Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Holendrzy rozbili walecznych Macedończyków. Popis gry Wijnalduma
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Holendrzy rozbili walecznych Macedończyków. Popis gry Wijnalduma

Projekt bez tytułu - 2021-06-21T202308.994
OLAF KRAAK/AFP/East News

Holandia kolejnym zespołem na Euro 2020, który zakończył fazę grupową z kompletem zwycięstw. W poniedziałek "Oranje" w Amsterdamie pokonali Macedonię Północą 3:0. Bohaterem spotkania został Georginio Wijnaldum, który strzelił dwie bramki. Macedończycy po raz kolejny na tych mistrzostwach pokazali wielki charakter.

• Holandia z kompletem zwycięstw zameldowała się w 1/8 finału Euro 2020

• Na zakończenie fazy grupowej "Oranje" wygrali z Macedonią Północną 3:0, a popis gry dał strzelec dwóch bramek Georginio Wijnaldum

• Zespół z Bałkanów, choć nie zdobył żadnego punktu, to pokazali się z bardzo dobrej strony

Holandia jako pierwszy zespół na Euro 2020 zapewniła sobie awans do 1/8 finału. Zespół Franka de Boera po wygranych 3:2 nad Ukrainą i 2:0 nad Austrią miał 6 punktów i było jasne, że bez względu na poniedziałkowe spotkania, na pewno nie spadną z pozycji lidera.

Mimo że Macedonia Północna jest wyraźnym outsiderem grupy i po dwóch meczach nie miała na koncie żadnego punktu i straciła aż pięć bramek, to Holendrzy wyszli na to spotkanie w najsilniejszym składzie. Nie zabrakło bohatera ostatnich meczów Denzela Dumfriesa, a także liderów kadry Memphisa Depaya, Georginio Wijnalduma, czy Matthijsa de Ligta.

Holandia pewnie wygrała z Macedonią Północną

Piłkarze trenera de Boera od początku narzucili swoje warunki gry, ale waleczni Macedończycy nie ograniczali się jedynie do obrony we własnym polu karnym. Starali się agresywnie doskakiwać do rywali i próbować swoich sił w kontrataku.

W 10 minucie sensacyjnie Macedończycy wpakowali piłkę do siatki. Były zawodnik Legii Warszawa Ivan Trickovski wykorzystał sytuację sam na sam z Maartenem Stekelenburgiem, ale sędzia po konsultacji z systemem VAR odgwizdał spalonego.

Holendrzy byli w stanie odpowiedzieć jedynie niecelnym strzałem Dumfriesa z rzutu rożnego. W 22 minucie Macedończycy ponownie byli blisko wyjścia na prowadzenie. Aleksandar Trajkovski mocno uderzył zza pola karnego, ale trafił w słupek.

Chwilę później Holendrzy przeprowadzili zabójczą kontrę. W 24 minucie Donyell Malen odebrał piłę przed własnym polem karnym i popędził w kierunku bramki Macedonii. Dograł do Depaya, który wypuścił go na wolne pole. Napastnik PSV Eindhoven wycofał na 11. metr, a tam czekał już nowy nabytek FC Barcelony, który płaskim strzałem wyprowadził Holandię na prowadzenie.

Sześć minut później mogło być 2:0, ale strzał głową Dumfriesa w fenomenalnym stylu obronił Stole Dimitrievski. W końcówce pierwszej połowy groźny strzał głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego oddał Visar Musliu, ale piłka przeleciała obok słupka i po pierwszych 45. minutach było 1:0 dla "Oranje".

Macedończycy pokazali wielkie serce do walki

Druga połowa mogła rozpocząć się od mocnego uderzenia Holendrów. Matthijs de Ligt mocno uderzył, ale piłkę z linii bramkowej wybił Trickovski. Chwilę później już nikt nie uratował Macedończyków. Holendrzy przejęli piłkę na połowie rywala, ta trafiła na kraj pola karnego do Depaya, który znakomitym podanie obsłużył Wijnalduma. Temu nie pozostało nic innego jak umieścić piłkę w siatce.

Macedończycy próbowali grać otwarty futbol. Coraz częściej gościli na połowie "Oranje" i dążyli do strzelenia honorowego gola. Enis Bardhi groźnie uderzył z rzutu wolnego, ale jego strzał wybronił Sketelenburg. Holendrzy bezwzględnie wykorzystywali wolne przestrzenie, jakie zostawiali Macedończycy i w 59. minucie prowadzili już 3:0. Strzał Depaya obronił jeszcze Dimitrievski, ale był bezradny przy dobitce Wijnalduma.

Nowy pomocnik PSG chwilę później miał okazję na skompletowanie hat-tricka, ale uderzył nad poprzeczką. "Oranje" rozkręcali się z każdą chwilą i czwarta bramka wisiała w powietrzu. Wout Weghorst przyjął piłkę w polu karnym, huknął, ale jego strzał wylądował na poprzeczce.

Mimo niekorzystnego wyniku Macedończycy nie przestawali atakować. W 71 minucie po składnej i szybkiej akcji gola strzelił Darko Churlinov, ale w momencie podania był na wyraźnym spalonym i sędzia słusznie nie zaliczył tego trafienia. Chwilę wcześniej z boiska zszedł Goran Pandev, dla którego to był ostatni mecz w barwach narodowych. W końcówce to Macedończycy kontrolowali przebieg spotkania. Na stałe zawitali na połowie przeciwników i walczyli o strzelenie bramki honorowej. Dobrą okazję mieli Elmas i Velkovski, ale obrońcy "Oranje" do końca zachowali koncentrację. Holendrzy wygrali 3:0 i z kompletem zwycięstw awansowali do 1/8 finału. "Oranje" jest drugim zespołem po Włochach, który zaliczył trzy zwycięstwa w grupie. Macedończycy po trzech grupowych porażkach pożegnali się turniejem.

Macedonia Północna - Holandia 0:3 (0:1) 24' Depay, 51', 59' Wijnaldum

Macedonia Płn.: Stole Dimitrievski - Stefan Ristovski, Darko Velkovski, Visar Musliu, Ezgjan Alioski - Ivan Trickovski, Enis Bardi (78' Vlatko Stojanovski), Arijan Ademi (78' Boban Nikolov), Eljif Elmas, Aleksandar Trajkovski (68' Feran Hasani) - Goran Pandev (68' Tihomir Kostadinov).

Holandia: Maarten Stekelenburg - Denzel Dumfries (46' Steven Berghuis), Stefan de Vrij (46' Jurrien Timber), Matthijs de Ligt, Daley Blind, Patrick van Aanholt - Frenkie de Jong (79' Cody Gakpo), Georginio Wijnaldum, Ryan Gravenberch - Memphis Depay (66' Wout Weghorst), Donyell Malen (66' Quincy Promes)