Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Adam Małysz zdradził, dlaczego MŚ odbywają się poza Polską
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:35

Adam Małysz zdradził, dlaczego MŚ odbywają się poza Polską

Adam Małysz
Adam Małysz/Instagram
  • Adam Małysz wyraził swój pogląd na temat braku organizacji MŚ w Polsce

  • „Orzeł z Wisły’ stwierdził, że Polacy mieli zbyt małe lobby w FIS-ie, aby otrzymać te zawody

  • Jednak główny problem leżał raczej w nieodpowiedniej infrastrukturze, niż w niewystarczającej „sile przebicia”

Adam Małysz w rozmowie z portalem WP SportoweFakty rozmawiał o organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym. Zakopane w ostatnich kilkunastu latach zgłaszało aż czterokrotnie swoją kandydaturę do roli gospodarza tych zawodów, ale za każdym razem Polacy odbijali się od muru.

Nasz mistrz powiedział, że jedną z przyczyn takiego obrotu spraw był brak polskiego przedstawiciele wysoko postawionego w FIS-ie, który mógłby lobbować za zakopiańską kandydaturą.

Adam Małysz szczerze o MŚ w Zakopanem

Jak do tej pory Zakopane organizowało Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1929, 1939 oraz 1962 roku. Od tamtego czasu Polska czterokrotnie starała się ponowne goszczenie tej imprezy w naszym kraju – w 2011, 2013, 2015 i 2017 roku. Niestety bezskutecznie.

Adam Małysz stwierdził, że jedną z przyczyn tych niepowodzeń był brak wystarczającego lobby w FIS-ie.

- Tutaj dużo robi posiadanie swojego człowieka w zarządzie FIS-u. Wtedy lobbowanie jest skuteczniejsze. Prezes próbował parę razy, ale bez skutku. To jest mocno zamknięte grono i żeby się tam dostać, musi ktoś umrzeć albo sam zrezygnować – powiedział dyrektor ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej na łamach WP SportowychFaktów.

Z pewnością brak odpowiednio wysoko postawionego człowieka w światowej federacji narciarskiej nam nie pomógł, ale zamiast szukania winy w FIS-ie, przede wszystkim należałoby szczerze podkreślić, że Zakopane do tej pory po prostu po prostu nie dysponowało odpowiednią infrastrukturą, aby organizować Mistrzostwa Świata.

O ile mogliśmy szczycić się Wielką Krokwią, o tyle kompleks Średniej Krokwi już od dobrych 10 lat prosił się o remont. Trasy biegowe również pozostawiały, delikatnie mówiąc wiele do życzenia, ale na szczęście w ostatnich latach uległo to zmianie.

Nie ma wątpliwości. Zakopane jest już niemal gotowe na organizację Mistrzostw Świata

Półtora roku temu w Zakopanem oddano nowe trasy biegowe do użytkowania. To był przełomowy moment dla polskich zawodników. Zmodernizowano i rozbudowano trasy biegowe o długość od 1300 do 3750 metrów. Za to trasa o długości 2500 m otrzymała oświetlenie, a także pełną infrastrukturę naśnieżającą.

Z kolei w zeszłym roku rozpoczęto modernizację kompleksu Średniej Krokwi. Do remontu poddane zostały cztery skocznie, a ponadto w wybudowany zostanie nowy obiekt o rozmiarze HS 28.

Już w tym roku na Średniej Krokwi miały odbyć się Mistrzostwa Świata Juniorów, ale ostatecznie głównie przez pandemię koronawirusa PZN postanowił wycofać się z organizacji i rywalizację przeniesiono do fińskiego Lahti. Jednak nic straconego, bowiem MŚJ do stolicy Tatr mają zawitać już w przyszłym roku.

A co z Mistrzostwami Świata seniorów? Najbliższy wolny termin to 2027 roku i wedle zapowiedzi przedstawicieli PZN, Zakopane będzie starało się o ich organizację. Do tego czasu w Polsce będziemy mieli odpowiednią infrastrukturę. Jedynym niedociągnięciem mogą być zbyt krótkie trasy biegowe, ale o to powinniśmy być spokojni.

- Nie ma tragedii z dojazdem do Zakopanego. Są miejsca ze zdecydowanie trudniejszą sytuacją. A trasa biegowa? Jest za krótka, ale są miejsca, gdzie można by poprowadzić biegi, więc ostatecznie nie byłoby z tym żadnego problemu. Możemy zorganizować świetne mistrzostwa – zapewnia w rozmowie z portalem WP SportoweFakty Adam Małysz.

Miejmy nadzieję, że tym razem nic nie stanie na przeszkodzie i w 2027 roku najlepsi „klasycy” narciarstwa zawitają do Zakopanego.

Źródło: WP SportoweFakty

*Zdjęcie wyróżniające, które przedstawia Adama Małysza, pochodzi z jego oficjalnego konta na Instagramie. Powyższy artykuł jest poświęcony jego osobie. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Powiązane