Swiatsportu.pl > Żużel > Czy żużel to sport ekstremalny?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy żużel to sport ekstremalny?

Żużel
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Żużel jest w Polsce sportem, który ma swoje szerokie grono sympatyków. Oczywiście jego uprawianie nie jest aż tak powszechne, ale widzowie uwielbiają stadionowy klimat tej dyscypliny, ryk silników, zapach spalin i przede wszystkim emocje i adrenalinę, która udziela im się, dzięki walce zawodników na torze.

Żużlowcy walczą nie tylko z rywalami, ale także o własne przetrwanie. Jeden błąd może być bardzo kosztowny, dlatego rodzi się pytanie, czy żużel to sport ekstremalny?

Co to jest sport ekstremalny?

Sport ekstremalny to taki, który uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Dodatkowo według Słownika Języka Polskiego, to sport, który uprawia się w trudnych warunkach.

Przykładowo jedna z firm ubezpieczeniowych definiuje sporty ekstremalne jako "sporty wysokiego ryzyka - powietrzne, wodne, lądowe, uprawiane celem osiągnięcia maksymalnych wrażeń, czyli m.in. wspinaczka górska i skałkowa, speleologia, sporty motorowe lub motorowodne, motocross, sztuki walki i sporty obronne, kolarstwo górskie, narciarstwo poza oznakowanymi trasami zjazdowymi, skoki narciarskie, nurkowanie przy użyciu sprzętu specjalistycznego lub na bezdechu, żeglarstwo morskie, baloniarstwo, bungee, surfingu, kitesurfing, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, szybownictwo, rajdy samochodowe.

W zależności od firmy ubezpieczeniowej zakres sportów kwalifikowanych jako ekstremalne nieco się różni, ale jak widać wyżej, w jednym z nich zawarte zostały sporty motorowe.

Czy żużel to sport ekstremalny?

A zatem przechodząc do odpowiedzi na główne pytanie postawione w tym artykule – tak, żużel jest sportem ekstremalnym.

Na torze, w tumanach kurzu zawodnicy walczą koło w koło, co stanowi duże niebezpieczeństwo. Zatem ryzyko utraty życia lub zdrowia, jest dużo większe niż w innych dyscyplinach.

Ponadto żużel kwalifikowany jest przez niektóre firmy, właśnie jako sport ekstremalny, a dodatkowo spełnia ma on wszystkie cechy postawione w definicji sportu ekstremalnego.

Wielokrotnie zdarzało się, że ktoś ginął podczas zawodów, lub w drodze do szpitala, ale na szczęście ostatnim czasie nie dochodzi do aż tak dużej ilości wypadków jak miało to miejsce kilkanaście lat temu. Mimo to, żużel należy wciąż uważać za sport ekstremalny.

undefined

Tagi: Żużel
Powiązane