Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Oficjalnie: igrzyska olimpijskie w Tokio bez kibiców
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

Oficjalnie: igrzyska olimpijskie w Tokio bez kibiców

Logo igrzysk olimpijskich
FABRICE COFFRINI/AFP/East News

Została podjęta ostateczna decyzja odnośnie obecności kibiców na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Sytuacja w Japonii i samej stolicy niestety jest na tyle poważna, że zadecydowano, iż najważniejsza impreza czterolecia odbędzie się bez udziału publiczności. Pod względem atmosfery czeka nas zatem najsmutniejsza olimpiada w historii.

  • Igrzyska olimpijskie w Tokio wystartują już 23 lipca

  • Niestety ostatecznie na trybunach nie zobaczymy kibiców

  • Japonia ogłosiła nawet stan wyjątkowy

Długo czekaliśmy na decyzję obecności kibiców na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Niestety ostatnie tygodnie dawały na to coraz mniejszą nadzieję. Koronawirus ani myśli odpuścić w "Kraju Kwitnącej Wiśni", dlatego tamtejsze władze wprowadziły w Tokio stan wyjątkowy z powodu rosnącej liczby zakażeń.

Konsekwencje nie ominęły olimpiady. Nie dało się w obecnej sytuacji zrobić wyjątku dla zawodów sportowych, dlatego jeden z przedstawicieli japońskiego rządu anonimowo przekazał, że na najważniejszej imprezie czterolecia nie zobaczymy kibiców.

Koronawirus opanował Tokio. Trudna sytuacja Japończyków

W środę w Tokio zanotowano największą liczbę zachorowań od prawie dwóch miesięcy. W stolicy Japonii wykryto aż 920 nowych przypadków COVID-19. Tydzień temu było ich 714. Wygląda na to, że pandemia wróciła do azjatyckiego kraju ze wzmożoną siłą. To najgorsze wyniki od połowy maja.

Nie było zatem wyjścia, w środowy poranek czasu japońskiego tamtejszy rząd ogłosił decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Tokio, które zamieszkuje na stałe 13 milionów osób. Miasto zostało zamknięte, co było pierwszą przesłanką do tego, aby porzucić myśli o obecności kibiców na igrzyskach olimpijskich.

Fanów na trybunach niestety nie będzie, gdyż stan wyjątkowy ma obowiązywać aż do 22 sierpnia, ale zawody najlepszych sportowców świata odbędą się zgodnie z planem.

Japoński rząd wykluczył obecność kibiców podczas igrzysk olimpijskich

O tym, że na igrzyskach olimpijskich nie zobaczymy kibiców, powiedział anonimowo agencji Reuters anonimowy informator z japońskiego rządu.

 - Z politycznego punktu widzenia, brak widzów jest teraz nieunikniony - przekazało źródło Reuters.

Do tej pory w Japonii odnotowano 810 tysięcy przypadków zakażeń i niemal 15 tysięcy zgonów z tego powodu. Igrzyska miały odbyć się już w zeszłym roku podobnie jak Euro 2020, ale pandemia uniemożliwiła ich rozegranie.

Na olimpiadzie będzie reprezentować nas najmniejsza kadra od 17 lat. W Tokio będziemy mieli 103 polskie sportsmenki i 112 sportowców, co daje łącznie 215 przedstawicieli w 28 dyscyplinach. Dla porównania w 2016 roku w Rio de Janeiro reprezentowało nas 245 sportowców, a rekordowo dużą, liczącą 263 osoby, kadrę mieliśmy w 2008 roku w Pekinie.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane