Swiatsportu.pl
Polski Związek Piłki Nożnej Józef Wojciechowski

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Nagły zwrot w wyborach na prezesa PZPN. Józef Wojciechowski chce startować

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Polski Związek Piłki Nożnej od 18 sierpnia będzie miał nowego prezesa. Do tej pory oficjalnie kandydatury zgłosili jedynie Marek Koźmiński oraz Cezary Kulesza. Media podają, że w ostatniej chwili do stawki może dołączyć multimilioner Józef Wojciechowski, który już miał zacząć zbierać rekomendacje.

  • Polski Związek Piłki Nożnej szykuje się do wyborów na prezesa, które odbędą się 18 sierpnia

  • W ostatniej chwili do grona kandydatów może dołączyć Józef Wojciechowski

  • Zdaniem mediów były właściciel Polonii Warszawa już rozpoczął zbieranie rekomendacji

Polski Związek Piłki Nożnej w najbliższym czasie czekają wielkie zmiany. Po dziewięciu latach ze stanowiska prezesa ustępuje Zbigniew Boniek, któremu przepisy nie pozwalają ubiegać się o kolejną kadencję. Do tego Sekretarzem Generalnym przestanie być Maciej Sawicki.

Wybory na nowego prezesa mają się odbyć 18 sierpnia. Oficjalnie na razie zgłosiło się dwóch kandydatów. To obecny wiceprezes Związku i były reprezentant Polski Marek Koźmiński oraz producent muzyki disco polo i właściciel Jagiellonii Białystok, Cezary Kulesza.

Projekt bez tytułu (63)

Stoch, Żyła i Kubacki poza reprezentacją Polski

CZYTAJ DALEJ

Polski Związek Piłki Nożnej: Wojciechowski prezesem?

WP SportoweFakty informuje, że w ostatniej chwili do stawki może dołączyć kolejny gracz. Maciej Kmita donosi, że start w wyborach rozważa były właściciel Polonii Warszawa i multimilioner Józef Wojciechowski.

Wojciechowski próbował swoich sił w wyborach na prezesa PZPN-u już w 2016 roku. Wtedy przegrał ze Zbigniewem Bońkiem 16:99, ale jeszcze przed ogłoszeniem wyników opuścił salę na znak protestu.

Dziennikarz donosi, że Wojciechowski rozpoczął już zbieranie rekomendacji potrzebnych do zgłoszenia kandydatury. Żeby móc wystartować w wyborach potrzebuje przynajmniej 15. rekomendacji. Może je otrzymać od 52. podmiotów (kluby i związki wojewódzkie). Zdaniem Kity Wojciechowski nie powinien mieć problemów z zebraniem wymaganej liczby rekomendacji, ale musi się spieszyć. Czas ma tylko do poniedziałku 19 lipca do północy.

Były właściciel Polonii wystartuje w wyborach na prezesa PZPN-u?

Wojciechowski, choć oficjalnie nie działa już w piłce nożnej, to wciąż może cieszyć się sporą rozpoznawalnością w środowisku. W trakcie ostatnich mistrzostw Europy mecz Hiszpania - Polska oglądał w towarzystwie rodziny i przyjaciół Roberta Lewandowskiego.

Najbardziej jednak znany jest ze swoich rządów w Polonii Warszawa, którą zarządzał w latach 2006-2012. Przez sześć lat zatrudniał aż siedemnastu trenerów, a do tego wprowadził "klub kokosa". Wojciechowski nie szczędził pieniędzy na nowych piłkarzy, a transfer Artura Sobiecha w 2011 roku za ponad milion euro, długo był rekordem Ekstraklasy.

Jednak duże pieniądze wydawane na transfery nie dały sukcesu sportowego. W trakcie sześcioletniej kadencji Wojciechowskiego tylko raz Polonii udało się zakwalifikować do eliminacji europejskich pucharów. W sezonie 2009/2010 "Czarne Koszule" grały w eliminacjach Ligi Europy, ale odpadły w III rundzie.

Wojciechowski jest właścicielem firmy deweloperskiej J.W. Costruction, a jego majątek prestiżowy magazyn "Forbes" szacuje na 749 milionów złotych, co daje mu 88. miejsce na liście "100 najbogatszych Polaków".

Wybory na prezesa PZPN-u odbędą się 18 sierpnia.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: