Swiatsportu.pl > Inne sporty > Nie żyje wybitny polski trener Mariusz Kosman
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:55

Nie żyje wybitny polski trener Mariusz Kosman

candle-webandi
pixabay/kyasarin

Wiadomości o śmierci wybitnego trenera szermierki Mariusza Kosmana zasmuciły Polaków. Informację o odejściu utytułowanego szkoleniowca podał Polski Związek Szermierczy. Kosman, który wychował licznych medalistów mistrzostw Europy i świata, odszedł w wieku 66 lat. 

Wiadomości, które podał Polski Związek Szermierczy, wstrząsnęły kibicami. W wieku 66 lat zmarł Mariusz Kosman, były trener reprezentacji Polski. Szkoleniowiec przez lata święcił sukcesy z naszymi zawodnikami na największych światowych imprezach.

Wiadomości o śmierci byłego trenera reprezentacji Polski wstrząsnęły kibicami

Wiadomości, które pojawiły się w ostatnich godzinach w sieci, zasmuciły polskich kibiców. Polski Związek Szermierczy przekazał, że 2 listopada zmarł wybitny trener Mariusz Kosman. Były trener reprezentacji Polski miał 66 lat.

- Pogrążeni w smutku informujemy, że w dniu 2 listopada 2021 roku odszedł Mariusz Kosman - wybitny trener, fechmistrz, Prezes Klubu AZS AWF Warszawa, Członek Zarządu Polskiego Związku Szermierczego oraz Członek Komisji Trenerskiej Europejskiej Konfederacji Szermierczej - napisano w żałobnym poście na Facebooku.

Nie ujawniono na razie, jaka była przyczyna śmierci wybitnego szkoleniowca. Mariusz Kosman niemal całe życie związany był z szermierką. Zaczynał jako zawodnik, by następnie zająć się szkoleniem innych.

W 1982 roku wywalczył brązowy medal indywidualnych mistrzostw Polski w szpadzie. Dwa lata później zdobył taki sam krążek w rywalizacji drużynowej. Największe sukcesy odnosił jednak już jako trener.

Mariusz Kosman poprowadził Polaków do wielkich sukcesów

Mariusz Kosman był trenerem reprezentacji Polski seniorów i juniorów w szpadzie kobiet. Jedną z jego podopiecznych była m.in. Danuta Dmowska-Andrzejuk, późniejsza minister sportu. Prowadził również wiele klubów, jak AZS AWF Warszawa, BFC Berlin, FC Steglitz, CWKS Legia i UKS Zagłoba.

Zawodnicy prowadzeni przez Kosmana zdobywali złote, srebrne i brązowe medale na najważniejszych imprezach, jak mistrzostwa Europy i świata we wszystkich kategoriach wiekowych. Aż 27 razy wybitny trener zdobywał złoty medal Mistrzostw Polski seniorów.  

Za wybitne zasługi dla polskiego sportu Mariusz Kosman został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Źródło: Polski Związek Szermierczy

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane