Swiatsportu.pl > Żużel > Czy żużel jest dyscypliną olimpijską?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy żużel jest dyscypliną olimpijską?

Żużel
commons.wikimedia.org/Marcin Baran/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en/zmiana rozmiaru

Żużel jest sportem niezbyt popularnym na świecie. Poza krajami skandynawskimi oraz Polską, Czechami, Australią, Nową Zelandią i Stanami Zjednoczonymi, w innych częściach świata raczej znikome ilości osób uprawiają, czy interesują się tą dyscypliną.

Najważniejsze imprezy żużlowe

Oczywiście żużel ma swoje najważniejsze zawody rangi międzynarodowej. Bez wątpienia najważniejszymi są mistrzostwa świata, organizowane od 1936 roku z przerwą w latach 1939-1948.  

Są one rozgrywane w formie turniejowej, gdzie do wyłonienia mistrza świata potrzeba zazwyczaj d 9 do 12 rund, w zależności od tego jak ułożony jest kalendarz.

Polacy czterokrotnie zostawali mistrzami świata. Aktualnym mistrzem jest Bartosz Zmarzlik, który jako pierwszy reprezentant naszego kraju zdołał obronić swój tytuł, bowiem po raz pierwszy zdobył go w 2019 rok.

Wcześniej tej sztuki udało się dokonać Tomaszowi Gollobowi w 2010 roku oraz Jerzemu Szczakielowi w 1973 roku. Ponadto nasi żużlowcy wielokrotnie zdobywali indywidualne medale tego cyklu.

Oprócz tego od 1960 roku rozgrywane są także drużynowe mistrzostwa świata, gdzie nasi zawodnicy także mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Polacy aż 13 razy zgarniali złoto, a w sumie zdobyli 33 medale, co plasuje ich na 2 miejscu w tabeli medalowej wszechczasów tuż za Danią.

Czy żużel jest dyscypliną olimpijską?

Poza tym rozgrywane są także mistrzostwa Europy na żużlu, ale nie mają one aż tak dużego prestiżu jak mistrzostwa świata.

A jak wygląda sprawa z igrzyskami olimpijskimi? Otóż żużel nie jest i nigdy nie był dyscypliną olimpijską. Pojawiały się nieśmiałe pomysły dołączenia tego sportu do programu olimpiady, ale nigdy nie znalazły one odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Z uwagi na to, że żużel nie jest wystarczająco popularnym sportem, a w ostatnich latach Polska staje się wręcz, ostoją tej dyscypliny, nie należy się spodziewać, aby kiedykolwiek został on konkurencją olimpijską.

Powiązane