Swiatsportu.pl > Inne sporty > Nie żyje Johnny Dumfries. Były kierowca F1 przegrał z chorobą
Mateusz Wysokiński
Mateusz Wysokiński 19.03.2022 07:33

Nie żyje Johnny Dumfries. Były kierowca F1 przegrał z chorobą

nie żyje
pixabay.com/webandi
  • Nie żyje kultowa postać Formuły 1

  • Johnny Dumfries, który występował w trakcie wyścigów F1 w latach 80-tych odszedł po krótkiej chorobie

  • Kierowca znany z reprezentowania barw teamu Lotus miał 62 lata

Nie żyje kultowa i znana postać Formuły 1. Johnny Dumfries, który występował w barwach Lotusa w latach 80. ,przegrał walkę o swoje zdrowie. Kierowca, który był szkockim arystokratą, a nawet przedstawicielem swojego rodu w brytyjskiej Izbie Lordów miał 62 lata.

Nie żyje Johnny Dumfries - arystokrata jeżdzący w Formule 1

Kariera Dumfriesa w Formule 1 jest opowieścią o tym, jak arystokrata spełnił swoje wielkie marzenia. John Colum Crichton-Stuart, 7. markiz Bute, lord Dumfries od najmłodszych lat był bardzo zainteresowany sportowymi autami i sportami z nimi powiązanymi. Jego największą miłością pozostawała F1 i postanowił, że będzie jeździł w najbardziej elitarnej klasie wyścigów na świecie.

Przybrał przydomek "Johhny Dumfries" i zaczął zbierać fundusze na to, aby usiąść w bolidzie w trakcie wyścigów. Rodzinna fortuna nie starczyła na to, aby zapewnić chłopakowi regularne starty, stąd też on sam zaczął najmować się jako dekorator, malarz, a także kierowca ciężarówki teamu Williamsa.

W 1983 roku udało mu się zadebiutować w zawodach Formuły 3, które całkowicie zdominował, wygrywając aż 14 wyścigów. Zainteresowanie kierowcą zaczęło przejawiać Ferrari, które brało go na kierowcę testowego, jednak on sam zdecydował się na podpisanie kontraktu z Lotusem. 

W tym teamie miał zaszczyt występować z legendarnym brazylijskim mistrzem wyścigów - Ayrtonem Senną. Panowie występowali razem tylko w jednym sezonie, jednak sam Szkot może być dumny ze swoich osiągnięć. Udało mu się zająć 14. miejsce w kwalifikacji generalnej kierowców.

Karierę kierowcy przerwała śmierć ojca

Po krótkim epizodzie w Lotusie Dumfries zaczął interesować się na poważnie rajdami i wziął on kilka razy udział w legendarnym wyścigu Le Mans, wygrywając nawet 24-godzinny rajd w 1988 roku.

Do zakończenia kariery w 1991 roku kierowcę zmusiła ciężka sytuacja rodzinna. Jego ojciec chorował, a on sam musiał przygotować się do pełnienia funkcji arystokraty i przedstawiciela jednego z najstarszych szkockich rodów w brytyjskiej Izbie Lordów. Po śmierci najbliższego członka rodziny Dumfries zasiadł na jego miejscu w parlamencie i sprawował swoją funkcję do reformy Izby, a więc do 1999 roku.

Oprócz działalności parlamentarnej mężczyzna tytułował się mianem dziedzicznego zarządcy zamku Rothesay, dziedzicznego szeryfa i koronera  hrabstwa Bute oraz głową klanu Stuart of Bute. W 2004 roku gazeta Sunday Times oszacowała wartość jego majątku na 120 milionów funtów. 

Według brytyjskich mediów arystokrata podał w chorobę, która doprowadziła do jego śmierci. Nie wiemy co to była za dolegliwość, ponieważ nie została ona podana do wiadomości publicznej. Pozostawił po sobie czwórkę potomstwa.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane