Swiatsportu.pl > Żużel

Żużel

Żużel - wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu.

Tomasz Dryła koronawirus
17.06.2022 02:02 Tomasz Dryła zakażony koronawirusem

Michał Łopaciński przekazał informację, że Tomasz Dryła jest zakażony koronawirusemU dziennikarza choroba ma ciężki przrbieg i nie wiadomo kiedy wróci do komentowania żużlaNa otwarcie sezonu PGE Ekstraligi eWinner Apator Toruń pokonał Marwis.pl Falubaz Zielona Góra 51:39Tomasz Dryła, komentator żużla w nSport+, jest zakażony koronawirusem. Informacje o stanie zdrowia dziennikarza przekazał Michał Łopaciński, komentujący spotkanie eWinner Apator Toruń - Marwis.pl Falubaz Zielona Góra.Zgodnie z tymi informacjami, choroba u Dryły ma dość ciężki przebieg i nie wiadomo kiedy wróci na stanowisko komentatorskie. Przy okazji Łopaciński złożył swojemu koledze życzenia powrotu do zdrowia.

Żużel
17.06.2022 02:02 Czy w żużlu są hamulce?

Żużel to sport dla prawdziwych twardzieli, a nawet szaleńców, oczywiście w pozytywnym słowa tego znaczeniu. Rywalizacja na tak potężnej maszynie, jaką jest motocykl żużlowy, wymaga po prostu wielkiej odwagi.W tej dyscyplinie bardzo łatwo nabawić się kontuzji. Zdarzają się naprawdę makabryczne wypadki, gdzie w wyniku zderzenia z rywalem lub bandą, zawodnik ląduje w szpitalu. Motocykl żużlowy kryje wiele tajemnic, a jedną z nich są hamulce.

Znicz
16.06.2022 02:02 Nie żyje Piotr Maćkiewicz, drużynowy mistrz Polski na żużlu

Nie żyje Piotr Maćkiewicz, były drużynowy mistrz Polski na żużlu. Był jednym z członków drużyny, która wywalczyła pierwszy złoty medal MP dla Apatora Toruń. Jeździł również w GKM-ie Grudziądz. Miał zaledwie 56 lat. Apator Toruń poinformował o śmierci Piotra Maćkiewicza. Zawodnik był głównie znany kibicom z województwa kujawsko-pomorskiego, bowiem reprezentował barwy tamtejszych klubów. Poza "Toruńskimi Aniołami" żużlowiec jeździł również w GKM-ie Grudziądz.

Bartosz Zmarzlik
19.03.2022 07:59 Bartosz Zmarzlik wygrał GP Szwecji w Mälilli i uświetnił wyjątkowy jubileusz

Bartosz Zmarzlik okazał się najlepszy podczas Grand Prix Szwecji w Mälilli. Polak był bezkonkurencyjny wobec rywali, ale dopiero od półfinałów. Wcześniej miał pewne problemy i niewiele brakowało, aby zabrakło go w walce o podium. W ostatnich dwóch biegach mistrz świata pokazał już wielką klasę, zajmując pierwsze miejsce i koronując niezwykły jubileusz. Bartosz Zmarzlik triumfował podczas GP Szwecji w MälilliPolak miał kłopoty w fazie zasadniczej z wywalczeniem sobie awansu do półfinału W nim podobnie jak i w finale mistrz świata zaprezentował już najlepszą jazdę Zmarzlik tym samym wczoraj uświetnił jubileuszowe 250. Speedway Grand PrixPoczątkowo organizatorzy mieli spore problemy z tym, aby zawody doszły do skutku. W trakcie dnia przez Mälilli przeszły mocne opady deszczu, co sprawiło, iż tor był mocno nasiąknięty, aż zamienił się praktycznie w błoto.Szwedzi potrafili jednak poradzić sobie z przygotowaniem areny do jubileuszowego 250. Speedway Grand Prix, które zainaugurowano w 1995 roku. Dzięki temu swój kolejny triumf w zawodach tej rangi mógł świętować Bartosz Zmarzlik. Mistrz świata przeżył mały rollercoaster, bo jego pierwsze biegi nie były najlepsze, ale kiedy Polak wszedł na najwyższe obroty, nie miał sobie równych.

Projekt bez tytułu - 2021-09-10T224542.027
19.03.2022 07:47 Polacy młodzieżowymi mistrzami świata na żużlu!

Reprezentacja Polski po raz kolejny sięgnęła po tytuł młodzieżowych mistrzów świata na żużlu. Biało-Czerwoni nie dali rywalom żadnych szans, choć na początku mieli problemy ze sprzętem. Po tytuł sięgnął Wiktor Lampart i Jakub Miśkowiak. Drugie miejsce zajęli Duńczycy, a podium uzupełnili Brytyjczycy.Reprezentacja Polski w Bydgoszczy startowali w roli zdecydowanych faworytów. Biało-Czerwoni żużlowe mistrzostwo świata juniorów zgarniają regularnie od 2014 roku i w tym roku walczyli o przedłużenie niesamowitej passy.Jednak początek zmagań nie był za bardzo udany dla podopiecznych trenera Rafała Dobruckiego. Już w swoim pierwszym biegu Polacy przegrali z Czechami 4:5, ale powodem nie była słaba forma sportowa naszych młodych zawodników, a problemy Miśkowiaka z motocyklem. Najpierw mu zgasł, a kiedy mechanicy dostarczyli drugą maszynę, okazało się, że nie dokręcono kranika.

Projekt bez tytułu - 2021-08-28T130445.945
19.03.2022 07:46 Dramatyczny wypadek Mateusza Jabłońskiego. 15-latek walczy o życie

Żużel w Polsce w piątek wstrzymał oddech. Podczas treningu na toruńskiej Motoarenie koszmarny wypadek miał 15-letni Mateusz Jabłoński, który uderzy w bandę. Utalentowany nastolatek w poważnym stanie trafił do szpitala, a w sobotę rodzina zawodnika przekazała, że młody żużlowiec wciąż walczy o życie.Żużel w Polsce stanął w miejscu po dramatycznym wypadku 15-letniego Mateusza JabłońskiegoUtalentowany zawodnik z impetem uderzył w bandę i został przygnieciony przez motocyklRodzina nastolatka przekazała, że wciąż trwa walka o życieŻużel w Polsce przeżywa bardzo trudne chwile. W piątek podczas treningu na toruńskiej Motoarenie dramatyczny wypadek miał 15-letni Mateusz Jabłoński, który na co dzień jeździ w zespole Startu Gniezno.

Żużel wypadek
19.03.2022 07:41 Fatalny wypadek młodych żużlowców. Mogło dojść do tragedii (WIDEO)

Żużel jest w Polsce bardzo popularnym sportem. Być może właśnie dzięki adrenalinie towarzyszącej oglądaniu meczów żużlowych, kibice tak uwielbiają "czarny sport". Jest to jednak również bardzo niebezpieczna dyscyplina, o czym przekonali się dwaj młodzi zawodnicy w czwartkowym spotkaniu III rundy Pucharu Ekstraligi w Zielonej Górze. W miniony czwartek doszło do dramatycznego wypadku w meczu żużlowym W zdarzeniu wzięli udział dwaj młodzi zawodnicy: Jakub Oleksiak i Marcel JuskowiakObaj żużlowcy z potężnym impetem uderzyli w bandę, co mogło zakończyć się tragicznieW czwartek miały miejsce zmagania w III rundzie Pucharu Ekstraligi w klasie 250 cc na stadionie Falubazu w Zielonej Górze, gdzie rywalizowali młodzi zawodnicy. Niestety podczas zawodów doszło do bardzo poważnie wyglądającego wypadku. Jadący obok siebie Jakub Oleksiak i Marcel Juskowiak zderzyli się po tym jak kontrolę nad swoją maszyną stracił ten pierwszy. Obaj żużlowcy reprezentujący Fogo Unię Leszno z wielką siłą uderzyli o bandę, co z boku wyglądało poważnie. O ile Juskowiak wstał o własnych siłach, o tyle Oleksiak trafił do szpitala.

Żużel
19.03.2022 07:36 Czy żużel jest dyscypliną olimpijską?

Żużel jest sportem niezbyt popularnym na świecie. Poza krajami skandynawskimi oraz Polską, Czechami, Australią, Nową Zelandią i Stanami Zjednoczonymi, w innych częściach świata raczej znikome ilości osób uprawiają, czy interesują się tą dyscypliną.

Żużel
19.03.2022 07:36 Czy żużel jest popularny?

Początki żużla sięgają pierwszych lat ubiegłego wieku. Za oficjalne narodziny dyscypliny uznaje się zawody motocyklowe na torze do wyścigów kłusaków w australijskim West Maitland, zorganizowane 15 grudnia 1923 w Australii.Tamte wyścigi znalazły swoich naśladowców także w Europie, gdzie dyscyplina stawała się coraz bardziej popularna i trafiła również do Polski.

Żużel
19.03.2022 07:36 Czy żużel to sport ekstremalny?

Żużel jest w Polsce sportem, który ma swoje szerokie grono sympatyków. Oczywiście jego uprawianie nie jest aż tak powszechne, ale widzowie uwielbiają stadionowy klimat tej dyscypliny, ryk silników, zapach spalin i przede wszystkim emocje i adrenalinę, która udziela im się, dzięki walce zawodników na torze.Żużlowcy walczą nie tylko z rywalami, ale także o własne przetrwanie. Jeden błąd może być bardzo kosztowny, dlatego rodzi się pytanie, czy żużel to sport ekstremalny?

Żużel
19.03.2022 07:36 Dlaczego żużlowcy jeżdżą w lewo?

Tak już się w wielu sportach przyjęło, że zawodnicy poruszają się w lewo. I tak biegacze na bieżni biegną w lewo, łyżwiarze szybcy jeżdżą w lewo i nie inaczej jest z żużlowcami.Wiele osób zastanawia się, jaka jest przyczyna tego, że nikt nie próbuje poruszać się w prawo? Żużlowcy mają ku temu wyraźne powody.

nie żyje zawodnik
19.03.2022 07:33 Zmarł Jacek Gomólski, były reprezentant Polski w żużlu

W sobotę Start Gniezno poinformował, że zmarł Jacek GomólskiByły polski żużlowiec w trakcie swojej kariery był związany także z Polonią Bydgoszcz53-latek ma na swoim koncie występy w reprezentacji PolskiW sobotę środowisko polskiego żużla obiegła informacja, że zmarł Jacek Gomólski, wychowanek Startu Gniezno. To właśnie klub Wielkopolski za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazał światu smutne informacje.- Z żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci ś.p. Jacka Gomólskiego, wychowanka SKS Start Gniezno. Był jednym z najlepszych krajowych żużlowców lat dziewięćdziesiątych - napisał Start Gniezno.

Tomasz Gollob urodziny
19.03.2022 07:32 Tomasz Gollob obchodzi 50. urodziny

Tomasz Gollob od czterech lat walczy o powrót do zdrowia po dramatycznym wypadkuObchodzący w niedzielę 50. urodziny żużlowiec opowiedział o swoim cierpieniu, z jakim się zmagał przez ostatnie lataPrzy okazji Gollob zdradził, że ma jeszcze kilka marzeń, które chciałby spełnićTomasz Gollob bez wątpienia jest legendą polskiego żużla. Przez lata był jednym z najlepszych na świecie, ale po tytuł indywidualnego mistrza globu sięgnął dopiero w 2010 roku, kiedy miał na karku już 39 lat. W niedzielę świętował swoje 50. urodziny.- Jako młody człowiek nigdy nie wyobrażałem sobie, że stuknie mi pięćdziesiątka. Trudno było mi sobie to zwizualizować, a teraz to się dzieje. Myślę, że to ani dużo, ani mało - powiedział w rozmowie z WP SportoweFakty.