Swiatsportu.pl
Lekkoatletyka Andrejczyk

LUKASZ SZELAG/AFP/East News

Maria Andrejczyk oddała swój medal na cele charytatywne (WIDEO)

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Lekkoatletyka na całym świecie żyje ostatni wyczynem polskiej oszczepniczki Marii Andrejczyk. 25-latka rzuciła w splicie 71,40 m, co jest nie tylko nowym rekordem Polski, ale także trzecim najlepszym wynikiem w historii dyscypliny. Po swoim wielkim sukcesie Andrejczyk po raz kolejny zachwyciła kibiców. Polka medal wywalczony w Splicie wystawiła na aukcję charytatywną.

  • Lekkoatletyka aż 10 lat czekała na tak daleki rzut, jaki w niedzielę wykonała Maria Andrejczyk

  • Polka w Splicie rzuciła 71,40 m i do rekordu świata zabrakło jej tylko 88. centymetrów

  • 25-latka po zawodach postanowiła przekazać swój medal na aukcję charytatywną

Lekkoatletyka od niedzieli ma swoją nową bohaterkę. Została nią Maria Andrejczyk, która podczas zawodów w Splicie rzuciła 71 metrów 40 centymetrów, co jest trzecim najlepszym wynikiem w historii żeńskiego rzutu oszczepem.

Dalej od Polki rzucała tylko rekordzista świata Barbora Spotakova. Do rekordu Czeszki Andrejczyk zabrakło tylko 88. centymetrów. Dalej od zawodniczki z Suwałk rzucała jeszcze Kubanka Osleidys Menendez, która w najlepszej swojej próbie uzyskała 71,70 m.

Lekkoatletyka: Wspaniały gest Marii Andrejczyk

Do tego na tak daleki rzut czekano w żeńskim oszczepnictwie aż 10 lat. - Absolutnie nie spodziewałam się, że oszczep poleci tak daleko. Byłam przekonana, że żółta taśma, za którą wylądował, oznacza minimum olimpijskie, czyli 64 metry. Myślałam, że rzuciłam 65-66 metrów - powiedziała w rozmowie z WP Sportowe Fakty.

Polka nie opuściła jeszcze Chorwacji, a zachwyciła kibiców po raz drugi. Andrejczyk za pomocą mediów społecznościowych przekazała, że medal wywalczony w Splicie przekazuje na aukcję charytatywną. Zebrana kwota ma pomóc w leczeniu 13-letniego chłopca.

- Jadąc na te zawody dobrze wiedziałam, że jadę po to, żeby walczyć o medal. Chcę go przeznaczyć na licytację. Ta jest dla Antosia Kuczyńskiego i na wsparcie leczenia jego chorego serduszka - przekazała 25-latka.

- Postaram się jak najszybciej skontaktować z jego rodzicami, abyśmy mogli jak najszybciej zacząć działać. Bądźcie czujni, bądźcie na łączach. Na pewno poinformuję was jak najszybciej, gdzie będzie ta licytacja i ten medal do zdobycia. Wierzę w moc internetu - powiedziała.

Andrejczyk faworytką do medalu w Tokio

Niedzielny występ Andrejczyk spowodował, że Polka stała się jedną z głównych faworytek do złota olimpijskiego w Tokio. Choć sama zawodniczka podkreśla w wywiadach, że nie myśli jeszcze o starcie w stolicy Japonii.

Polka szerszej publiczności przedstawiła się 5 lat temu podczas igrzysk w Rio. Tam w kwalifikacjach rzuciła rekord Polski, który pobiła dopiero w niedzielę. W samum konkursie walkę o brązowy medal przegrała 2 centymetry.

Od tamtego czasu zmagała się z problemami zdrowotnymi. Jeszcze w 2016 roku przeszła operację barku, później pojawił się u niej nowotwór zatok, który musiał zostać usunięty operacyjnie, a w minionym roku musiała przejść operację stawu skokowego. Na szczęście, teraz ze zdrowiem Andrejczyk jest już wszystko w porządku.

Przed wyjazdem do Tokio Polscy kibice będą mieli okazję zobaczyć Andrejczyk na żywo w akcji. Polka zapowiedziała swój udział w Drużynowych Mistrzostwach Europy, które odbędą się pod koniec maja w Chorzowie. Na trybunach Stadionu Śląskiego będzie mogło zasiąść ponad 13 tysięcy widzów, a bilety na tę imprezę mają być darmowe.

undefined

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Włosi rozpływają się nad reprezentantem Polski. Zatrzymał giganta, interwencja nie z tej ziemi (WIDEO)

  • Robert Lewandowski nie pobije rekordu Gerda Müllera? Hansi Flick ostrzega Polaka, "Lewy" musi uważać

  • Marcin Najman wyciągnął broń w trakcie konferencji prasowej. Wielka awantura i szokujące sceny (Wideo)

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Faul

Inne sporty

Niezwykle brutalny faul w meczu ligi francuskiej w rugby (WIDEO)

Czytaj więcej >
WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY

Inne sporty

WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY

Czytaj więcej >
Kanał Sportowy

Inne sporty

Kanał Sportowy został zawieszony w serwisie YouTube

Czytaj więcej >
Juri Sedych nie żyje

Inne sporty

Nie żyje Jurij Siedych, rekordzista świata w rzucie młotem

Czytaj więcej >
Robert Kubica Aston Martin Sebastian Vettel

Inne sporty

Kubica może zostać w F1! Polak może zastąpić Vettela

Czytaj więcej >
Nie żyje Fabio Taborre

Inne sporty

Nie żyje Fabio Taborre, były włoski kolarz

Czytaj więcej >