Swiatsportu.pl
Puchar Świata FIFA

AFP/EAST NEWS

Mistrzostwa świata co dwa lata? Pomysł FIFA wspiera Arsene Wenger, znamy szczegóły

8 Września 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Idea rozgrywania mistrzostw świata rozgrywanych co dwa lata staje się coraz bardziej realna. FIFA pracuje nad planem zrealizowania tego pomysłu. Dlatego międzynarodowa federacja piłkarska zaprosiła do współpracy Arsena Wengera. Legendarny trener Arsenalu jest zwolennikiem tej koncepcji i to właśnie on ma przedstawić kolejne szczegóły.

  • FIFA pracuje nad koncepcją rozgrywania mundialu co dwa lata

  • Federacja zatrudniła nawet Arsena Wengera w roli konsultanta tego projektu

  • Kibice są zdecydowanie przeciwni temu pomysłowi

  • Swojego poparcia tej idei nie wyraża także UEFA

Mistrzostwa świata są turniejem uwielbianym przez kibiców. Fani piłki nożnej cenią go sobie za wyjątkowość i czteroletnie oczekiwanie na kolejną edycję. FIFA zamierza jednak doprowadzić do rewolucji w tej kwestii i organizować mundial co dwa lata. Takie plany wywołały wściekłość organizacji kibicowskich ze wszystkich kontynentów na kuli ziemskiej.

Na dodatek koncepcja nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. FIFA zaprosiła do prac na tym projektem Arsena Wengera. Francuz otrzymał funkcję specjalnego konsultanta, który jest orędownikiem tego pomysłu. To właśnie on ma przedstawić szczegóły rozgrywania MŚ co dwa lata, a udział w specjalnym spotkaniu wzięli również udział Michael Owen i John Terry.

Robert Lewandowski w reprezentacji Polski

"Robert Lewandowski kończy karierę". Ten wpis wywołał wstrząs u kibiców

CZYTAJ DALEJ

Rewolucja w organizacji mistrzostw świata. Arsene Wenger ma pomysł

Według francuskiego szkoleniowca kalendarz spotkań międzynarodowych musiałby przejść diametralną zmianę, aby mistrzostwa świata mogły być rozgrywane co dwa lata. Arsene Wenger ma na to jednak konkretny plan.

Legendarny trener Arsenalu chciałby, aby każdego lata odbywały się duże turnieje i musiałoby dojść do zmniejszenia liczby meczów kwalifikacyjnych w ciągu roku. Francuz miał zaproponować granie eliminacji do mistrzostw świata w ciągu jednego, góra dwóch miesięcy. Na przykład września i października. To pozwoliłoby w kalendarzu zmieścić mistrzostwa świata, a także mistrzostwa Europy w jednym roku.

Koncepcja znajduje poparcie światowych federacji. Wstępnie 166 z 211 członków ze stowarzyszeń wchodzących w skład FIFA zagłosowało w marcu za przeprowadzeniem wstępnych prac nad projektem. Jeżeli zmiany zostaną przegłosowane i zatwierdzone pod koniec tego roku, wówczas mundial będzie rozgrywany co dwa lata.

Kibice z całego świata wyrazili sprzeciw wobec tego pomysłu, podobnie jak UEFA

O ile światowe federacje piłkarskie, które zrzesza FIFA, są za kontynuowaniem prac nad ideą mistrzostw świata rozgrywanych co dwa lata, o tyle kibice wyrazili stanowczy sprzeciw. Ich zdaniem to "niszczenie i tak kruchej już równowagi między rozgrywkami lokalnymi, krajowymi, kontynentalnymi i międzynarodowymi w przeładowanym kalendarzu".

Fani około 50 organizacji zrzeszających sympatyków piłki nożnej na wszystkich sześciu kontynentach podpisało się pod tym apelem. Ponadto przeciwne temu pomysłowi są już dwa angielskie kluby, a dokładniej Manchester City i Leeds United.

Niezadowolenie z takich planów wyraziła także UEFA. Na ten temat wypowiedział się sam Aleksander Ceferin, czyli prezydent federacji. Słoweniec podkreślił, że taki pomysł "rozwodni klejnot futbolu", którym są właśnie mistrzostwa świata.

Co pamiętacie z wygranych przez „Złotka” mistrzostw Europy w siatkówce z 2005 roku?

Pytanie 1 z 5

Jedna z Polek została wybrana MVP turnieju. O którą siatkarkę chodzi?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • W takim składzie Polacy mają zagrać z Anglią. Kibice znów będą mogli czuć rozczarowanie decyzją Sousy

  • Trener Anglików zaskoczył. Chwali reprezentację Polski i ocenia Lewandowskiego, "Muszą nas pokonać"

  • Jan Tomaszewski uderza w Paulo Sousę, chodzi o Roberta Lewandowskiego. „Dziwię się, że nie zwrócił mu uwagi”