Swiatsportu.pl
Nie żyje FIS

twitter.com/@FISskijumping

Nie żyje Gian Franco Kasper

10 Lipca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje Gian Franco Kasper twórca potęgi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), której był prezesem przez ponad 23. Ze stanowiska ustąpił dopiero na początku czerwca tego roku. Od kilku tygodni przebywał w szpitalu, gdzie zmarł w piątek, o czym poinformowała Federacja. Miał 77 lat.

  • Nie żyje wieloletni prezes Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian Franco Kasper

  • Szwajcar zasiadał na tym stanowisku nieprzerwanie przez 23 lata i zrezygnował ze stanowisko dopiero w czerwcu tego roku

  • Działacz od kilku tygodni przebywał w szpitalu. Zmarł w piątek, miał 77 lat

Nie żyje Gian Franco Kasper, który jeszcze w czerwcu tego roku był prezesem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Na tym stanowisku zasiadał nieprzerwanie od 1998 roku. 4 czerwca zastąpił go Johan Eliasch.

- Miałem zaszczyt znać Gian Franco przez 25 lat, dzieliłem z nim wiele wspaniałych chwil i historii. Będzie go bardzo brakowało w FIS i międzynarodowym świecie sportu. W imieniu całej organizacji chciałbym wyrazić nasze najgłębsze współczucie rodzinie - powidział nowy prezydent FIS w komunikacie prasowym na stronie internetowej organizacji.

Projekt bez tytułu (22)

Polacy zdeklasowali Azerbejdżan podczas Memoriału Huberta Wagnera

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje wieloletni prezes FIS

- Był wyjątkowym człowiekiem w międzynarodowej społeczności sportowej. Rozwinął FIS z małego stowarzyszenia do niekwestionowanego lidera sportów zimowych, co jest świadectwem jego wizji i etyki pracy - dodał.

Kasper zaraz po studiach rozpoczął pracę jako dziennikarz w lokalnym dzienniku "Courier de St. Moritz", z którego pochodził. Później przeniósł się do branży turystycznej, gdzie został dostrzeżony przez władze FIS.

To były prezydent organizacji Marc Hodler w 1979 roku niespodziewanie mianował go sekretarzem generalnym Federacji. Był to pierwszy krok Szwajcara w jego znakomitej karierze w strukturach organizacji.

Jako sekretarz Federacji pracował do 1998 roku, czyli do pierwszego wyboru na stanowisko prezesa federacji. Do tego był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 2000-2018, a od 2003 roku był członkiem Światowej Agencji Antydopingowej. W 2018 roku otrzymał tytuł honorowego członka MKOl.

Kasper zmarł w szpitalu

Jako prezes FIS był członkiem Komisji Koordynacyjnej MKOl Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City 2002, Turynie 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014, PyeongChang 2018 i Pekinie 2022. Do tego był jednym z głównych organizatorów Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.

Swoją 46-letnią karierę w strukturach FIS zakończył 4 czerwca, ale sam już nie był w stanie wziąć udziału w kongresie ze względu na zły stan zdrowia. Delegatom przesłał jedynie wiadomość za pomocą internetu. Podziękował wtedy za lata współpracy i przyjaźni.

Działacz kilka dni przed wyborami trafił do szpitala z problemami z oddychaniem i leżał na oddziale intensywnej terapii. Ostatecznie nie udało mu się opuścić placówki, w której zmarł w piątek wieczorem.

- Kasper był żonaty i miał jednego syna. Mieszkał w Thun i utrzymywał rezydencję w St. Moritz - zakończył FIS w pożegnalnym wpisie na stronie internetowej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Łukasz Piszczek stworzy drugą Wieczystą? Do jego klubu dołączył już kolejny znany piłkarz

  • Wielki powrót byłego reprezentanta Polski do PKO BP Ekstraklasy. Pomocnik podpisał już kontrakt z nowym klubem

  • Wiemy, ile Hubert Hurkacz zarobił za półfinał Wimbledonu. Istna fortuna, mógłby już nie pracować do końca życia