Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Będzie polski turniej w Pucharze Świata? "90% szans na sezon 2023/24"
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:58

Będzie polski turniej w Pucharze Świata? "90% szans na sezon 2023/24"

Dawid Kubacki
CHRISTOF STACHE/AFP/East News

To już niemal pewne. Polska będzie miała swój turniej w Pucharze Świata. Tę znakomitą wiadomość dla polskich kibiców i zawodników przekazał w rozmowie z portalem skijumping.pl Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN. Dodatkowo kolejna polska miejscowość zadebiutuje w zawodach najwyższej rangi, ale nie nastąpi to jeszcze najbliższej zimy.

  • Polacy będą mieli swój turniej w Pucharze Świata

  • To pewne już na 90%, co potwierdził sekretarz generalny PZN

  • Szczyrk, Wisła i Zakopane, te miasta miałyby być gospodarzami zawodów

Od ponad 20 lat Zakopane z krótkimi przerwami w związku z modernizacją Wielkiej Krokwi regularnie gości zawody Pucharu Świata. Za to od 2013 roku najlepsi skoczkowie świata rywalizują również na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Z informacji przekazanych przez Jana Winkiela wynika, iż do tego grona dołączy niedługo Szczyrk i tamtejszy kompleks skoczni "Skalite". W kuluarach od dawna mówił o się organizacji polskiego turnieju i wiele na to wskazuje, że wreszcie plany uda się zrealizować.

Polacy będą mieli swój turniej w Pucharze Świata! Gospodarzami: Szczyrk, Wisła i Zakopane

Pod koniec września odbyło się wlane zgromadzenie FIS, gdzie ustalono wstępne kalendarze na sezon 2022/23 u kobiet i mężczyzn, z którym dokładnie możecie zapoznać się tutaj. Terminarz zakłada zawody w Wiśle na początku grudnia i konkursy w Zakopanem na przełomie stycznia.

Niestety znów zabrakło miejsca dla polskiego turnieju, o który PZN zabiega od dawna. Zawody miałyby odbywać się na obiekcie HS104, będącym częścią kompleksu "Skalite" w Szczyrku (byłby to debiut tego miasta w zawodach rangi PŚ), skoczni im. Adama Małysza w Wiśle HS134 oraz Wielkiej Krokwi w Zakopanem HS140.

Na szczęście długie oczekiwania wydają się mieć swój koniec. Jan Winkiel w wywiadzie dla portalu skijumping.pl zapowiedział, że w sezonie 2023/24 Pucharu Świata powinniśmy doczekać się polskiego turnieju.

- Czeka nas zmiana w kontekście przedstawiania kalendarzy przez FIS. W piątek czeka nas nadzwyczajne posiedzenie walnego zjazdu FIS, a jednym z punktów jest przyjmowanie kalendarzy z pięcioletnim wyprzedzeniem. To ważne z biznesowego punktu widzenia i planowania. Myślę, że w sezonie 2023/24 zobaczymy polski turniej - przyznał sekretarz generalny PZN.

Polski turniej w Pucharze Świata pewny już na 90%

Jan Winkiel przekazał, że FIS dał zielone światło tej decyzji i przedstawiciele PZN mają już za sobą pierwsze rozmowy z międzynarodową federacją narciarską o polskim turnieju.

- Sezon 2023/24 to na 90% zima, podczas której odbędzie się polski turniej. Jesteśmy już po rozmowach z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS). Wojciech Gumny, nasz przedstawiciel w komisji kalendarzowej, rozmawiał z Sandro Pertile. Zielone światło już się pali - zadelkarował sekretarz generalny PZN na łamach skijumping.pl.

Taki rozwój wydarzeń byłby znakomitą wiadomością dla TVP. Dlaczego? Wobec wczorajszej wiadomości o transmisji zawodów Pucharu Świata w TVN-ie publiczny nadawca ma tylko prawa do pokazywania polskich konkursów zawodów tej rangi do 2026 roku. Zmagania w Szczyrku byłby zatem kolejnymi, które kibice mogliby oglądać na kanałach TVP.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane