Pilne piłka nożna Żródło: commons.wikimedia.org/Monoklon/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en/przycinanie

Nie Bilbao i Dublin, a Sankt-Petersburg i Sewilla. To tam zagrają Polacy

23 Kwiecień 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Reprezentacja Polski miała pierwotnie rozegrać swoje grupowe mecze podczas Euro 2020 w Bilbao i Dublinie. Od kilku dni wiadome było, że prawdopodobnie ten scenariusz nie dojdzie do skutku. Zbigniew Boniek przekazał dziś oficjalne wiadomości na temat tego, gdzie „Biało-Czerwoni” będą rywalizowali w fazie grupowej. Według przewidywań wybór UEFA padł na Sankt-Petersburg i Sewillę.

  • Lokalizacja spotkań grupowych reprezentacji Polski była wielką niewiadomą ostatnich dni
  • Bilbao i Dublin nie zdołały spełnić wymagań UEFA, która odebrała im organizację
  • Koniec końców, podopieczni Paulo Sousy zagrają w Sankt-Petersburgu i Sewilli

Organizacja Euro 2020 już od samego początku sprawiała niemałe problemy. Turniej wyjątkowo zostanie rozegrany w wielu zakątkach Europy, co jest wielkim logistycznym wyzwaniem. Zadania nie ułatwia wciąż obecna pandemia koronawirusa. UEFA postawiła warunek miastom-organizatorom mistrzostw, który polegał na zadeklarowaniu obecności kibiców na trybunach.

Tego nie udało się zagwarantować Bilbao i Dublinowi, przez co oba miasta, w których reprezentacja Polski miała rozegrać wszystkie mecze grupowe, wypadły z gry. Dziś podjęto ostateczną decyzję, kto przejmie organizację spotkań zaplanowanych w Hiszpanii i Irlandii.

Trudne decyzje UEFA. Wiemy, gdzie zagra reprezentacja Polski

Bilbao i Dublin zostały wykluczone przez UEFA z grona miast-organizatorów Euro 2020. Na 50 dni przed imprezą znaliśmy więc zaledwie dziewięć z dwunastu potwierdzonych lokalizacji.

Piotr Zieliński popisał się wyjątkowym zagraniem w hicie Serie APiotr Zieliński popisał się wyjątkowym zagraniem w hicie Serie ACzytaj dalej

Spekulowano, kto może przejąć spotkania mające pierwotnie odbyć się we wspomnianych miastach. Hiszpanie przygotowali plan B, którym była Sewilla. Początkowo spodziewano się, iż wysokie temperatury panujące latem w Andaluzji zniechęcą UEFA do tego pomysłu. Europejska federacja piłkarska jednak przystała na propozycję kraju z Półwyspu Iberyjskiego i na obiekcie Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, będącym na co dzień domem Sevilli, reprezentacja Polski zagra właśnie z „La Roja”.

Dużo więcej spekulowano na temat nowej lokalizacji spotkań, do których miało dojść w Dublinie. Początkowo mówiono o Manchesterze i obiekcie Manchesteru City, a później pojawiły się również doniesienia o dodatkowych meczach w Londynie na obiekcie Tottenhamu Hotspur lub Newcastle, na stadionie „Srok”. Ostatecznie wybór padł na Sankt-Petersburg i tam „Biało-Czerwoni” zmierzą się ze Słowacją i Szwecją.

Co z bazą Polaków? Duże wyzwanie stanęło przed PZPN-em

Już wiemy, gdzie swoje grupowe mecze rozegra reprezentacja Polski. Tę nowinę przekazał dziś Zbigniew Boniek, za pośrednictwem Twittera.

- Sewilla i San Petersburg- oficjalnie!!! Trochę pracy przed nami, zaczynamy od nowa- obóz, przejazdy, cała logistyka – napisał prezes PZPN.

W związku z tka wyraźną zmianą lokalizacji spotkań „Biało-Czerwonych”, zaistniała konieczność wybrania nowej bazy dla naszych piłkarzy. Początkowo Polacy mieli stacjonować w Irlandii, ale teraz zupełnie mijałoby się to z celem.

Przed polskim związkiem wielkie wyzwanie, jakim jest przygotowanie na nowy całego planu logistycznego dla podopiecznych Paulo Sousy, o czym pisał zresztą sam Boniek. Według doniesień pojawiających się w mediach, kadra prawdopodobnie będzie w trackie turnieju trenowała i mieszkała w Trójmieście. Według WP SprotoweFakty pracownicy PZPN dokonali już rezerwacji hotelu Radisson Blu w Sopocie, w którym drużyna mieszkała podczas październikowego zgrupowania. Kadrowicze mieliby za to trenować na obiektach Lechii Gdańsk i dolatywać na mecze mistrzostw Europy z Gdańska.

Wydaje się to być bardzo rozsądnym rozwiązaniem i bardzo wygodnym w przypadku podróży do Obwodu kaliningradzkiego. Na oficjalną decyzję federacji w tej sprawie musi jednak jeszcze chwilę poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł