Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Canal+ nie będzie już pokazywał Premier League. Rozgrywki przejmuje Viaplay
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:41

Canal+ nie będzie już pokazywał Premier League. Rozgrywki przejmuje Viaplay

Transmisja
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

To najprawdopodobniej ostatni sezon Premier League na Canal+. Od ponad dwudziestu lat francuski nadawca pokazuje angielskie rozgrywki na swoich kanałach w Polsce, ale od 2022 tak już nie będzie. Prawa do transmitowania uwielbianej przez kibiców "Jej Wysokości" nabyła NENT Group. Fani mogą mieć tylko nadzieję, że dotychczasowy nadawca nabędzie sublicencję do pokazywania niektórych spotkań.

  • Premier League od sezonu 2022/23 będzie pokazywana w platformie Viaplay

  • To koniec ponad dwóch dekad, w trakcie których rozgrywki można było oglądać w Canal+

  • Niestety, dla kibiców oznacza to dodatkowe koszty

Kibice muszą przygotować się na wielką zmianę. To ostatni sezon, w którym w Polsce rozgrywki Premier League można będzie oglądać na kanałach Canal+. Prawa do transmitowania rozgrywek nabyła bowiem skandynawska grupa NENT Group.

Niestety, fakt, że uwielbiane przez fanów rozgrywki będą pokazywane na platformie stremingowej Viaplay należącej właśnie do NENT Group, mocno obciąży ich budżet, gdyż aby móc oglądać wszystkie najpopularniejsze rozgrywki w Europie, trzeba będzie wydać miesięcznie 135 złotych.

Premier League od sezonu 2022/23 będzie pokazywana na platformie Viaplay

Obecna umowa gwarantuje Canal+ pokazywanie Premier League do końca nadchodzącego sezonu. Od kolejnej kampanii rozgrywki będzie można oglądać na platformie Viaplay, czyli tzw. sportowym Netflixie, co zostało już oficjalnie potwierdzone. Skandynawski nadawca nabył licencję transmisyjną na sezony 2022/23- 2027/28.

- To znaczący krok w ekspansji Viaplay. Premier League to bez wątpienia perła w koronie wśród aktywów sportowych. Nasza długoterminowe nastawienie, połączone z perspektywą wielu rynków, pozwala nam być bardzo silnym konkurentem w pozyskiwaniu najbardziej prestiżowych praw sportowych na świecie - skomentował Anders Jensen, prezes i CEO w NENT Group.

Umowa NENT Group nie dotyczy tylko Polski. Skandynawowie będą pokazywali Premier League także w Estonii, Litwie, Łotwie, a także Holandii.

Kibice dostaną po kieszeniach. 135 złotych za najważniejsze rozgrywki

Viaplay podbija polski rynek. Właściciel platformy, czyli NENT Gruop ogłosiło już, że nabyło prawa do pokazywania Bundesligi przez cztery lata, do końca sezonu 2024/25. Pod koniec kwietnia umowę przedłużono o kolejne cztery lata, do sezonu 2028/29.

Wiosną br. Skandynawowie kupili prawa do transmisji w Polsce i paru innych krajach piłkarskiej Ligi Europy i Ligi Konferencji przez trzy sezony: 2021/22, 2022/23 i 2023/24. Na Viaplay w latach 2023-25 będzie pokazywana także Formuła 1.

W przyszłości kibice faktycznie mogą wiele zyskać na tym, że większość rozgrywek będzie pokazywana w jednym miejscu, bo będzie to oznaczało mniejsze koszty, ale na razie Polacy muszą być przygotowani na spore wydatki.

Każdy fan Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Premier League, Formuły 1, PKO BP Ekstraklasy, La Liga, Serie A i Bundesligi, który będzie chciał oglądać te wszystkie rozgrywki, będzie musiał przeznaczać miesięcznie 135 złotych, aby mieć do nich dostęp. Wszystko dlatego, że większość z nich pokazywana jest u innych nadawców i trzeba nabywać oddzielne pakiety.

Samo Viaplay ma na razie kosztować 34 złote za miesiąc, ale w przyszłości ta kwota może wzrosnąć po przejęciu kolejnych praw transmisyjnych, choć pewnie i tak będzie ona dużo niższa od wspomnianych 135 złotych. Taki rozwój wydarzeń już doprowadza do dużego przewrotu w telewizji sportowej i dla niektórych nadawców może oznaczać on nawet koniec funkcjonowania.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane