Swiatsportu.pl
Nie żyje Zbigniew Pacelt

ADAM JAGIELAK/East News

Nie żyje Zbigniew Pacelt, olimpijczyk i legenda polskiego sportu

23 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje wybitny polski sportowiec Zbigniew Pacelt - przekazała żona zawodnika w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Największe sukcesy odnosił w pływanie, gdzie aż trzydzieści razy bił rekordy Polski. Do tego poprowadził polskich sportowców do medali olimpijskich w pięcioboju nowoczesnym. Miał 70 lat.

Nie żyje Zbigniew Pacelt, urodzony 70 lat temu w Ostrowcu Świętokrzyskim wybitny polski sportowiec. To właśnie w rodzinnym KSZO rozpoczął swoją wielką karierę, stając się jednym z najlepszych polskich pływaków w historii.

Nie żyje Zbigniew Pacelt

Największe sukcesy odnosił pływając w warszawskich klubach pod wodzą Zbigniewa Kuciewicza, a później Bolesława Bogdana. Reprezentował m.in. barwy AZS Warszawa, a później Lotnika i warszawskiej Legii.

W trakcie swojej kariery pływaka aż sześciokrotnie cieszył się z tytułu mistrza polski stylem zmiennym. Aż dwanaście razy bił rekord Polski na basenie 25 metrów oraz osiemnaście razy na basenie 50 metrów.

Tak wielkich sukcesów nie osiągał na arenie międzynarodowej. Dwukrotnie wystąpił na igrzyskach olimpijskich (1968, 1972). Największym sukcesem Pacelta był finał mistrzostw Europy w 1970 roku.

Zmarła wielka postać polskiego sportu

Tuż po zakończeniu kariery pływaka zaczął specjalizować się w pięcioboju nowoczesnym. W 1975 roku został wicemistrzem Polski, a już dwa lata później cieszył się z tytułu mistrza świata w San Antonio, a także w Jönköping w 1978 roku. W 1976 roku z drużyną zajął czwarte miejsce na igrzyskach w Montrealu.

Po zakończeniu kariery rozpoczął swoją pracę jako trener reprezentacji Polski w pięcioboju nowoczesnym. Prowadzona przez niego kadra na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku zdobyła złoty medal, a indywidualnie najlepszy był Arkadiusz Skrzypaszek. Dzięki tym sukcesom otrzymał tytuł "Trenera Roku" w plebiscycie "Przeglądu Sportowego".

Później był zaangażowany w rozwój polskiego sportu jako działacz. Przez lata był wiceprezesem Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, a także członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zasiadał do tego w Krajowej Komisji ds. zwalczania dopingu w sporcie oraz Polskiej Konfederacji Sportu.

- Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. dwukrotnie złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim OOP - przypomniał PKOl w pożegnaniu.

Pacelt był także zaangażowany w działalność polityczną. W 2005 roku został wybrany do Sejmu z okręgu kieleckiego. Był posłem Sejmu V, VI i VII kadencji, a działalność polityczną zakończył w 2015 roku, po tym, jak nie został wybrany w kolejnych wyborach.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Trener polskich siatkarzy nagle odchodzi. Dopiero zdobył brąz mistrzostw świata, wielkie zaskoczenie

  • Reprezentant Polski kontuzjowany, Sousa wysłał awaryjne powołanie. Absurdalny wybór selekcjonera

  • Robert Lewandowski podjął decyzję o swojej przyszłości. Polak czeka tylko na decyzję klubu, znamy szczegóły