Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Nie żyje Henryk Rozmiarek, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:34

Nie żyje Henryk Rozmiarek, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej

Nie żyje
zprp.pl
  • W środę w wieku 72 lat zmarł Henryk Rozmiarek, były bramkarz kadry szczypiornistów

  • Rozmiarek zagrał w reprezentacji aż 177 razy i przyczynił się do sukcesów kadry w latach 70. XX wieku

  • W 1976 roku podczas igrzysk w Montrealu wywalczył z kolegami brązowy medal

Nie żyje wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej Henryk Rozmiarek. Były bramkarz zmarł w wieku 72 lat. Na przestrzeni lat golkiper był ważnym członkiem drużyny, która sięgała m.in. po brązowy medal igrzysk olimpijskich w 1976 roku. 

Nie żyje Henryk Rozmiarek, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej

Niezwykle smutne informacje pojawiły się w polskich mediach w środowe popołudnie. Portal sport.tvp.pl podał informacje o śmierci Henryka Rozmiarka, byłego bramkarza reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Odszedł on w wieku 72 lat.

Rozmiarek to jedna z ikonicznych wręcz postaci w polskiej piłce ręcznej. Rozegrał on w drużynie narodowej aż 177 spotkań. Z Biało-Czerwonymi uczestniczył w najważniejszych imprezach świata.

Henryk Rozmiarek aż trzy razy pojechał z reprezentacją na igrzyska olimpijskie. Bronił bramki Polaków podczas igrzysk w 1972, 1976 i 1980 roku. Największy sukces nasza drużyna odniosła w Montrealu w 1976 roku, gdy sięgnęła po brązowy medal.

Oprócz występów na igrzyskach Henryk Rozmiarek zagrał także dwukrotnie na mundialu. Po raz pierwszy na mistrzostwach świata Polacy z nim w składzie zagrali w 1974 roku. Ponowny występ nadszedł cztery lata później. 

Odszedł medalista igrzysk olimpijskich i zasłużony trener

Jeśli chodzi o karierę klubową, Henryk Rozmiarek związany był z kilkoma polskimi drużynami. Grał dla Grunwaldu Poznań i Posnanii. Występował także w niemieckiej Bundeslidze w barwach PSV Hannover, a także SG Flensburg-Handewitt. 

Po zakończeniu kariery zwodniczej rozpoczął pracę szkoleniową. Przez krótki czas był jeszcze grającym trenerem w zespołach z Kanady i Grecji. Później pracował dla Stelmetu Zielona Góra, Piotrcovii, czy AZS Gorzów Wielkopolski.

Henryk Rozmiarek zaliczył także epizod w sztabie reprezentacji Polski kobiet. W latach 2009-2010 pomagał ówczesnemu trenerowi żeńskiej kadry Krzysztofowi Przybylskiemu. Wybitny reprezentant Polski zmarł w środę 10 marca 2021 roku. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane