Swiatsportu.pl > Siatkówka > Zmarł Teofil Czerwiński, legendarny siatkarski szkoleniowiec
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 15.06.2022 02:02

Zmarł Teofil Czerwiński, legendarny siatkarski szkoleniowiec

Zmarł świeczka
we
  • Nie żyje Teofil Czerwiński

  • Legendarny trener prowadził m.in. Małgorzatę Glinkę i Katarzynę Skowrońską

  • Szkoleniowiec dożył słusznego wieku, bowiem odszedł mają skończone 93 lata

Zmarł Teofil Czerwiński, wyjątkowo zasłużony trener dla polskiej siatkówki. Zanim jednak rozpoczęła się jego kariera szkoleniowca, Czerwiński próbował swoich sił jako zawodnik i to z niemałym powodzeniem, bowiem udało mu się 13-krotnie zagrać w reprezentacji Polski.

Mimo wszystko dużo bardziej owocna okazała się jego przygoda z trenowaniem. Pracował głównie w warszawskich klubach, ale udało mu się znaleźć zatrudnienie również we Włoszech. Jego podopieczne wielokrotnie zdobywały medale mistrzostw Polski juniorek i kadetek. W 2012 roku ogłosił swoje odejście ze świata siatkówki.

Szlifował największe diamenty polskiej siatkówki

Jako siatkarz Teofil Czerwiński był zawodnikiem YMCA Warszawa, Sparty Warszawa i Legii Warszawa. Z Legią w 1961 roku zdobył nawet brązowy medal mistrzostw Polski. Udało mu się również zagrać 13 razy z orzełkiem na piersi. W 1957 roku wystąpił z reprezentacją Polski na mistrzostwach świata, gdzie nasza drużyna zajęła 7. miejsce.

Znacznie większe sukcesy przyniosła mu jednak praca szkoleniowa. Wychował on wiele pokoleń znakomitych siatkarek, a do najznakomitszych jego podopiecznych należą Małgorzata Glinka oraz Katarzyna Skowrońska.

Jako trener również był głównie związany z warszawskimi zespołami. Czerwiński prowadził Gwardię Warszawa, Spójnię Warszawa, Skrę Warszawa i MUKS Spartę Warszawa. Ma on na swoim koncie również pracę we Włoszech, gdzie trenował Volley Olimpię Aostę.

Jego zawodniczki wielokrotnie zdobywały medale mistrzostw Polski juniorek i kadetek. Niestety wczoraj, 11 maja, PZPS poinformował, że wybitny szkoleniowiec zmarł w wieku 93 lat.

Zmarł Teofil Czerwiński, legendarny szkoleniowiec

- Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że zmarł Teofil Czerwiński- wybitny trener, wychowawca wielu pokoleń siatkarek – poinformował PZPS na swojej oficjalnej witrynie.

Teofil Czerwiński zakończył swoją karierę trenerską w 2012 roku, czyli jak łatwo policzyć, pracował aż do 84 roku życia. Poza wspomnianymi Małgorzatą Glinką i Katarzyną Skowrońską odpowiadał za rozwój sportowych karier m.in. Krystyny Ostromęckiej, Teresy Kaliskiej, Barbary Miazek oraz Ewy Cabajewskiej.

Rodzinie, najbliższym oraz całej społeczności siatkówki, przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia, bowiem odeszła wyjątkowa postać tego środowiska.

Źródło: PZPS

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi: Zmarł
Powiązane