Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Historyczna zmiana w polskiej siatkówce. Zagraniczny klub coraz bliżej PlusLigi
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:51

Historyczna zmiana w polskiej siatkówce. Zagraniczny klub coraz bliżej PlusLigi

Projekt bez tytułu (50)
www.plusliga.pl

Polska siatkówka w najbliższym czasie może przejść historyczną zmianę. Coraz bliżej gry w Plus Lidze jest ukraiński zespół Barkom Każany Lwów. W środę doszło do spotkania władz polskiej ligi oraz przedstawicieli klubu i podpisano list intencyjny w sprawie. Barkom Każany Lwów miałby występować w PlusLide od sezonu 2022/2023.

Polska siatkówka w ostatnich dniach przechodzi przez wielkie zmiany. Najpierw wybrano nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, którym został Sebastian Świderski, a teraz historyczne zmiany przejdzie także polska siatkówka klubowa.

Polska siatkówka przejdzie historyczne zmiany

Już ponad rok temu pojawiły się pierwsze informacje, że PlusLiga może przejść historyczne zmiany. Chęć dołączenia do najwyższej klasy rozgrywkowej wyraziły dwa zagraniczne kluby: ukraiński Barkom Każany Lwów oraz niemiecki Berlin Recycling Volleys.

W środę PZPS poinformował, że władze Polskiej siatkówki, czyli członkowie zarządu Związku, a także przedstawiciele Polskiej Ligi Siatkówki prowadzą wizytację we Lwowie i spotkały się z przedstawicielami Barkom Każany.

- To kolejny ważny krok w drodze ukraińskiej drużyny do PlusLigi sezonu 2022/2023 - napisano w komunikacie na stronie Związku. Jednocześnie przekazano, że w środę podpisano list intencyjny między PLS a lwowskim klubem.

Ukraiński klub coraz bliżej gry w PlusLidze

Zespół z Ukrainy miałby być jednym z dwóch zespołów, które zasilą PlusLigę w najbliższym sezonie. W maju PLS zdecydował o powiększeniu ligi o dwa kolejne zespołu. Obecnie w lidze rywalizuje czternaście drużyn, a od przyszłego roku będzie ich szesnaście.

Jedno z dwóch dodatkowych miejsc ma zająć właśnie Barkom Każany Lwów. Do najwyższej klasy rozgrywkowej awansuje najlepszy zespół Tauron 1. Ligi. Z kolei ostatnia drużyna obecnego zespołu zagra baraż z drugą ekipą zaplecza PlusLigi.

- To bardzo ciekawy projekt, na styku sportu, biznesu, kultury i historii. Dzisiaj pytaliśmy naszych udziałowców, co sądzą o tym pomyśle i czy są gotowi na taką nowość. Odpowiedź była bardzo jasna, choć oczywiście dopiero przyszłość pokaże, w jaki sposób to wszystko uda się przeprowadzić - przekazał Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

- Chcemy wyjść do dużej grupy Ukraińców mieszkających w naszym kraju, a także do Polaków żyjących we Lwowie. Chcemy być liderem nie tylko w regonie, a ostatni triumf w Lidze Mistrzów Grupy Azoty ZAKS-y tylko pokazuje, jak dużą siłą dysponujemy w naszym kraju - podkreślił.

Zespół ze Lwowa został założony w 2009 roku, a już cztery lata później zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej. Od tego czasu trzy razy świętował tytuł mistrza Ukrainy (2018, 2019, 2021), do tego dołożył cztery triumfy w Pucharze Kraju (2017, 2018, 2019 oraz 2021).

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi: PlusLiga PZPS
Powiązane