Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Z ostatniej chwili. Kwalifikacje w Planicy odwołane
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:33

Z ostatniej chwili. Kwalifikacje w Planicy odwołane

Pilne skoki narciarskie
screen - youtube.com/Eurosport Polska
  • Kwalifikacje do dzisiejszego konkursu indywidualnego w Planicy zostały odwołane

  • Wszystko przez zbyt silne podmuchy wiatru, które mogą również pojawić się podczas konkursu

  • W związku z tym na starcie nasza reprezentacja zamelduje się w komplecie

Wczoraj na skoczni w Planicy bezkonkurencyjny okazał się Ryoyu Kobayashi, który w cuglach wygrał konkurs indywidualny. Polacy wypadli bardzo słabo. Do drugiej serii nie udało się awansować Kamilowi Stochowi i Dawidowi Kubackiemu. 10. był Piotr Żyła, 14. Jakub w Wolny, 18. Andrzej Stękała, a Klemens Murańka nie wywalczył nawet prawa udziału w zawodach głównych.

Dzisiejsze kwalifikacje, które miały wystartować o 13:30, zostały jednak odwołane. W konkursie głównym weźmie zatem udział 67 zawodników, którzy mieli wystartować w eliminacjach. Oznacza to, że tym razem w komplecie zobaczymy na starcie wszystkich reprezentantów Polski.

Kwalifikacje w Planicy odwołane

Ku zaskoczeniu wszystkich, wiatr w Planicy sprawia problemy już od samego rana. Zawody na Letalnicy odbywają się zazwyczaj około godziny 10:00 (tak będzie jutro i w niedzielę), kiedy na skoczni jest niemal zawsze spokojnie.

Dziś sytuacja jest bardzo nietypowa, ponieważ warunki wietrzne płatają figla organizatorom od kilku godzin. Zaplanowane na godzinę 13:30 kwalifikacje zostały przełożone na 14:00, ale ostatecznie jury zdecydowało się je odwołać, gdyż nie było szans, aby zawodnicy pojawili się na rozbiegu.

Dlatego na starcie dzisiejszego konkursu mającego rozpocząć się o godzinie 15:00, pojawi się aż 67 skoczków, którzy mieli wziąć udział w odwołanej sesji kwalifikacyjnej. W związku z tym na belce zasiądzie komplet sześciu reprezentantów Polski. Szykuje nam się zatem długi konkurs, o ile w ogóle do niego dojdzie.

Dzisiejszy konkurs na Letalnicy stoi pod znakiem zapytania

Aktualnie na skoczni do lotów narciarskich panują bardzo trudne warunki. Podmuchy wiatru osiągają prędkość nawet 6,5 m/s, co zdecydowanie wyklucza rozegranie jakichkolwiek zawodów.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają prognozy na najbliższe godziny i nie są o niestety optymistyczne. Wiatr co prawda ma osłabnąć i jego prędkość ma nie przekraczać 3 m/s, ale aby móc skakać podmuchy powinny oscylować w okolicach 2 m/s, a maksymalnie 2,5 m/s.

Odwołanie kwalifikacji oznacza zmniejszoną liczbą punktowanych serii w turnieju Planica 7. Zamiast siedmiu będzie ich teraz sześć, o ile zawody dojdą do skutku. Zgodnie z regulaminem cyklu, zwycięzca klasyfikacji generalnej otrzyma nagrody pod warunkiem, iż zostaną rozegrane co najmniej cztery planowane rundy zmagań.

Początek konkursu zaplanowany jest na godzinę 15:00. Zawody będzie można oglądać w Eurosport 1, TVP 1, TVP Sport oraz w serwisach Eurosport Player i sport.tvp.pl. Na naszej stronie pojawią się za to szczegółowe relacje z zarówno z kwalifikacji jak i obu serii konkursowych.

Aktualizacja godz. 14:45: Jury postanowiło o przesunięciu godziny rozpoczęcia konkursu na 15:15.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane