Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Oprawa kibiców Legii wzbudza wielkie emocje. UEFA może się zainteresować
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:51

Oprawa kibiców Legii wzbudza wielkie emocje. UEFA może się zainteresować

Projekt bez tytułu (39)
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Legia Warszawa w czwartek pokonała na własnym stadionie Leicester City 1:0. Wielkie emocje a trybunach jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Kibice mistrzów Polski przygotowali wielką "sektorówkę" z napisem "Klęknij przed jego wysokością" w języku angielskim. Tym samym nawiązano do gestu związanego z ruchem Black Lives Matter.

Legia Warszawa w czwartek na własnym stadionie podejmowała na własnym stadionie Leicester City w meczu drugiej kolejki Ligi Europy. Na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej mecz na żywo oglądało ponad 27 tysięcy kibiców.

Legia Warszawa będzie miała problemy przez oprawę?

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego na "żylecie", trybunie zajmowanej przez najzagorzalszych kibiców Legii pojawiła się ogromna oprawa z napisem w języku angielskim "Kneel before his majesty", czyli "Klęknij przed jego wysokością".

Zdaniem mediów było to jednoznaczne nawiązanie do gestu, który angielscy piłkarzy wykonali kilka minut później. Zgodnie z nową tradycją piłkarze Leicester w geście poparcia ruchu Black Lives Matter uklękli na jedno kolano. Tak samo uczyniło dwóch zawodników warszawskiej Legii - Filip Mladenović i Andre Martins.

W tym momencie na trybunach rozległy się przeraźliwe gwizdy. Identycznie polscy kibice zachowali się na początku września przy okazji meczu eliminacji mistrzostw świata Polska - Anglia na Stadionie Narodowym. Zespół z Wysp tradycyjnie już uklęknął przed meczem, co spotkało się z gwizdami ze strony polskich kibiców. Biało-Czerwoni z kolei wskazali na napis "Respect" na koszulkach.

UEFA może się zainteresować oprawą kibiców Legii

Media podają, że oprawa Legii w zawoalowany sposób wyśmiewała zachowanie piłkarzy Leicester. Całość miało wyglądać tak, jakby piłkarze z Wielkiej Brytanii oddawali hołd Legii Warszawa i jej kibicom.

Na razie nie wiadomo, czy podobną interpretację przyjmie UEFA, która jest szczególnie wrażliwa na polityczne akty na stadionach. Legia w tym sezonie została już ukarana przez europejską centralę za zachowanie kibiców na stadionie.

Przy okazji meczu III rundy eliminacji Ligi Mistrzów z Dinamem Zagrzeb na własnym Stadionie fani zebrani na "żylecie" odpalili race i zadymili całe boisko. Po meczu UEFA ukarała Legię za zachowanie kibiców grzywną w wysokości ok. 300 tysięcy złotych oraz zamknięciem trybuny północnej na jedno spotkanie.

Mistrzowie Polski niesieni dopingiem swoich kibiców wygrali 1:0, po trafieniu Mahira Emreliego. Po dwóch meczach Legia ma na koncie sześć punktów i jest liderem grupy C.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane