Swiatsportu.pl
Superliga kluby

GABRIEL BOUYS/AFP/East News

Co dalej z Superligą? Jest oficjalne oświadczenie

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Superliga jak szybko się narodziła, tak szybko umiera. We wtorek z kontrowersyjnego projektu wycofały się angielskie kluby, a media informują, że podobne kroki niedługo mają podjąć zespoły z Włoch i Hiszpanii. Na tym jednak nie koniec zamieszania z Superl

  • Superliga po dwóch rozsypała się jak domek z kart. Kolejne kluby oficjalnie wycofują się z projektu

  • Na tym jednak nie koniec walki o zmianę futbolu, jaki znamy dotychczas

  • Władze Superligi wydały oświadczenie, w którym przekonują, że dalsze prace nad projektem muszą być kontynuowane

Superliga oficjalnie zaprezentowana w niedzielę w nocy. Od samego początku ten projekt wydawał się kontrowersyjny i przeciwko niemu stały ligi piłkarskie ramię w ramię z UEFA i FIFA oraz kibicami.

Ci ostatni, szczególnie w Anglii dali mocny wyraz swojemu niezadowoleniu protestując pod stadionami swoich ukochanych drużyn. Presja ze strony władz piłkarskich, kibiców i groźba kolejnych sankcji spowodowała, że we wtorek z Superligi zaczęły się wycofywać angielskie zespoły.

Superliga przestaje istnieć

Manchester City, Chelsea Londyn, Manchester United, Liverpool, Tottenham Hotspur i Arsenal oficjalnie potwierdzili wycofanie się z rozgrywek. Władze Kanonierów poszły nawet krok dalej i opublikowały list otwarty do kibiców, w którym przeprosiły za przyjęcie propozycji dołączenia do rozgrywek.

Media informują, że za angielskimi drużynami mają podążyć także włoskie AC Milan i Inter Mediolan, a także hiszpańskie Atletico Madryt i FC Barcelona. Jedynymi wciąż zainteresowanymi Superligą pozostają zatem Juventus Turyn i Real Madryt.

Władze Superligi we wtorek w nocy opublikowały oświadczenie, które jest odpowiedzią na wycofanie się angielskich klubów z rozgrywek. W swoim komunikacie opisują obecną sytuację i zapowiadają dalszą pracę nadrozwojem projektu.

Oświadczenie Superligi

- Europejska Superliga jest przekonana, że obecny status quo europejskiego futbolu musi się zmienić. Proponujemy nowe rozgrywki, ponieważ obecny system nie działa - przekonują zarządzający Superligą.

- Celem naszej oferty jest pozwolenie sportowi na ewolucję przy jednoczesnym generowaniu środków i stabilizacji dla całej piłkarskiej piramidy, wliczając w to pomoc w pokonaniu problemów finansowych całej piłkarskiej społeczności, które wywołała pandemia koronawirusa. Dostarczyłoby to znacząco większych pieniędzy do wszystkich podmiotów piłkarskich - czytamy.

- Pomimo zapowiadanego odejścia angielskich klubów, zmuszonych do podjęcia takiej decyzji pod presją, jesteśmy przekonani, że nasza propozycja jest w pełni zgodna z europejskim prawem oraz regulacjami, czego dowodem jest orzeczenie sądu o ochronie Superligi przed działaniami osób trzecich - zaznaczono.

- Biorąc pod uwagę obecne warunki, powinniśmy ponownie rozważyć najbardziej kluczowe kroki do zmiany kształtu projektu, cały czas mając na uwadze oferowanie fanom najlepszego możliwego produktu przy jednoczesnym dostarczeniu piłkarskiej społeczności zwiększonych płatności solidarnościowychi - zakończono.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Marcin Najman broni Mariusza Pudzianowskiego. Burza w sieci

  • Prezydent FIFA grozi gigantom Superligi

  • Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadek

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >