Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Dania pokonała Czechy i awansowała do półfinału Euro 2020
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:40

Dania pokonała Czechy i awansowała do półfinału Euro 2020

Piłkarze reprezentacji Danii
DAN MULLAN/AFP/East News

Reprezentacja Danii pokonała Czechy 2:1 i awansowała do półfinału Euro 2020. Spotkanie miało bardzo ciekawy przebieg, bowiem wynik został szybko otwarty. Mimo dwubramkowego prowadzenia nasi południowi sąsiedzi dzielnie walczyli, dzięki czemu emocji nie zabrakło do ostatniego gwizdka. Awans Danii, to wielki moment dla skandynawskiej piłki.

• Dania pokonała Czechy 2:1

• Dzięki temu zwycięstwu Kaspera Hjulmanda zagrają w półfinale Euro 2020

• To drugi najlepszy wynik w historii duńskiej piłki

Reprezentacja Danii pewnie wygrała pierwszą połowę

Od pierwszego gwizdka inicjatywa była nieco po stronie Duńczyków, ale trudno było przewidzieć, że wynik tego spotkania zostanie otwarty tak szybko. W początkowych minutach piłkarze grali dosyć spokojnie, ale tylko do 5. minuty.

Wówczas podopieczni Kaspera Hjulmanda mieli rzut rożny. Piłkę z prawego narożnika boiska dośrodkowywał Jens Stryger Larsen, a najwyżej w polu karnym wyskoczył Thomas Delaney, który uderzeniem głową pokonał Tomasa Vaclika. To było wymarzone otwarcie meczu przez ekipę ze Skandynawii.

Już w 13. minucie mogło być 0:2. Przed dobrą szansą na podwyższenie wyniku stanął Mikkel Damsgaard, ale jego niezbyt mocne uderzenie obronił Vaclik. Raptem cztery minuty później okazję na ustrzelenie dubletu miał Delaney, ale jego strzał pofrunął niewiele obok prawego słupka czeskiej bramki.

Dopiero w 22. minucie reprezentacja Czech stworzyła na tyle poważne zagrożenie pod bramką Kaspera Schmeichela, że można było powiedzieć, iż nasi południowi sąsiedzi wreszcie byli bliscy strzelenia gola. Przed szansą na trafienie stanął Tomas Holes, który znalazł się sam na sam z bramkarzem, ale Schmeichel znakomicie obronił strzał czeskiego pomocnika i zapewnił swojej drużynie utrzymanie prowadzenia.

W kolejnych minutach piłkarze obu reprezentacji kilkukrotnie oddawali strzały na bramkę, ale goalkeeperzy nie mieli większych problemów z ich powstrzymaniem. Jednak na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy Duńczycy po raz drugi cieszyli się z podwyższenia rezultatu. Akcję lewą flanką przeprowadził Joakim Maehle, który zewnętrzną częścią stopy pięknie dośrodkował piłkę w pole karne, a tam Kasper Dolberg nie miał problemów ze skierowaniem jej do siatki. Do przerwy Skandynawowie prowadzili zatem 0:2.

Czesi gonili wynik, ale to Duńczycy zagrają w półfinale Euro 2020

Pierwsze minuty po powrocie na boisko wyglądały zupełnie inaczej, niż początek spotkania. Czesi wiedzieli, że muszą szybko zabrać się za odrabianie strat i od razu rzucili się na Duńczyków. To przyniosło błyskawiczny efekt.

Zaledwie cztery minut po rozpoczęciu drugiej połowy reprezentacja Czech zdobyła gola kontaktowego. Vladimir Coufal dośrodkował piłkę w pole karne, a wrzutkę zamknął Patrick Schick, który strzałem nogą pokonał Kaspera Schmeichela.

W kolejnych minutach podopieczni Kaspera Hjulmanda otrząsnęli się z szoku, jaki przeżyli na początku drugiej części meczu i to oni starali się dyktować warunki gry. Po dłuższym czasie posuchy jeśli chodzi o klarowne sytuacje w 69. minucie strzału z dystansu spróbował Yussuf Poulsen, ale jego płaski i lekki strzał bez kłopotów złapał Tomas Vaclik.

Niespełna dziesięć minut później Poulsen znów chciał zdobyć gola po strzale z większej odległości, ale tym razem był bliższy szczęścia. Jego uderzenie zza pola karnego lecące w okolice prawego słupka z trudem obronił bramkarz reprezentacji Czech, ale udało mu się sparować piłkę na rzut rożny.

W 82. minucie bardzo bliski zdobycia gola był rozgrywający kapitalne Euro 2020 Joakim Maehle. Reprezentant Danii wpadł w pole karne Czechów od strony lewego skrzydła i próbował płaskiego strzału przy bliższym słupku bramki strzeżonej przez Vaclika, który obronił uderzenie nogą i znów Duńczycy mieli rzut rożny.

Do ostatniego gwizdka to Czesi atakowali, starając się odrobić straty, ale ich próby były dosyć nieśmiałe, przez co wynik nie uległ zmianie. Zatem Dania awansowała do półfinału Euro 2020, nawiązując do sensacyjnego mistrzostwa Europy swoich poprzedników z 1992 roku.

Czechy - Dania 1:2

Bramki: Patrik Schick (49') - Thomas Delaney (5'), Kasper Dolberg (42')

Składy:

Czechy: Tomas Vaclik – Vladimir Coufal, Ondrej Celustka (66' Jakub Brabec), Tomas Kalas, Jan Boril – Tomas Holes (46' Jakub Jankto), Tomas Soucek – Lukas Masopust (46' Michael Krmencik), Antonin Barak, Petr Sevcik (80' Vladimir Darida) – Patrik Schick (79' Matej Vydra) Dania: Kasper Schmeichel – Andreas Christensen (81' Joachim Andersen), Simon Kjaer, Jannik Vestergaard – Jens Stryger Larsen (70' Daniel Wass), Pierre-Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (81' Mathias Jensen), Joakim Maehle – Martin Braithwaite, Kasper Dolberg (59' Yussuf Poulsen), Mikkel Damsgaard (59' Christian Norgaard) Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: