Nie żyje były trener reprezentacji Polskich biathlonistek
Nie żyje były trener reprezentacji Polski biathlonistek Aleksander Priwałow. Rosyjski szkoleniowiec pod koniec lat 90. ubiegłego wieku doprowadził nasze zawodniczki do historycznych sukcesów i na zawsze zapisał się w pamięci kibiców tej dyscypliny w Polsce. Utytułowany i ceniony trener zmarł w wieku 87 lat.
-
W czwartek smutne wiadomości przekazał Polski Związek Biathlonowy
-
Przekazano informację o śmierci byłego trenera reprezentacji Polski biathlonistek Aleksandra Priwałow
-
Rosjanin doprowadził nasze zawodniczki do historycznych sukcesów
Nie żyje Aleksander Priwałow, były trener reprezentacji Polski biathlonistek. Pod wodzą rosyjskiego szkoleniowca nasze zawodniczki osiągnęły historyczne sukcesy. Priwałow odszedł w wieku 87 lat.
Nie żyje Aleksander Priwałow, były trener polskich biathlonistek
Niezywkle smutne wieści napłynęły do nas w czwartek. Polski Związek Biathlonu poinformował o śmierci byłego trenera reprezentacji Polski biathlonistek. W wieku 87 lat zmarł Aleksander Priwałow.
Priwałow prowadził polską kadrę w latach 1995-1997. W tym czasie nasze reprezentantki poczyniły znaczne postępy i osiągnęły historyczne sukcesy. Wówczas Anna Stera, jako pierwsza Polka w historii, stanęła na podium zawodów Pucharu Świata w biathlonie.
Polka prowadzona przez Aleksandra Priwałowa sięgnęła także po dwa medale Mistrzostw Europy. W 1996 roku w Ridnaun zdobyła brązowy medal w sztafecie. W 1997 roku w Windischgarsten sięgnęła natomiast po złoty medal w sprincie.
- Z bólem w sercu przyjmujemy informację o śmierci trenera Priwałowa. Był bardzo szanowanym i poważanym szkoleniowcem. Wszyscy bardzo dobrze wspominamy go z okresu pracy zarówno z reprezentacją, jak i w chorzowskiej szkole - powiedział wiceprezes Polskiego Związku Biathlonu Stanisław Kępka.
Utytułowany trener, ale i zawodnik. Aleksandr Priwałow zmarł w wieku 87 lat
Swoją przygodę ze sportem Priwałow rozpoczął od biegów narciarskich. Sięgnął nawet po tytuł mistrza świata w biegu na 30 km podczas zawodów rozgrywanych w Moskwie w 1957 roku. Dwa lata później startował już w zawodach biathlonistów.
Zadebiutował w mistrzostwach świata tego samego roku w Courmayeur. Zajął wówczas jedenaste miejsce. Rok później wystartował na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley i zdobył brązowy medal.
Jeszcze większy sukces udało mu się odnieść w 1964 roku podczas igrzysk w Innsbrucku. W austriackim mieście zdobył tytuł wicemistrza olimpijskiego. Wywalczył także dwa medale MŚ w Umei. Dwa razy zdobył srebrny medal, indywidualnie i w sztafecie.
Aleksander Priwałow zakończył karierę zawodniczą w 1966 roku i zajął się szkoleniem innych. Pracował z reprezentacją ZSRR, a po jego rozpadzie przejął trenowanie kobiecej reprezentacji Rosji.
Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:
-
Reprezentant Polski przerwał milczenie. Piłkarz skomentował brak powołania do kadry na Euro 2020
-
Iga Świątek faworytką French Open. Polka może zarobić miliony