Swiatsportu.pl
Upadek Daniela Andre Tandego

inSJders/Twitter.com

Daniel Andre Tande upadł na treningu w Planicy

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Dziś o 14:00 rozpoczęła się seria próbna przed konkursem indywidualnym Pucharu Świata w skokach narciarskich na słoweńskim mamucie w Planicy, który wystartuje o 15:00. W trakcie treningu doszło do tragicznego wypadku Daniela Andre Tantego. Norweg spadł z

  • Dziś o 15:00 rozpocznie się indywidualny konkurs na słoweńskiej Letalnicy

  • Za nami jest już seria próbna, w trakcie której rozegrał się prawdziwy dramat

  • Daniel Andre Tande zanotował fatalny upadek, a z zeskoku zabrała go karetka

Skoczkowie już wczoraj oddali pierwsze skoki po trzytygodniowej przerwie od startów i miesięcznym rozbracie z Pucharem Świata. Zawodnicy wzięli udział w dwóch treningach i kwalifikacjach. Obiektem zmagań w tym tygodniu jest skocznia do lotów narciarskich w Planicy. Dziś odbyła się już seria próbna przed konkursem, którego start zaplanowano na godzinę 15:00.

Niestety zmagania w pewnym momencie zostały wstrzymane na kilka minut. Wszystko przez koszmarnie wyglądający upadek Daniela Andre Tandego. Norweg po wyjściu z progu stracił kontrolę nad swoją lewą nartą i z dużej wysokości właściwie runął na bulę. Upadek wyglądał bardzo dramatycznie, a zawodnik zrobił, co mógł, aby zminimalizować ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Ze zniecierpliwieniem wyczekujemy na wieści odnośnie zdrowia reprezentanta Kraju Wikingu. 

Koszmarny upadek Daniela Andre Tandego

"Rozgrzewkę" przed konkursem głównym rozpoczęto z 10 platformy startowej, ale po kilku zawodnikach postanowiono obniżyć belkę do 9. poziomu. Seria próbna była rozgrywana dosyć płynnie i w stosunkowo bezpiecznych, choć nie do końca równych warunkach. Nic nie wskazywało, że w jej trakcie dojdzie do prawdziwego dramatu. 

Daniel Andre Tande zaliczył podczas swojej skoku przerażający upadek. Jeśli pamiętacie "przygody" Thomasa Morgensterna z Kussamo z 2004 roku oraz z Bad Mitterndorf dziesięć lat później, to tu miało miejsce podobne zdarzenie. Norweg chwilę po wyjściu z progu spadł i z impetem uderzył o bulę.

Wokół podopiecznego Alexandra Stoeckla natychmiast zgromadzili się lekarze. Niestety zawodnik był nieprzytomny i opuścił zeskok na noszach, po czym został zabrany do szpitala. Świadkowie mówią, że obrazki wyglądały bardzo nieprzyjemnie i niepokojąco, a na skoczni zaległa głucha cisza. 

Norweg robił, co mógł, ale upadek wyglądał fatalnie

Z numerem 30 na belce startowej pojawił się Daniel Andre Tande, który w trakcie wczorajszych skoków prezentował się dosyć dobrze. Niestety skok próbny w jego wykonaniu dostarczył dramatycznych scen. Podopieczny Alexandra Stoeckla chwilę po wyjściu z progu stracił kontrolę nad lewą nartą, która zaczęła mu opadać i z wielkim impetem uderzył o bulę.

W tej sytuacji mogło dojść do tzw. dziury w powietrzu. Oznacza to, że narta trafiła w pewną pustkę powietrzną i przez to zabrakło jej siły nośnej. Inną przyczyną upadku mogło być też zbytnie rozluźnienie zawodnika, który niedostatecznie mocno miał napięte mięśnie i pozwolił sobie tym samym na utratę kontroli nad deską.

Miejmy nadzieję, że wieści ze szpitala nie potwierdzą najgorszego scenariusza. W wyniku tego upadku u Daniela mogło dojść do poważnych złamań, a nawet uszkodzenia kręgosłupa. Widać było, że skoczek znakomicie "złożył" się do tego zderzenia z bulą w locie, tak aby zminimalizować ryzyko odniesienia obrażeń. Norweg wykazał się dużym doświadczeniem i znakomity opanowaniem w tej rozpaczliwej sytuacji. 

Dzisiejsze zmagania będzie można obserwować na kanałach Eurosportu 1 i TVP 1 oraz w serwisach Eurosport Player i sport.tvp.pl. Z kolei naszej stronie oczywiście pojawią się szczegółowe relacje z obu serii konkursowych.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Mariusz P. oskarżony o przestępstwo. Usłyszał zarzuty

  • Mateusz Klich zakażony COVID-19

  • Polacy mogą zarobić w Planicy fortunę

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

TVP pozyskała licencję do skoków narciarskich. To było jedyne możliwe rozwiązanie

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Nowe informacje ws. stanu zdrowia Klemensa Murańki.

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile: Reprezentacja Polski może mieć problem z wylotem z Rosji

Czytaj więcej >
Halvor Egner Granerud

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Wygrana Halvora Egnera Graneruda, duży awans Piotra Żyły

Czytaj więcej >
Pilne skoki narciarskie

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Słabe skoki Polaków. Tylko dwóch Biało-Czerwonych w finale

Czytaj więcej >
Markus Eisenbichler

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Markus Eisenbichler wygrywa kwalifikacje. Pięciu Polaków w konkursie

Czytaj więcej >