Swiatsportu.pl > Inne sporty > Nie żyje Józef Lewicki, były pływak i piłkarz wodny oraz olimpijczyk z Helsinek
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:58

Nie żyje Józef Lewicki, były pływak i piłkarz wodny oraz olimpijczyk z Helsinek

Nie żyje Świeczka
Alicja/pixabay.com

PZP przekazał bardzo przykrą wiadomość. Nie żyje Józef Lewicki, olimpijczyk i były znakomity pływak oraz piłkarz wodny. Były reprezentant Polski był rekordzistą Europy w pływaniu Masters i wielokrotnym medalistom. Miał wielkie zasługi dla krajowego pływania i piłki wodnej.

PZN poinformował, że w wieku 87-lat zmarł Józef Lewicki. Były reprezentant Polski był w latach 50-tych czołowym pływakiem, specjalizującym się w stylu dowolnym i piłkarzem wodnym w kraju. W 1952 roku wziął udział w letnich igrzyskach olimpijskich w Helsinkach.

PZP przekazał, że nie żyje Józef Lewicki, były polski pływak i piłkarz wodny

Józef Lewicki urodził się 15 marca 1934 we Lwowie. W trakcie kariery reprezentował barwy klubów wrocławskich nieprzerwanie od 1950 roku, wcześniej w okresie służby wojskowej związany z Legią Warszawa. 

Poza wspominanym występem na igrzyskach olimpijskich udało mu się wziąć udział w mistrzostwach Europy w 1954 roku w Turynie.

Przez wiele lat aktywny w pływaniu masters. Był rekordzistą Europy i wielokrotnym medalistą Starego Kontynentu.

Odznaczony za zasługi dla polskiego sportu

Po zakończeniu kariery zawodniczej pełnił funkcję instruktora pływania i piłki wodnej w klubach Pafawag i Budowlani, a następnie pracował jako nauczyciel i trener pływania w Sportowej Szkole Podstawowej nr. 72 W roku 2002 Józef Lewicki został odznaczony złotym medalem Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego. Były reprezentant Polski otrzymał również złotą odznakę "Za Zasługi dla Sportu".

- Rodzinie i Bliskim składamy najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia - napisał PZP na swojej oficjalnej stronie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane