Swiatsportu.pl
Wiadomości

pixabay.com/kyasarin

Nie żyje John Konrads, były mistrz olimpijski w pływaniu

26 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Wiadomości, które w poniedziałek pojawiły się w międzynarodowych mediach, zasmuciły wielu kibiców sportowych. W wieku 78 lat zmarł legendarny australijski pływak John Konrads. Na swoim koncie miał on złoty medal igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku o

Wiadomości, które dotarły do nas w poniedziałek, są niesamowicie smutne. W wieku 78 lat zmarł były mistrz olimpijski i rekordzista świata w pływaniu John Konrads. Australijczyk na zawsze zapisał się w historii sportu za sprawą swoich niesamowitych osiągnięć.

Wiadomości o śmierci legendy pływania zasmuciły kibiców

Początek nowego tygodnia przywitał nas niezwykle smutnymi wiadomościami. Światowe media informują o śmierci legendy sportu Johna Konradsa. Zmarły 78-latek to prawdziwa legenda sporu w Australii i jeden z najbardziej ikonicznych pływaków w historii tej dyscypliny.

John Konrads pochodził z Łotwy, jednak jego rodzina wyemigrowała najpierw do Niemiec, a następnie Australii. To właśnie w tym ostatnim kraju rozwijał swój talent do pływania i został jego reprezentantem. Australijczycy mogli być dumni z osiągnięć Konradsa.

Szczyt jego kariery przypada na przełom lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Konrads odniósł wielki sukces podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Wywalczył wówczas aż trzy krążki, w tym ten z najcenniejszego kruszcu.

John Konrads zdobył złoto na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym. Do kolekcji dorzucił także dwa brązowe medale. Pierwszy z nich wywalczył indywidualnie w rywalizacji na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Drugi zdobył w sztafecie 4x200 metrów stylem dowolnym. 

John Konrads zasłynął nie tylko z triumfu na igrzyskach. Swoją wielką klasę udowodnił także, ustanawiając aż 26 indywidualnych rekordów świata! Po zakończeniu kariery zajął się m.in. szkoleniem kolejnych pokoleń pływaków.

Nie żyje John Konrads, 26-krotny rekordzista świata w pływaniu

W 1971 roku Konrads został włączony do Międzynarodowej Galerii Sław Pływania (ISHOF). W 1985 roku został natomiast włączony do Galerii Sław Australijskiego Sportu. Co ciekawe, nie tylko on osiągnął wielkie sukcesy w swojej rodzinie.

Siostra Johna Konradsa, Ilsa, także z powodzeniem rywalizowała w tej samej dyscyplinie. Na swoim koncie ma srebrny medal wywalczony podczas igrzysk w Rzymie w 1960 roku. Była także rekordzistką świata.

John Konrads zmarł w niedzielę w wieku 78 lat. Nie podano jeszcze oficjalnie przyczyny jego śmierci.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Anita Włodarczyk lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem.

Inne sporty

Anita Włodarczyk bez formy po powrocie. Będzie jej trudno o medal w Tokio

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Inne sporty

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >
Zmarł

Inne sporty

Nie żyje Håkon Brusveen, dwukrotny medalista olimpijski

Czytaj więcej >

Inne sporty

Tragiczny wypadek. Nie żyje 24-letni bramkarz Columbus Blue Jackets

Czytaj więcej >

Inne sporty

Paweł Fajdek zachwyca formą przed igrzyskami (WIDEO)

Czytaj więcej >
Kornelia Lesiewicz

Inne sporty

Kornelia Lesiewicz została mistrzynią Europy. Wielki sukces Polki tuż przed igrzyskami

Czytaj więcej >