Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Ogromne problemy Legii Warszawa? Klub może stracić dziesiątki milionów
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:54

Ogromne problemy Legii Warszawa? Klub może stracić dziesiątki milionów

Projekt bez tytułu - 2021-10-26T131718.044
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Legia Warszawa w tym sezonie zawodzi w Ekstraklasie, przez co pracę w poniedziałek stracił już trener Czesław Michniewicz. Spadek formy mistrzów Polski może bardzo dotkliwie odbić się na finansach klubu. Media wyliczyły, że Legia może stracić nawet 40% swojego rocznego budżetu.

Legia Warszawa latem po pięciu latach przerwy awansowała do fazy grupowej europejskich pucharów. Mistrzowie Polski trafili do grupy C Ligi Narodów, gdzie mierzy się ze Spartakiem Moskwa, Leicester City i Napoli. Po trzech kolejkach stołeczny zespół ma na koncie dwa zwycięstwa i prowadzi w tabeli z dorobkiem sześciu punktów.

Legia Warszawa może stracić miliony złotych

Za to w Ekstraklasie zespół całkowicie zawodzi. Po dziesięciu meczach Legia ma na koncie tylko trzy zwycięstwa i aż siedem porażek, co daje jej dziewięć punktów i tylko "oczko" przewagi nad strefą spadkową. Za taką postawę drużyny posadą zapłacił już trener Czesław Michniewicz, który został zwolniony w poniedziałek.

Na tym nie koniec problemów Legii w obecnym sezonie. Jak wyliczył portal WP SportoweFakty, obecny regres formy mistrzów Polski może odbić się boleśnie na jego finansach. Jeżeli mistrzowie Polski nie zaczną punktować, mogą stracić dziesiątki milionów złotych.

W poprzednim sezonie Legia w Ekstraklasie zarobiła niemal 30 milionów złotych. Za samo zdobycie mistrzostwa kraju otrzymała 12,6 miliona złotych. Do tego niemal pięć milionow klub zarobił za zajęcie pierwszego miejsca, podczas gdy jej obecna piętnasta lokata w Ekstraklasie wyceniana jest na nieco ponad milion złotych. To daje ok. 16,5 milionów straty tylko w Ekstraklasie.

Puchar Polski ratunkiem Legii?

Na tym jednak nie koniec. WP SportoweFakty zaznaczyły, że dzięki bardzo dobrej postawie w europejskich pucharach Legia w tym sezonie zarobiła już ponad 6 milionów euro, co daje niemal 28 milionów złotych, ale ten dorobek może się jeszcze powiększyć w kolejnych spotkaniach.

Jak portal zaznaczył, jeżeli Legia nie awansuje w przyszłym sezonie do europejskich pucharów, może stracić ponad 44 miliony złotych, czyli ponad 40% swojego rocznego budżetu. Ratunkiem może być Puchar Polski, którego zwycięzca otrzymuje 5 milionów złotych, a także przepustkę do europejskich pucharów.

Jednak bez tytułu mistrza Polski, Legia na arenie europejskiej zarobi mniej niż w obecnym sezonie. Mistrz kraju ma szansę gry w eliminacjach Ligi Mistrzów, a za awans do fazy grupowej UEFA płaci blisko 80 milionów złotych. Jeżeli nie udałoby się dostać do Champions League, zawsze jest szansa na zarobek rzędu 17 milionów za awans do Ligi Europy.

Trzeba zaznaczyć, że szansę na to ma wyłącznie mistrz Polski. Zdobywca krajowego Pucharu, a także wicemistrz Polski oraz brązowy medalista będą grali jedynie w eliminacjach Ligi Konferencji Europy, a za awans do fazy grupowej tych rozgrywek UEFA płaci nieco ponad 13,5 miliona złotych.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane