Swiatsportu.pl
Zbigniew Boniek impreza

Piotr Molecki/East News

Kolejna wielka impreza w Polsce? Boniek przedstawił pomysł

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Zbigniew Boniek 18 sierpnia pożegna się ze stanowiskiem prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na kilka tygodni przed zakończeniem swojej kadencji zapowiada, że w najbliższym czasie Polska może zorganizować jeszcze jedną wielką imprezę. Na razie nie podał jednak żadnych szczegółów.

  • Zbigniew Boniek już za miesiąc przestanie być prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej

  • Na pożegnanie ze stanowiskiem Boniek chciałby zdobyć dla Polski kolejną wielką imprezę

  • Wybory na nowego prezesa PZPN-u odbędą się 18 sierpnia

Zbigniew Boniek powoli kończy swoją drugą kadencję na stanowisku prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Swoje dziewięcioletnie rządy zakończy 18 sierpnia. Przepisy nie pozwalają mu na start w kolejnych wyborach.

Obecny jeszcze prezes PZPN-u zaczyna podsumowanie swoich dwóch kadencji. W rozmowie ze Stefanem Szczepłkiem z "Rzeczpospolitej" chwali się, że Związek pod jego rządami rozwinął się finansowo i organizacyjnie.

Projekt bez tytułu (60)

Nie żyje Williams Martinez

CZYTAJ DALEJ

Zbigniew Boniek chce kolejnej imprezy w Polsce

- Kiedy w październiku 2012 roku obejmowałem stery, budżet PZPN wynosił około 50 milionów złotych. Jeśli z tego wypracowałem ponad 300 milionów, to następca powinien osiągnąć 500. To nie jest pobożne życzenie, tylko kalkulacja oparta na zdrowych podstawach - przekazał Boniek.

Jednocześnie opiera zarzuty, że wprowadził do Związku rządy niemal dyktatorskie. Jak podkreślił, każda ważna decyzja była podejmowana przez uchwałę, ale w każdej organizacji potrzebny jest lider i on nim był podobnie jak wcześniej na boisku.

Choć Boniek przestanie być przez prezesem PZPN-u, to nie odchodzi z piłki nożnej. W kwietniu były zawodnik Juventusu Turyn czy AS Romy został wybrany na stanowisko wiceprezydenta UEFA i zapowiedział, że wciąż będzie starał się dbać o interesy polskiej piłki.

- Od roku 2012 Polska organizowała mistrzostwa świata drużyn U-20, mistrzostwa Europy U-21, dwukrotnie – w Warszawie i Gdańsku – finały Ligi Europy. To samo nie przyszło. Chciałbym, żeby tak było nadal, i na pewno będę pomagał. Mam jeszcze jeden pomysł na zorganizowanie w Polsce dużej imprezy piłkarskiej. - zapowiedział Boniek.

Euro 2025 kobiet w Polsce?

Na razie nie wiadomo, o jaką imprezę chodzi, ale w czerwcu pojawiły się informacje, że PZPN ma starać się o organizację mistrzostw Europy kobiet w 2025 roku. Aplikacja ma być już w przygotowaniach, ale oficjalnie złoży ją już następca Bońka.

Wciąż nie wiadomo jakie miasta miałyby być gospodarzem kobiecego Euro 2025. Obecnie mamy cztery areny, które w przeszłości organizowały mecze tej rangi. Przy okazji męskich mistrzostw Europy w 2012 roku powstały stadiony w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Do tego w 2017 roku do użytku oddano wyremontowany Stadion Śląski w Chorzowie, który pojemnością w Polsce ustępuje jedynie Stadionowi Narodowemu w Warszawie.

Reprezentacja Polski kobiet jeszcze nigdy nie grała na mistrzostwach Europy. Biało-Czerwone bardzo blisko awansu były w tym roku, ale ostatecznie zajęły trzecie miejsce w grupie za Hiszpankami i Czeszkami. Na mistrzostwach Europy kobiet występuje 16 drużyn. Obrończyniami tytułu są Holenderki.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: