Swiatsportu.pl > Planica

Planica

Planica - słoweńska miejscowość, w której skoczkowie narciarscy biorą udział w zawodach Pucharu Świata.

Letalnica skocznia narciarska
19.03.2022 07:35 FIS podjął decyzję, będą dodatkowe konkursy Pucharu Świata w Planicy

FIS miał postanowić, iż Planica zorganizuje dodatkowe konkursy Pucharu Świata, w miejsce odwołanych zawodów cyklu Raw AirOficjalne przekazanie komunikatu w tej sprawie ma nastąpić w środęWbrew pierwszym spekulacjom, zawody zostaną rozegrane tylko na LetalnicyKibice mogą odetchnąć z ulgą, bowiem niemal na pewno nie będą musieli spędzać aż trzech weekendów bez skoków narciarskich. Takie zagrożenie było bardzo realne po tym, jak Norwegowie z powodu pandemii odwołali wszelkie zawody międzynarodowe w swoim kraju i nie zrobili wyjątku dla Raw Air.Otóż zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, lukę po Raw Air częściowo wypełni Planica. To dobra wiadomość nie tylko dla fanów tej dyscypliny, ale również i dla samych skoczków, którzy nie będą narażeni na zbytnie zaburzenie rytmu startowego, a przy okazji zyskają nieco więcej czasu na zasłużony odpoczynek.

Zawody Pucharu Świata na Letalnicy
19.03.2022 07:34 Zapadła decyzja. Tylko jeden dodatkowy konkurs Pucharu Świata w Planicy

Po odwołaniu Raw Air w kalendarzu Pucharu Świata dwa weekendy pozostały wolneJeszcze na początku tego tygodnia mówiło się od dodatkowym weekendzie w PlanicyW środę miał pojawić się komunikat w tej sprawie, do czego jednak nie doszłoOstateczna decyzja została ogłoszona w czwartkowy poranek. W Planicy odbędzie się tylko jeden dodatkowy konkursOdwołanie tegorocznej edycji Raw Air przez Norwegów znacząco odbiło się na kalendarzu Pucharu Świata. W ramach cyklu zaplanowanych było 6 konkursów, które miały zająć m.in. dwa weekendy w terminarzu. Dlatego po decyzji norweskich władz zastanawiano się, jak można załatać tę dziurę.Pierwsze doniesienia mówiły o dwóch opcjach: Polskiej i Słoweńskiej. Ostatecznie wybrano ten drugi wariant. Spekulowano o tym, że w Planicy zostanie zorganizowany dodatkowy weekend zawodów PŚ, tak, aby skoczkowie nie mieli aż trzytygodniowej przerwy od startów. Ten wariant wydawał się niemal pewny, a ostateczną decyzję FIS miał ogłosić w środę. Tak się jednak nie stało, a dziś mówi się o czarnym scenariuszu, który zakłada tylko jeden dodatkowy konkurs na Letalnicy i w dodatku miałby on zastąpić kwalifikacje.

Halvor Egner Granerud
19.03.2022 07:34 Granerud nie wystartuje w Planicy? Wszystko przez procedury

Halvor Enger Granerud może nie pojawić się na lotach w PlanicyZawodnik odbywa aktualnie kwarantannę w Niemczech, a kolejną będzie musiał odbyć po powrocie do NorwegiiSkoczek może nie zdążyć przygotować się na zawody na jednej z najtrudniejszych skoczni świataTen sezon Pucharu Świata jest bardzo uciążliwy dla skoczków, którzy w ostatnich tygodniach podkreślają, że ciągłe testy i cały reżim są już coraz bardziej uciążliwie. Oczywiście zawodnicy wiedzą, że jest to konieczne i akceptują ten stan rzeczy, ale to całkiem normalne, iż przy takim natężeniu można być tym zmęczonym.Zmęczony i sfrustrowany z pewnością jest Halvor Egner Granrud. U Norwega w trakcie mistrzostw świata wykryto koronawirusa, przez co zwycięzca tegorocznego Pucharu Świata nie mógł wziąć udziału w dwóch konkursach. Teraz okazuj się, że jego występ w podczas zawodów w Planicy również stoi pod wielkim znakiem zapytania i to na dodatek z tego samego powodu...

Skoki narciarskie Planica
19.03.2022 07:34 Turniej Planica 7 na zakończenie sezonu w Pucharze Świata. Fantastyczne wiadomości dla skoczków

Zapowiedziano turniej Planica 7Nowy cykl zakończy sezon Pucharu ŚwiataPolacy mają wielkie szanse na dobry występNiemal na pewno zabraknie Halvora Egnera GranerudaSkoki narciarskie w Planicy od kilku tygodni elektryzują kibiców, którzy czekają na dalekie skoki Biało-czerwonych na mamuciej skoczni. Niewykluczone, że nasi zawodnicy powalczą o czołowe miejsca, zwłaszcza wobec prawdopodobnej nieobecności Halvora Egnera Graneruda. Wielce prawdopodobne jest, że Norweg nie wystąpi w ostatnim konkursie tego sezonu w Pucharze Świata, co jest spowodowane względami zdrowotnymi.Granerud jest już pewny zwycięstwa w Pucharze Świata, bo udało mu się je zapewnić wobec odwołania części konkursów. W Planicy rozgrywki toczyć się więc będą tylko o to, by w klasyfikacji generalnej zająć jak najwyższe możliwe miejsce, ale również o nagrodę finansową. Jej wysokości oczywiście nie podano, jednak możemy być pewni, że zwycięzca cyklu będzie mógł liczyć na dość dużą gratyfikację finansową.Póki co pojawiają się jedynie pierwsze informacje o cyklu Planica 7, który ma być nowinką w świecie skoków narciarskich, ale jednocześnie zachętą dla kibiców, którzy mogą oglądać kolejny turniej o stawkę na zakończenie sezonu w Pucharze Świata. Zawody nie będą dzięki temu pozbawione jakiejkolwiek stawki, co może cieszyć.

Planica
19.03.2022 07:33 Świetne informacje przed konkursami w Planicy. Pogoda będzie sprzyjać skoczkom

Finał sezonu w Planicy jest wydarzeniem, na które czekają wszyscy fani skoków narciarskich na świecieRywalizacja, która zaczyna się już w środę 24 marca zapowiada się wprost wspanialeWszystko przez prognozy pogody, które zwiastują bezpieczne rozegranie zawodów i brak przeszkód w postaci warunków atmosferycznychPlanica już za kilka dni znajdzie się na celowniku wszystkich miłośników skoków narciarskich na świecie. Zawody na legendarnym obiekcie sportowym będą zwieńczeniem sezonu 2020/2021, a wielu fanów już zaciera ręce. Dziś media obiegła świetna wiadomość dotycząca warunków atmosferycznych, które będą panować w trakcie konkursów skoków. Okazuje się, że możemy liczyć na naprawdę udane zwieńczenie sezonu.

Planica skocznia Pucharu Świata
19.03.2022 07:33 Polacy mogą zarobić w Planicy fortunę

Skoczkowie powracają do rywalizacji w Pucharze Świata po 31 dniach przerwyZawodnicy będą rywalizowali na skoczni do lotów narciarskich w PlanicyOrganizatorzy przygotowali ogromną pulę nagród pieniężnych, która wynosi aż 260 tysięcy złotychDługo wyczekiwany moment nareszcie nadchodzi. Dziś rozpoczyna się długi weekend Pucharu Świata ze skokami narciarskimi w słoweńskiej Planicy. Skoczkowie będą walczyli o dalekie loty na Letalnicy i jak najlepsze wyniki na koniec sezonu oraz o wielkie nagrody.Za wyjątkiem dzisiejszych kwalifikacji i jutrzejszego konkursu, zawodnicy będą rywalizowali w turnieju Planica 7. Organizatorzy przygotowali sowite wynagrodzenie dla najlepszych skoczków, a warto pamiętać, iż będą oni również nagradzani podstawowymi stawkami, jakie FIS przyznaje za wyniki w pojedynczych konkursach PŚ.

Kamil Stoch
19.03.2022 07:33 Kamil Stoch szczerze o swojej formie

Najlepsi skoczkowie świata dziś będą rywalizowali w konkursie lotów na LetalnicyKamil Stoch na razie nie prezentuje najlepszej formy i jak sam podkreśla, jest gorzej, niż przypuszczałRaczej nie należy się spodziewać, iż dyspozycja naszego mistrza nagle ulegnie poprawie, choć trener ma pewien pomysłZawody Pucharu Świata w skokach narciarskich powracają do nas po miesięcznej przerwie. W trakcie tego przedłużonego weekendu czekają nas cztery konkursy lotów narciarskich na Letalnicy. Do Planicy udało się sześciu naszych reprezentantów, a wśród nich oczywiście nie zabrakło Kamila Stocha.Niestety nasz mistrz nie prezentuje formy, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Skoczek z Zębu sam jest nieco zaskoczony, że jego pierwsze próby na skoczni mamuciej w Słowenii były aż tak dalekie od ideału. W rozmowie z serwisem skijumping.pl Kamil zaznaczył, iż spodziewał się trochę lepszej dyspozycji.

Upadek Daniela Andre Tandego
19.03.2022 07:33 Daniel Andre Tande upadł na treningu w Planicy

Dziś o 15:00 rozpocznie się indywidualny konkurs na słoweńskiej LetalnicyZa nami jest już seria próbna, w trakcie której rozegrał się prawdziwy dramatDaniel Andre Tande zanotował fatalny upadek, a z zeskoku zabrała go karetkaSkoczkowie już wczoraj oddali pierwsze skoki po trzytygodniowej przerwie od startów i miesięcznym rozbracie z Pucharem Świata. Zawodnicy wzięli udział w dwóch treningach i kwalifikacjach. Obiektem zmagań w tym tygodniu jest skocznia do lotów narciarskich w Planicy. Dziś odbyła się już seria próbna przed konkursem, którego start zaplanowano na godzinę 15:00.Niestety zmagania w pewnym momencie zostały wstrzymane na kilka minut. Wszystko przez koszmarnie wyglądający upadek Daniela Andre Tandego. Norweg po wyjściu z progu stracił kontrolę nad swoją lewą nartą i z dużej wysokości właściwie runął na bulę. Upadek wyglądał bardzo dramatycznie, a zawodnik zrobił, co mógł, aby zminimalizować ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Ze zniecierpliwieniem wyczekujemy na wieści odnośnie zdrowia reprezentanta Kraju Wikingu.

Planica
19.03.2022 07:33 Kubacki i Stoch bez awansu do drugiej serii w Planicy

Na półmetku pierwszej serii indywidualnego konkursu lotów narciarskich w Planicy prowadzi Ryoyu KobayashiPolacy wypadli bardzo słabo, gdyż żadnego z nich nie ma w najlepszej "10"Po pierwszej serii odpadli Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Halvor Egner GranerudDzisiejsza rywalizacja na Letalnicy nie rozpoczęła się szczęśliwie. Niestety w trakcie serii próbnej fatalny upadek zanotował Daniel Andre Tande, o czym dokładnie pisaliśmy dla Was tutaj. Norweg nieprzytomny opuścił skocznie w helikopterze i ze zniecierpliwieniem czekamy na wieści odnośnie jego stanu zdrowia. Rywalizacja rozgrywa się zatem bez norweskiego skoczka.Za nami pierwsza seria dzisiejszego konkursu indywidualnego. Jak na razie prowadzi Ryoyu Kobayashi przed Domene Prevcem i Borem Pavlovciciem. Widać, że gospodarze są w bardzo dobrej formie. Niestety tego samego nie można powiedzieć o naszych zawodnikach. W serii finałowej nie obejrzymy Dawida Kubackiego i Kamila Stocha, a żaden z Polaków nie uplasował się w czołowej "10".

Ryoyu Kobayashi
19.03.2022 07:33 Piotr Żyła dziesiąty w Planicy

Dzisiejszy konkurs w Planicy padł łupem Ryoyu KobayashiegoPodium uzupełnili dwaj Niemcy: Markus Eisenbichler i Karl GeigerNajlepszym z Polaków był 10. Piotr ŻyłaPierwsza seria konkursu indywidualnego na Letalnicy przyniosła nam rozczarowujące rozstrzygnięcia. Z rywalizacji po pierwszych skokach odpadli Dawid Kubacki i Kamil Stoch, a do finałowej rundy nie awansował też lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud. Na półmetku prowadził za to Ryoyu Kobayashi.Jak można było się spodziewać, Japończyk utrzymał zdecydowane prowadzenie i pewnie triumfował w dzisiejszym konkursie. Poza nim skład na podium uzupełnili Markus Eisenbichler i Karl Geiger. Jeśli chodzi o Polaków, to najlepszym z naszych okazał się Piotr Żyła, który zajął 10. miejsce. Pozostali podopieczni Michala Doleżała uplasowali się w czołowej "20".

Daniel Andre Tande
19.03.2022 07:33 Nowe fakty ws. stanu Tandego. Jest w śpiączce

Daniel Andre Tande przygotowywał się do dzisiejszego konkursu i był jednym z faworytów do tego, by zająć miejsce w czołówce zawodów. Norweg dobrze radzi sobie w tym sezonie Pucharu Świata i wiele wskazywało na to, że uda mu się osiągnąć dobry rezultat na skoczni mamuciej i poprawić swoją pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do tego jednak nie doszło, bowiem skoczek doznał katastrofalnego upadku.Na skoczni natychmiast zjawiły się służby medyczne, które przetransportowały zawodnika do szpitala. Już po kilku minutach od upadku Tande trafił do helikoptera, który natychmiastowo przeniósł go do szpitala w Lublanie. Tam zajęli się nim najlepsi specjaliści pracujący przy złamaniach. Nie dało się ukryć, że już po krótkiej chwili było widać, że mowa tu o bardzo poważnym urazie, który wymaga natychmiastowej interwencji specjalistów.Po kilku godzinach od zakończenia konkursu pojawiają się kolejne fakty dotyczące upadku Daniela Andre Tande. Przekazują je na bieżąco lekarze, którzy zajmują się Norwegiem po jego przetransportowaniu do szpitala. Okazuje się, że na szczęście nie może być mowy o spełnieniu najgorszego scenariusza.

Daniel Andre Tande
19.03.2022 07:33 Pilne informacje w sprawie zdrowia Tandego

Daniel Andre Tande przybywa w szpitalu w Lublanie po wczorajszym upadku na LetalnicyPrognozy odnośnie zdrowia norweskiego zawodnika są dosyć dobre, ale trzeba poczekać na powtórzenie badańWiadomo, że skoczek ma złamany obojczyk i został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznejLekarze opisali, jak wyglądał stan zawodnika tuż po feralnym zdarzeniuDaniel Andre Tande miał wczoraj fatalny upadek na skoczni w Planicy, który dokładnie możecie zobaczyć tutaj. Norweg przy dużej prędkości z impetem spadł na bulę, co wyglądało bardzo dramatycznie. Zawodnik stracił przytomność, a ze skoczni do szpitala w Lublanie zabrał go helikopter.Ze zniecierpliwieniem wyczekiwaliśmy na pierwsze wieści dotyczące stanu jego zdrowia. Te okazują się być dosyć pozytywne. Skoczek ma złamany obojczyk i na razie przebywa w stanie śpiączki farmakologicznej, jednak lekarze studzą hurraoptymizm i podkreślają, że kluczowe są najbliższe 24 godziny. Kiedy badani zostaną powtórzone, wówczas będzie można być czegoś pewnym.

Planica
19.03.2022 07:33 O której oglądać piątkowy konkurs w Planicy?

Dziś czeka nas kolejny konkurs na Letalnicy, czyli skoczni do lotów narciarskichZawody poprzedzą kwalifikacje, w których udział weźmie sześciu PolakówO której oglądać piątkowy konkurs w Planicy?Wczoraj odbył się pierwszy konkurs w trakcie tego przedłużonego weekendu w Planicy, który zakończy rywalizacje w tym sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ku rozczarowaniu polskich kibiców nasi zawodnicy odgrywali rolę statystów. Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski był Piotr Żyła, który zajął 10.miejsce. Do drugiej serii nie awansowali Kamil Stoch i Dawid Kubacki.Dziś czekają nas kolejne zawody indywidualne, ale najpierw zawodnicy wezmą udział w kwalifikacjach, które zainaugurują tegoroczny cykl Planica 7. Jeśli Ryoyu Kobayashi utrzyma swoją dyspozycję z czwartku, to jego konkurenci powinni zapomnieć o zwycięstwie. Za to my miejmy nadzieję, że nasi skoczkowie pokażą się już ze znacznie lepszej strony. O której oglądać piątkowy konkurs w Planicy?

Pilne skoki narciarskie
19.03.2022 07:33 Z ostatniej chwili. Kwalifikacje w Planicy odwołane

Kwalifikacje do dzisiejszego konkursu indywidualnego w Planicy zostały odwołaneWszystko przez zbyt silne podmuchy wiatru, które mogą również pojawić się podczas konkursuW związku z tym na starcie nasza reprezentacja zamelduje się w komplecieWczoraj na skoczni w Planicy bezkonkurencyjny okazał się Ryoyu Kobayashi, który w cuglach wygrał konkurs indywidualny. Polacy wypadli bardzo słabo. Do drugiej serii nie udało się awansować Kamilowi Stochowi i Dawidowi Kubackiemu. 10. był Piotr Żyła, 14. Jakub w Wolny, 18. Andrzej Stękała, a Klemens Murańka nie wywalczył nawet prawa udziału w zawodach głównych.Dzisiejsze kwalifikacje, które miały wystartować o 13:30, zostały jednak odwołane. W konkursie głównym weźmie zatem udział 67 zawodników, którzy mieli wystartować w eliminacjach. Oznacza to, że tym razem w komplecie zobaczymy na starcie wszystkich reprezentantów Polski.

Skocznia w Planicy
19.03.2022 07:33 Geiger zwycięża w Planicy

Dzisiejsze zmagania na słoweńskiej Letalnicy stal pod dużym znakiem zapytania. Poprzedzające konkurs kwalifikacje zostały odwołane ze względu na zbyt silne podmuchy wiatru. Początkowe rywalizacja miała rozpocząć się o 15:00. Następnie start zawodów przekładano na 15:15, ale te ruszyły dopiero o 15:30. Niestety nie było to szczególnie sprawiedliwe i przyjemne widowisko, gdyż co i rusz konieczne okazywały się przerwy, ponieważ wiatr dawał o sobie znać. Przez pierwsze 50 minut skoki oddało zaledwie 19. zawodników, a dopiero gdzieś od połowy stawki, czyli 30. skoczka wszystko odbywało się w miarę płynnie.

Puchar Świata
19.03.2022 07:33 Oburzenie po decyzji organizatorów w Planicy

Sobotni konkurs drużynowy na skoczni w Planicy został odwołany z powodu silnie wiejącego wiatruOrganizatorzy za wszelką cenę starali się przeprowadzić przynajmniej jedną serię, ale okazało się to niemożliweNa jury oraz przedstawicieli FIS spadła lawina krytyki ze strony trenerów, którzy nie chcieli ryzykować zdrowia swoich podopiecznychWszyscy mieli w pamięci makabryczny upadek Daniela Andre Tande, do którego doszło w czwartekPuchar Świata w Planicy napotkał w sobotni poranek kolejne problemy. Z powodu złych warunków atmosferycznych odwołano konkurs drużynowy. Sposób, w jaki jury doszło do podjęcia takiej decyzji, nie spodobał się trenerom i kibiciom. Ich zdaniem można mówić o skandalu.

Letalnica skocznia Pucharu Świata
19.03.2022 07:33 Dwa konkursy Pucharu Świata w niedzielę

Finałowy weekend Pucharu Świata w Planicy napotyka wiele przeszkódWczoraj z ledwością rozegrano jednoseryjny konkurs indywidualny, a dziś anulowano zawody drużynoweOrganizatorzy poinformowali o zmianach w programie i jutro zawodnicy wezmą udział w dwóch konkursachZ wielką niecierpliwością czekaliśmy na ostatni weekend Pucharu Świata w Planicy. Skoczkowie od Mistrzostw Świata w Oberstdorfie mieli trzytygodniową przerwę od startów i oni zapewne również nie mogli doczekać się lotów na Letalnicy. Kiedy wydawało się, że czeka nas wielkie święto skoków narciarskich, plany zaczęła torpedować pogoda.Wczoraj w trakcie konkursu indywidualnego wiatr nie pozwalał na płynne rozegranie zawodów, przez co udało się doprowadzić do końca zaledwie jedną serię. Dziś o 10:00 rozpoczęła się rywalizacja w „drużynówce”, ale tym razem podmuchy nie dały szans zawodnikom, przez co konieczne było przerwanie rywalizacji. W związku z tym organizatory ogłosili nowy program na niedzielę.

Dawid Kubacki
19.03.2022 07:33 Dawid Kubacki krytykuje konkurs w Planicy

Dzisiejszego konkursu drużynowego w Planicy nie udało się dokończyćDecyzja o ostatecznym odwołaniu zawodów zapadła bardzo późnoDawid Kubacki stwierdził w wywiadzie dla TVP Sport, że „z prawdziwymi skokami nie miało to nic wspólnego”Nie tak miał wyglądać finał Pucharu Świata w Planicy. Od czwartku do niedzieli mieliśmy codziennie usiąść przed telewizorami i oglądać po jednym konkursie. Niestety te plany pokrzyżowała pogoda. Wczoraj z trudem przeprowadzono jednoseryjne zawody indywidualne, a dziś nie udało się dokończyć drużynówki.Dawid Kubacki w rozmowie z TVP Sport przyznał, że to, co się działo dziś na skoczni „z prawdziwymi skokami nie miało nic wspólnego”. Nasz skoczek dodał, iż warunki były niebezpieczne i na szczęście przerwano rywalizację, zanim doszło do podobnej tragedii, jak w piątek, kiedy poważnego upadku doznał Daniel Andre Tande.