Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Igrzyska już ruszyły. Wielkie zaskoczenie pierwszego dnia rywalizacji
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:42

Igrzyska już ruszyły. Wielkie zaskoczenie pierwszego dnia rywalizacji

Projekt bez tytułu (77)
KAZUHIRO FUJIHARA/AFP/East News / Lu Yang/Xinhua News/East News / Guo Chen/Xinhua News/East News

Igrzyska olimpijskie oficjalnie rozpoczną się w piątek ceremonią otwarcia, ale już w środę sportowcy rozpoczęli rywalizację na niektórych arenach. Już w środę odbyły się pierwsze mecze turnieju w softballu, a do tego na boiska wybiegły piłkarki. Ozdobą środowych zmagań był mecz Holenderek z kadrą Zambii. Mistrzynie europy wygrały aż 10:3.

• Igrzyska olimpijskie rozpoczęły już rywalizację w pierwszych konkurencjach

• Jako pierwsze na starcie stanęły zawodniczki softballu, a także piłkarki

• Oficjalny strat Igrzysk nastąpi dopiero w piątek na ceremonii otwarcia

Igrzyska olimpijskie w Tokio oficjalnie rozpoczną się w piątek ceremonią otwarcia. Jednak pierwsi sportowcy na arenach pojawili się już w środę. Na pierwszy ogień poszła rywalizacja pań w softballu.

Igrzyska rozpoczęła rywalizacja Japonek z Australijkami. Gospodynie wygrały 8:1 i rozpoczęły marsz po kolejny tytuł mistrzyń olimpijskich. Spotkanie odbyło się w Fukushimie oddalonej od Tokio o 250 km.

Igrzyska olimpijskie już ruszyły

W turnieju olimpijskim softballu bierze udział sześć drużyn. Zaraz po meczu Japonek z Australijkami odbył się mecz Włoszek z Amerykankami (0:2). Dzień na stadionie w Fukushimie zakończyło spotkanie Meksyku z Kanadą (0:4).

Softball to żeńska odmiana męskiego baseballu. Sport ten wraca do programu igrzysk po 13. latach przerwy. Po raz pierwszy zadebiutowała podczas imprezy w Atlancie w 1996 roku. Po raz ostatni rozdano medale w softballu w 2008 roku. Złoto zgarnęły wtedy Japonki, które pokonały Amerykanki.

Ta dyscyplina sportu popularna jest głównie w Azji, Ameryce Północnej, Południowej oraz Oceanii, ale za to jest rzadziej uprawiana w Europie i Afryce. To był jeden z głównych powodów, dla których była wyłączona z programu igrzysk. Wiadomo, że softballu i baseballu nie będzie na igrzyskach w Paryżu za trzy lata.

Wielkie strzelanie w turnieju piłkarskim pań

Tradycyjnie to turniej piłkarski rozpoczynał rywalizację na arenach olimpijskich. Zawodniczki wybiegły w środę na boisko, ale dopiero po południu miejscowego czasu. Na otwarcie zmagań piłkarek zawodniczki Wielkiej Brytanii pokonały reprezentację Chile 2:0 w pierwszym meczu grupy E.

W środę na boisko wybiegły jeszcze grupy F i G. Na otwarcie rywalizacji w pierwszej z nich Brazylijki pewnie rozbiły Chinki 5:0. W hicie dnia, wicemistrzynie poprzednich igrzysk Szwedki, pokonały mistrzynie świata Amerykanki 3:0.

Najciekawszym wydarzeniem środowych zmagań był mecz Holenderek z debiutującą na igrzyskach olimpijskich Zambią w grupie F. Zawodniczki obu zespołów urządziły prawdziwy popis strzelecki. Już po pierwszej połowie mistrzynie Europy wygrywały 6:1.

W drugiej połowie panie nie zwalniały tempa i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 10:3 dla Holandii. W pozostałych meczach Japonki zremisowały z Kanadyjkami 1:1 w meczu grupy E, a środowe zmagania zakończyło spotkanie grupy G Australia - Nowa Zelandia (2:1).