Swiatsportu.pl
Copa America Brazylia

JUAN BARRETO/AFP/East News

Copa America jednak się odbędzie. Jest nowy organizator

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Copa America na dwa tygodnie przed meczem otwarcia zmienia organizatora. Pierwotnie turniej miały zorganizować Kolumbia i Argentyna, ale obie nie w ostatniej chwili zrezygnowały z goszczenia imprezy. W poniedziałek CONMEBOL zdecydowała, że tegoroczna Copa America odbędzie się w Brazylii.

  • Copa America w tym roku odbędzie się z Brazylii

  • Brazylia zastąpiła w roli gospodarza Kolumbię i Argentynę

  • CONMEBOL poinformowało, że zmiana organizatora nie wpłynie na organizację imprezy

Copa America pierwotnie miała się odbyć w ubiegłym roku, ale została przesunięta ze względu na pandemię koronawirusa. To miał być historyczny turniej, pierwszy organizowany przez dwa kraje: Kolumbię i Argentynę.

Jednak już od kilku tygodni wiadomo, że do historycznego turnieju nie dojdzie. Kolumbia zrezygnowała z organizowania imprezy ze względu na niepokoje społeczne i bardzo napiętą sytuację polityczną w kraju.

Copa America zmienia organizatora na dwa tygodnie przed startem imprezy

Wobec tego Południowoamerykańska Federacja Piłkarska (CONMEBOL) zdecydowała, że samodzielnym organizatorem zostanie Argentyna. Jednak i w tym przypadku wszelkie plany legły w gruzach, a wszystko na niewiele ponad dwa tygodnie przed startem imprezy.

Argentyna zmaga się z kolejną falą pandemii koronawirusa. W miony czwartek zanotowano tam powyżej 41 tysięcy nowych dziennych wykrytych przypadków zakażenia wirusem. Od początku pandemii odnotowano tam ponad 77 tysięcy zgonów z powodu Covid-19.

Projekt bez tytułu - 2021-05-31T195154.023

Polki pokonały Koreanki 3:0. Nerwowa końcówka meczu

CZYTAJ DALEJ

Do tego w kraju panują ścisłe restrykcje związane z pandemią. Wprowadzono lockdown i szereg kolejnych obostrzeń. W związku zaistniało ryzyko, że cały turniej może zostać odwołany.

W nocy z niedzieli na poniedziałek CONMEBOL poinformował, że Argentyna nie będzie w stanie zorganizować turnieju ze względu na panującą w kraju sytuację pandemiczną. Federacja w ciągu kilku godzin znalazła nowego gospodarza turnieju, o czym poinformowano w komunikacie.

- Edycja 2021 Copa America CONMEBOL zostanie rozegrana w Brazylii! Daty rozpoczęcia i zakończenia turnieju zostały potwierdzone i utrzymane. Najstarszy turniej reprezentacyjny na świecie zachwyci cały kontynent - przekazało CONMEBOL za pomocą Twittera.

Brazylia zorganizuje tegoroczne Copa America

Federacja poinformowała, że zmiana organizatora nie wpłynie na termin imprezy. Mecz otwarcia odbędzie się 13 czerwca, a finał 10 lipca. Na razie nie wiadomo, na których stadionach odbędą się mecze, to zostanie podane do informacji w późniejszym terminie, ale Brazylia dała gwarancję, że zdoła zorganizować turniej w tak krótkim czasie.

Brazylijczycy do tegorocznego Copa America przystąpią w podwójnej roli - gospodarza i obrońcy tytułu. "Canarinhos" zagrają w grupie B z Kolumbią, Ekwadorem, Peru i Wenezuelą. W grupie A zagrają Argentyna, Boliwia, Chile, Paragwaj i Urugwaj.

Martwić może jedynie fakt, że Brazylia jest jednym z najbardziej dotkniętych koronawirusem krajem w Ameryce Południowej. Od początku pandemii odnotowano tam ponad 16,5 miliona przypadków zakażenia, tylko w ubiegłą środę było ponad 80 tysięcy. Z powodu koronawirusa zmarło tam już ponad 460 tysięcy osób.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Euro 2020 Walia Szwajcaria

Piłka nożna

Walia zremisowała ze Szwajcarią. Wielkie emocje w końcówce meczu

Czytaj więcej >
Zbigniew Boniek

Piłka nożna

Zbigniew Boniek powiedział, dlaczego Paulo Sousa nie powołał Kapustki, Grosickiego i Szymańskiego

Czytaj więcej >
Kamil Piątkowski Karol Świderski i Kacper Kozłowski w barwach reprezentacji Polski

Piłka nożna

Kacper Kozłowski znajdzie się w pierwszym składzie na mecz ze Słowacją?

Czytaj więcej >
Christian Eriksen

Piłka nożna

Christian Eriksen padł nieprzytomny na murawę podczas meczu z Finlandią

Czytaj więcej >
Christian Eriksen

Piłka nożna

Christian Eriksen żyje. Wiemy, co było przyczyną jego upadku

Czytaj więcej >
Simon Kjaer - reprezentant Danii w piłce nożnej

Piłka nożna

Simon Kjaer pomógł uratować życie Christiana Eriksena

Czytaj więcej >