Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Falstart reprezentacji Polski. Wstydliwa porażka naszej młodzieżówki
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:51

Falstart reprezentacji Polski. Wstydliwa porażka naszej młodzieżówki

Projekt bez tytułu (52)
screen youtube.com/łączy nas piłka tv

Reprezentacja Polski do lat 19 w środę rozpoczęła walkę w eliminacjach mistrzostw Europy. Bialo-Czerwoni w pierwszym meczu z Finlandią zaliczyli wstydliwy falstart. W Grodzisku Wielkopolskim Polacy przegrali aż 1:3 i już teraz mocno ograniczyli swoje szanse na awans do turnieju finałowego.

Reprezentacja Polski do lat 19 prowadzona przez Mariusza Rumaka rozpoczęła walkę o awans na mistrzostwa Europy. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych byli Finowie, z którymi mierzyli się w środę na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim.

Reprezentacja Polski: wstydliwa porażka młodzieżówki

Już początek spotkania pokazał, że naszych zawodników czeka bardzo trudne starcie. Finowie mocno ruszyli do ataku i co chwilę próbowali stworzyć zagrożenie pod bramką Liverpoolu Jakuba Ojrzyńskiego. Obrona Polaków wytrzymała niewiele ponad 20 minut.

Bialo-Czerwoni zostawili mnóstwo wolnego miejsca Maksimowi Stjopinowi, który posłał prostopadłe podanie do Caspra Terho między trzech naszych zawodników. Napastnik Finów opanował piłkę i sprytnym strzałem w dalszy róg bramki wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Podopieczni trenera Rumaka w pierwszej połowie, poza pojedynczymi zrywami nie pokazali zbyt wiele w ofensywie. Do tego pod koniec pierwszej połowy rzut karny sprokurował Ojrzyński, ale młody bramkarz chwilę później się zrehabilitował broniąc "jedenastkę". Już w doliczonym czasie gry strzałem głową wynik podwyższył Luka Hyrylainen.

Falstart Biało-Czerwonych na otwarcie eliminacji

Druga połowa w wykonaniu naszych młodych reprezentantów wyglądała już nieco lepiej. Wyszli zdecydowanie wyżej i częściej gościli pod bramką rywali, ale brakowało im skutecznego wykończenia akcji.

Dopiero w 67. minucie spotkania Biało-Czeronym udało się przechytrzyć obronę Finlandii. Kalle Wallius sfaulował w polu karnym Mariusza Fornalczyka i sędzia bez wahania wskazał na wapno. Rzut karny na gola pewnie zamienił Aleksander Buksa.

Po strzeleniu bramki kontaktowej Polacy dostali wiatr w żagle, ale nie potrafili znaleźć sposobu na wyrównanie. Bardzo blisko uszczęśliwienia Biało-Czerwonych był Jakub Bieroński, ale piłka po jego strzale głową przeleciała tuż nad poprzeczką.

Marzenia drużyny trenera Rumaka o choćby jednym punkcie pękły w 87 minucie. Przy biernej postawie polskich obrońców Finowie odebrali piłkę w środku pola, ta trafiła do wbiegającego w pole karne Henri Salomaa, który bez problemu trafił tuż pod poprzeczką i ustalił wynik spotkania.

To oznacza, że Polacy od falstartu rozpoczynają swój start w eliminacjach do mistrzostw Europy. Do kolejnej fazy eliminacji awansują dwie najlepsze ekipy, a następnie zostanie wyłoniona siódemka, która dołączy do organizatora turnieju - Słowacji. Mistrzostwa Europy U-19 zaplanowane są na lato przyszłego roku. Polacy w grupie będą mierzyli się jeszcze z Maltą i Ukrainą.

Finlandia - Polska 3:1 (2:0) 21' Terho, 45+1' Hyrylainen, 87' Salomaa  - 67' Buksa (k)