Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Nie żyje Gian Franco Kasper
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 08:00

Nie żyje Gian Franco Kasper

Projekt bez tytułu (23)
twitter.com/@FISskijumping

Nie żyje Gian Franco Kasper twórca potęgi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), której był prezesem przez ponad 23. Ze stanowiska ustąpił dopiero na początku czerwca tego roku. Od kilku tygodni przebywał w szpitalu, gdzie zmarł w piątek, o czym poinformowała Federacja. Miał 77 lat.

  • Nie żyje wieloletni prezes Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Gian Franco Kasper

  • Szwajcar zasiadał na tym stanowisku nieprzerwanie przez 23 lata i zrezygnował ze stanowisko dopiero w czerwcu tego roku

  • Działacz od kilku tygodni przebywał w szpitalu. Zmarł w piątek, miał 77 lat

Nie żyje Gian Franco Kasper, który jeszcze w czerwcu tego roku był prezesem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Na tym stanowisku zasiadał nieprzerwanie od 1998 roku. 4 czerwca zastąpił go Johan Eliasch.

- Miałem zaszczyt znać Gian Franco przez 25 lat, dzieliłem z nim wiele wspaniałych chwil i historii. Będzie go bardzo brakowało w FIS i międzynarodowym świecie sportu. W imieniu całej organizacji chciałbym wyrazić nasze najgłębsze współczucie rodzinie - powidział nowy prezydent FIS w komunikacie prasowym na stronie internetowej organizacji.

Nie żyje wieloletni prezes FIS

- Był wyjątkowym człowiekiem w międzynarodowej społeczności sportowej. Rozwinął FIS z małego stowarzyszenia do niekwestionowanego lidera sportów zimowych, co jest świadectwem jego wizji i etyki pracy - dodał.

Kasper zaraz po studiach rozpoczął pracę jako dziennikarz w lokalnym dzienniku "Courier de St. Moritz", z którego pochodził. Później przeniósł się do branży turystycznej, gdzie został dostrzeżony przez władze FIS.

To były prezydent organizacji Marc Hodler w 1979 roku niespodziewanie mianował go sekretarzem generalnym Federacji. Był to pierwszy krok Szwajcara w jego znakomitej karierze w strukturach organizacji.

Jako sekretarz Federacji pracował do 1998 roku, czyli do pierwszego wyboru na stanowisko prezesa federacji. Do tego był członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w latach 2000-2018, a od 2003 roku był członkiem Światowej Agencji Antydopingowej. W 2018 roku otrzymał tytuł honorowego członka MKOl.

Kasper zmarł w szpitalu

Jako prezes FIS był członkiem Komisji Koordynacyjnej MKOl Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City 2002, Turynie 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014, PyeongChang 2018 i Pekinie 2022. Do tego był jednym z głównych organizatorów Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.

Swoją 46-letnią karierę w strukturach FIS zakończył 4 czerwca, ale sam już nie był w stanie wziąć udziału w kongresie ze względu na zły stan zdrowia. Delegatom przesłał jedynie wiadomość za pomocą internetu. Podziękował wtedy za lata współpracy i przyjaźni.

Działacz kilka dni przed wyborami trafił do szpitala z problemami z oddychaniem i leżał na oddziale intensywnej terapii. Ostatecznie nie udało mu się opuścić placówki, w której zmarł w piątek wieczorem.

- Kasper był żonaty i miał jednego syna. Mieszkał w Thun i utrzymywał rezydencję w St. Moritz - zakończył FIS w pożegnalnym wpisie na stronie internetowej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane