Polscy sportowcy szczepienia Żródło: twitter.com/@PremierRP

Oficjalnie: olimpijczycy i piłkarze zostaną zaszczepieni

14 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Polscy sportowcy szykujący się do igrzysk olimpijskich zostaną objęci programem szczepień w ciągu najbliższych tygodni. Rząd w środę wprowadził odpowiedni zapis w rozporządzeniu w tej sprawie. Swoją dawkę szczepionki otrzymają także piłkarze reprezentacji Polski, którzy w czerwcu wyjadą na mistrzostwa Europy.

  • Polscy sportowcy zostaną zaszczepieni przed najważniejszymi imprezami tego sezonu
  • Do programu szczepień zostali włączeni sportowcy szykujący się do igrzysk olimpijskich w Tokio
  • Zaszczepieni zostaną także piłkarze reprezentacji Polski, którzy zajdą się kadrze na mistrzostwa Europy

Polscy sportowcy zostaną zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. Rząd w środę wprowadził odpowiednie zmiany w rozporządzeniu. Na szczepienia będą mogli liczyć sportowcy i sztaby trenerskie reprezentujące Polskę na igrzyskach olimpijskich.

Jak można przeczytać w rozporządzeniu, programem szczepień zostaną objęci "członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych".

Polscy sportowcy zostaną zaszczepieni

Informacje o konieczności przeprowadzenia szczepień wśród sportowców podnoszone w Polsce są już od jakiegoś czasu. Zaszczepienie zawodników i zawodniczek ma ich uchronić przed zakażeniem koronawirusem już w trakcie samej imprezy.

Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, w której sportowiec po pięciu latach przygotowań nie będzie mógł stanąć do walki o medale igrzysk. Jako jeden z przykładów podaje się sytuację Ewy Swobody, która z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa nie mogła rywalizować w tegorocznych Halowych Mistrzostwach Europy.

Fantastyczny gol FC Porto na pożegnanie z Ligą MistrzówFantastyczny gol FC Porto na pożegnanie z Ligą MistrzówCzytaj dalej

W poniedziałek media informowały, że ostateczną listę osób zakwalifikowanych do szczepienia mają wskazać poszczególne związki sportowe. Rządowe rozporządzenie informuje, że wszystkich sportowców objętych programem szczepień poinformuje ministerstwo zdrowia na wniosek ministerstwa ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.

Warto zaznaczyć, że część polskich sportowców została już zaszczepiona. Niektórzy są jednocześnie żołnierzami Wojska Polskiego i załapali się w ramach puli dla służb mundurowych. Z kolei kolejni zostali zaszczepieni jako wykładowcy akademiccy.

Premier przekazał decyzję rządu

Wiadomo, że zaszczepieni zostaną także piłkarze reprezentacji Polski, którzy w czerwcu będą walczyć na mistrzostwach europy. Tę informację oficjalnie potwierdził premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnej konferencji prasowej.

- Ta decyzja była możliwa, bowiem grupy największego ryzyka zostały już zaszczepione, albo trwa akcja ich szczepień - przekazał minister sportu Piotr Gliński. Zaszczepionych zostanie 1077 członków kadry olimpijskiej - zawodnicy i sztaby szkoleniowe. Z kolei w przypadku piłkarzy zostanie zaszczepionych ok. 60 osób.

- To wspaniała wiadomość dla sportowców, dla ruchu olimpijskiego. Bardzo dziękujemy za taką decyzję premierowi i ministrowi sportu - powiedział Andrzej Kraśnicki prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- Nie ma lepszych ambasadorów, niż sportowcy, którzy reprezentują Polskę na całym świecie. To jest bardzo mądry ruch, który pokazuje, że aby pokonać pandemię, trzeba się zaszczepić. Jestem przekonany, że dzięki temu przedsięwzięciu sportowcy będą bardziej pewni swojego ciała i swojego organizmu - przekazał z kolei Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

Zgodnie z informacjami podanymi na konferencji prasowej, sportowcy mogą przystąpić do szczepień od razu. Wszyscy mają otrzymać swoją dawkę do czerwca. Start igrzysk w Tokio zaplanowany jest na 23 lipca, a mistrzostwa Europy mają ruszyć 11 czerwca.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł