Laboratorium Żródło: jarmoluk/pixabay

Adrian Tekliński i Jarosław Wołosiuk złapani na stosowaniu dopingu

22 Kwiecień 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Jesienią pojawiły się wiadomości o dopingu u polskiego mistrza świata. Na przełomie października i listopada ubiegłego roku, POLADA poinformowała, że dwaj kolarze z naszego kraju zostali złapani na stosowaniu EPO, czyli substancji niedozwolonej. Niestety wszystko zostało w ostatnich dniach potwierdzone. Obu zawodnikom grozi długoletnia dyskwalifikacja.

  • Dwaj polscy kolarze, Adrian Tekliński i Jarosław Wołosiuk zostali złapani na stosowaniu dopingu
  • To pierwszy tego typu przypadek w historii naszego kraju
  • Pierwszy z nich jest mistrzem świata z Hongkongu z 2017 roku w kolarstwie torowym
  • Zawodnicy nawet nie wnieśli o przebadanie próbki „B”, teraz grozi im nawet czteroletnia dyskwalifikacja

Szokujące wiadomości z przełomu października i listopada 2020 roku niestety znalazły swoje potwierdzenie. Dwóch polskich kolarzy Adrian Tekliński (kolarstwo torowe) oraz Jarosław Wołosiuk (kolarstwo górskie) zostało przyłapanych na stosowaniu dopingu.

Obaj zawodnicy zażyli niedozwoloną substancję EPO i czeka ich teraz bardzo surowa kara. Tym większy zawód dla fanów kolarstwa torowego, że Tekliński jest byłym mistrzem świata oraz medalistą mistrzostw Europy i wielokrotnym mistrzem Polski, co musi być dla nich wielkim ciosem.

Fatalne wiadomości dla polskiego kolarstwa. Dwóch zawodników złapano na dopingu

Portal WP SportoweFakty znalazł potwierdzenie u źródła, czyli Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), że Adrian Tekliński i Jarosław Wołosiuk zostali złapani na stosowaniu substancji dopingujących.

- Potwierdzamy, że wobec obu zawodników trwają postępowania o naruszenie przepisów antydopingowych. Obaj zawodnicy są tymczasowo zawieszeni. Grozi im kara 4 lat dyskwalifikacji – przekazał portalowi Michał Rynkowski, szef organizacji.

Nie żyje Marian KosińskiNie żyje Marian KosińskiCzytaj dalej

Próbka Adriana Teklińskiego została pobrana poza zawodami, a Jarosława Wołosiuka przebadano podczas mistrzostw polski w MTB XCO w sierpniu 2020 roku, które zostały rozegrane w Mrągowie.

Co ciekawe, obaj zawodnicy nie poprosili o przebadanie próbki „B”, co oznacza niemal przyznanie się do błędu, ponieważ każdy sportowiec, jeśli czuje się niewinny lub przypuszcza, że w laboratorium doszło do pomyłki, ma prawo poprosić o przebadanie dodatkowej próbki.

U Polaków po raz pierwszy w historii wykryto EPO

Polska Agencja Antydopingowa powstała w 1988 roku i jest to pierwszy przypadek w historii, kiedy u któregoś z naszych zawodników wykryła EPO, czyli zabronioną substancję.

Polski Związek Kolarski zdecydowanie potępił postawę obu zawodników, a jego przedstawiciele podkreślili, iż mają nadzieję, że będzie to przestroga dla innych kolarzy, aby nie sięgać po niedozwolone substancje.

Adrian Tekliński to były mistrz świata z 2017 roku z Hongkongu, dwukrotny medalista mistrzostw Europy (2015 i 2016) oraz wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie torowym. Jest bardzo znanym przedstawicielem tej dyscyplinie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Tekliński występem podczas jesiennych mistrzostw Polski rozegranych w ubiegłym roku w Pruszkowie praktycznie zakończył przygodę ze sportem. Zajął wówczas 7. miejsce i w wieku 32 lat nie planował startować dalej.

Źródło: WP SportoweFakty

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł