Swiatsportu.pl > Inne sporty > Nie żyje Andre Riberio, trzykrotny zwycięzca wyścigów IndyCar
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:37

Nie żyje Andre Riberio, trzykrotny zwycięzca wyścigów IndyCar

Zmarł
pixabay.com/monart3

Zmarł Andre Riberio, jeden z kierowców, który pozwolił zaistnieć Hondzie za Oceanem. Brazylijczyk był trzykrotnym zwycięzcą wyścigów serii IndyCar w latach 90'. Po zakończeniu kariery prowadził salony samochodowe. Niestety odszedł dosyć młodo, bo w wieku zaledwie 55 lat.

  • Nie żyje Andre Ribeiro

  • To dzięki jego sukcesom Honda zaistniała w serii wyścigów IndyCar

  • Brazylijczyk niestety od kilku lat chorował na nowotwór

Zmarł Andre Riberio, były brazylijski kierowca wyścigowy. Jego kariera były stosunkowo krótka, a początkowo reprezentant Kraju Kawy próbował swoich sił w Europie. Ostatecznie postanowił poszukać szczęścia w Stanach Zjednoczonych.

W połowie lat 90' Riberio pomógł zaistnieć w serii IndyCar marce Honda. To właśnie za kierownicą pojazdów napędzanymi silnikami japońskiego producenta odniósł swoje trzy zwycięstwa w wyścigach tej kategorii. Niestety świat motosportu pożegnał go 22 maja.

W Hondzie do dziś ma status ikony

Andre Ribeiro swoją karierę wyścigową rozpoczynał w kartingu. W 1990 roku wyjechał do Europy, gdzie startował w Formule Opel oraz brytyjskiej Formule 3. W 1993 roku udało mu się zająć 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Brytyjskiej F3. To było jednak na tyle jego niezbyt bogatej w sukcesy przygody w Europie.

W 1994 roku Brazylijczyk przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w barwach zespołu Tasman Motorsports występował w serii Indy Lights, będącej bezpośrednim zapleczem CART. Tu poszło mu już znacznie lepiej, bowiem Ribeiro odniósł cztery zwycięstwa i zdobył tytuł wicemistrzowski.

W sumie w trakcie swojej kariery kierowca z Brazylii cieszył się z trzech triumfów w IndyCar, a dzięki startom pojazdami napędzanymi silnikami Hondy, stał on się ikoną tego producenta jednostek napędowych, bowiem Japończycy wówczas stawiali pierwsze kroki w amerykańskich wyścigach. Z udziału w wyścigach zrezygnował w 1998 roku.

Zmarł Andre Riberio

Andre Riberio po zakończeniu startów, zajął się prowadzeniem salonów samochodowych w rodzinnej Brazylii. Założył on sieć salonów we współpracy z Rogerem Penske, dla którego wcześniej ścigał się w zawodach wyścigowych.

- Andre był mistrzem na torze i poza nim. Zawsze będzie częścią zespołu Penske. Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Ribeiro - powiedział Penske.

Śmierć Brazylijczyka wywołała ogromne smutek w szeregach Hondy, która przekazała kondolencje.

- Wyrażamy najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom i wielu fanom Andre Ribeiro, pierwszego zwycięzcy wyścigu samochodowego Indy Hondy, który zmarł w ten weekend w Sao Paulo w Brazylii, w wieku 55 lat, po walce z rakiem - przekazał japoński producent na swoich social mediach. Andre Riberio zmarł na raka jelita grubego. Miał 55 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Tagi: Zmarł
Powiązane