Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Federacja rosyjska podjęła decyzję. Wiadomo co z Czerczesowem
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:40

Federacja rosyjska podjęła decyzję. Wiadomo co z Czerczesowem

Projekt bez tytułu - 2021-06-30T174006.361
facebook.com/TeamRussia

Reprezentacja Rosji była jednym z największych rozczarowań Euro 2020. Podopieczni Stanisława Czerczesowa zajęli ostatnie miejsce w grupie i po raz kolejny zakończyli udział w turnieju już po trzech meczach. Mimo fatalnego wyniku i ostrej krytyki, władze rosyjskiej federacji uznały, że wina za taki stan rzeczy jest po stronie piłkarzy, a nie szkoleniowca.

  • Reprezentacja Rosji już po fazie grupowej zakończyła udział na Euro 2020

  • Władze federacji rosyjskiej winę za fatalny wynik zrzuciły na piłkarzy

  • Stanisław Czerczesow mimo wielkiej krytyki zachowa posadę i dalej będzie prowadził kadrę

Reprezentacja Rosji na pewno nie tak wyobrażała sobie swój udział w Euro 2020. Na otwarcie turnieju przegrała z Danią 0:3, w kolejnym meczu udało jej się wyszarpać zwycięstwo 1;0 z Finlandią, a na zakończenie gier grupowych zostali rozbici przez Duńczyków 1:4.

Taki zestaw wyników spowodował, że piłkarze "Sbornej" zajęli ostatnie miejsce w grupie B i już po trzech meczach pożegnali się z turniejem. Po rozpadzie ZSRR tylko dwa razy Rosjanom udało się wyjść z grupy, a na wielkich turniejach grali aż piętnaście razy.

Reprezentacja Rosji: wyjaśniła się przyszłość Czerczesowa

Media w Rosji wieszczyły rychłe zwolnienie selekcjonera kadry Stanisława Czerczesowa. Pisano, że kadra znalazła się na dnie, a kadra potrzebuje zmiany. Do zwolnienia szkoleniowca nawoływał nawet były zawodnik Manchesteru United Andriej Kanczelskis.

Zupełnie inne spojrzenie na nieudany występ ma rosyjska federacja. Jej zdaniem trener Czerczesow wykonał swoją pracę bardzo dobrze, a winni klęski na Euro są piłkarze i ich brak umiejętności.

- Wyraziliśmy poparcie dla Czerczesowa. Chociaż występ został uznany za niezadowalający. Ale głównym problemem był poziom naszych graczy. Pozostajemy w tyle zarówno pod względem taktycznym, jak i technicznym - przekazał Michaił Gerszkowicz, członek komitetu technicznego Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.

- Trenerowi udało się doprowadzić ich do dobrego poziomu fizycznego, ale poziom umiejętności nie pozwalał im na rywalizację - dodał Gerszkowicz. Jednocześnie dodał, że Czerczesow zauważył brak poświęcenia u piłkarzy, które prezentowali podczas mistrzostw świata trzy lata temu.

Czerczesow zostanie na stanowisku

Gerszkowicz podkreślił, że wszyscy członkowie komitetu technicznego wyrazili pełne poparcie dla Czerczesowa i będą rekomendowali jego pozostanie na stanowisku. Ostateczną decyzję ma podjąć komitet wykonawczy rosyjskiej federacji.

Czerczesow jest selekcjonerem reprezentacji Rosji od 2016 roku. W tym czasie poprowadził zespół w 57. spotkaniach. Wygrał 25 z nich, przegrał 21 i 11 zremisował. Największym sukcesem jest awans do ćwierćfinału mistrzostw świata rozgrywanych trzy lata temu w Rosji.

Selekcjoner reprezentacji Rosji cieszy się wielką popularnością w Polsce. Od października 2015 roku do czerwca 2016 roku Czerczesow prowadził Legię Warszawa, z którą wygrał mistrzostwo i Puchar Polski.

Po Euro 2020 z pracą pożegnało się jak na razie dwóch szkoleniowców. We wtorek do dymisji podał się szkoleniowiec Holandii Frank de Boer. We wtorek swój ostatni mecz w roli selekcjonera reprezentacji Niemiec rozegrał Joachim Loew. 61-latek o swoim odejściu poinformował już w marcu.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane