Nie żyje Żródło: pixabay.com/kyasarin

Nie żyje legenda PSV Eindhoven Willy van der Kuijlen

19 Kwiecień 2021 Mateusz DziubińskiMateusz Dziubiński

Nie żyje Willy van der Kuijlen, legendarny napastnik PSV Eindhoven i były reprezentant Holandii. Kuijlen zapisał się na zawsze w historii holenderskiego futbolu. Choć karierę zakończył przed laty, nadal pozostaje najskuteczniejszym piłkarzem w historii Eredivisie. Legendarny gracz od lat zmagał się z chorobą Alzheimera. Niestety w poniedziałek odszedł na zawsze. 

Nie żyje legendarny napastnik reprezentacji Holandii i PSV Eindhoven Willy van der Kuijlen. 74-latek do dzisiaj cieszy się tytułem najlepszego strzelca w historii holenderskiej ligi. Niestety w dniu 19 kwietnia odszedł na zawsze po wieloletniej walce z ciężką chorobą.

Nie żyje Willy van der Kuijlen, legendarny holenderski napastnik

Niezwykle smutne informacje dla wszystkich fanów futbolu pojawiły się w poniedziałek. Słynny klub PSV Eindhoven poinformował o śmierci swojego wieloletniego piłkarza. Zmarł Willy van der Kuijlen, napastnik, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii holenderskiego futbolu.

Willy van der Kuijlen zmarł w poniedziałek w wieku 74 lat. Smutne wieści pojawiły się w specjalnym komunikacie drużyny z Eindhoven w mediach społecznościowych.

Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadekNie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadekCzytaj dalej

- PSV z ogromnym smutkiem informuje, że zmarł Willy van der Kuijlen. Odszedł od nas największy gracz w historii PSV. Spoczywaj w pokoju, Willy - napisano w oświadczeniu na Twitterze.

Willy van der Kuijlen to prawdziwa legenda piłki nożnej w Eindhoven i całej Holandii. Zmarły piłkarz karierę zakończył w 1983 roku, jednak do dzisiaj pozostaje najlepszym strzelcem w historii Eredivisie. Van der Kuijlen zdobył w tych rozgrywkach aż 311 goli.

Na okazały dorobek bramkowy składają się występy w barwach dwóch klubów. Niemal całą karierę Willy van der Kuijlen spędził właśnie w PSV Eindhoven. Holender reprezentował barwy 24-krotnego mistrza kraju między 1964 a 1982 rokiem. Później krótko grał dla MVV Maastricht.

Willy van der Kuijlen pozostaje najlepszym strzelcem w historii Eredivisie

Osiągnięcia zawodnika PSV nie byli w stanie poprawić inni legendarni zawodnicy “Oranje”. Nawet wielki Johan Cruyff wypada blado w porównaniu z Willym van der Kuijlenem. Cruyff zdobył “tylko” 215 goli i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców w dziejach Eredivisie. Drugi jest Ruud Geels (265 goli).

W barwach PSV Eindhoven Willy van der Kuijlen sięgał trzykrotnie po mistrzostwo Holandii. Tyle samo razy był też królem strzelców ligi. Było to w latach 1966, 1970 i 1974. W 1978 roku wywalczył z klubem także Puchar UEFA. Dobre występy zaowocowały powołaniem do reprezentacji.

Van der Kuijlen wziął m.in. udział w meczu eliminacji mistrzostw Europy przeciwko Polsce w 1975 roku. Spotkanie rozegrano na stadionie w Chorzowie, a Biało-Czerwoni wygrali aż 4:1. Łącznie w kadrze zanotował 22 mecze i zdobył siedem goli.

Nie dane było mu jednak pojechać na najważniejsze turnieje, czyli mistrzostwa świata i Europy. W Holandii panuje przekonanie, że brak powołań dla najskuteczniejszego gracza ligi wynikał z konfliktu pomiędzy piłkarzami największych klubów, czyli oczywiście PSV (Willy van der Kuijlen) i Ajaxu Amsterdam (Johan Cruyff).

Willy van der Kuijlen od lat zmagał się z chorobą Alzheimera. Niestety nie podano przyczyny śmierci 74-latka. Można jednak zakładać, że miała ona związek właśnie z tą nieuleczalną chorobą.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł