Swiatsportu.pl
Pep Guardiola

OLI SCARFF/AFP/East News

Pep Guardiola krytykuje działania UEFA i FIFA

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Pep Guardiola nie przebierał w słowach, wypowiadając się ostatnio na temat UEFA i FIFA. Szkoleniowiec Manchesteru City apeluje, że piłka nożna zmierza niewłaściwym kierunku. Piłkarze są zbyt eksploatowani, ponieważ federacje dokładają im coraz więcej spot

  • Pep Guardiola ostro skrytykował UEFA oraz FIFA - „to chore”

  • Hiszpański szkoleniowiec jest oburzony liczbą meczów, jakie piłkarze mają do rozegrania

  • Dla Manchesteru City akurat nie stanowi to poważnego problemu, ale mniejsze kluby stawia to na straconej pozycji

Sport to biznes i wiadomo o tym nie od dziś. Niestety, ale komercjalizacja i zarabianie pieniędzy na widowiskach sportowych dynamicznie idzie w kierunku, który niedługo doprowadzi do totalnego wyeksploatowania sportowców. Właściwie nie zwraca się już uwagi na ich zdrowie i odpoczynek, a coraz częściej panuje przekonanie, iż zawodowcy są maszynami.

Z tej reguły nie wypisuje się piłka nożna, gdzie zawodowi piłkarze praktycznie nie mają szans na dłuższy odpoczynek. O ile jeszcze kilkanaście lat temu, latem na kilkutygodniową przerwę od gry określało się mianem „sezonu ogórkowego”, o tyle teraz o takowym nie ma w ogóle mowy, gdyż zawodnicy odpoczywają nie 5-6 tygodni, a raptem czasami dwa, no może trzy tygodnie, co Pep Guardiola uważa za „chore”.

Pep Guardiola krytykuje UEFA i FIFA

Pep Guardiola był niegdyś znakomitym piłkarzem FC Barcelony i reprezentantem Hiszpanii. Sam doskonale pamięta, ile meczów przychodziło mu grać na przestrzeni jednego sezonu. Z pewnością jego oburzenie tym, jak wiele spotkań rozgrywają dziś zawodnicy, wynika z tego, że kiedy menedżer Manchesteru City przypomina sobie swoje czasy, to widzi, iż wówczas liczba minut w nogach była wystarczającym obciążeniem.

Opiekun „The Citizens” twierdzi, że międzykrajowe federacje w cudzysłowie „zabijają piłkarzy”.

- Od początku sezonu nie mieliśmy ani jednego wolnego tygodnia. To są ludzie, a nie maszyny. Niektórzy z zawodników chcą grać na co dzień, ale nie sposób konkurować we wszystkich rozgrywkach. Meczów jest za dużo. To jest chore – grzmi Hiszpan.

„Żaden zawodnik nie jest w stanie grać przez cały czas”

Menedżer Manchesteru City ma akurat duży komfort. Ekipa „The Citizens” będąca niemal pewna mistrzostwa Anglii w tym sezonie, ma tak szeroką i silną kadrę, że teoretycznie ten problem ich nie dotyczy. W dużo gorszym położeniu są mniejsze i kluby ze zdecydowanie niższym budżetem, które również muszą rotować składem, ale nie mają już do tego tak wielu znakomitych wykonawców.

- Jeśli nie wykonasz rotacji, nie możesz wygrać wszystkich meczów. Niektórzy piłkarze grali trzy mecze po 90 minut, do tego sporo podróżowali. Żaden zawodnik nie jest w stanie grać przez cały czas na najwyższym poziomie pod względem fizycznym i psychicznym, i być codziennie gotowym do rywalizacji. To jest niemożliwe – dodał Pep Guardiola.

Zdecydowanie jest to problem dzisiejszej piłki i generalnie dzisiejszego sportu. Telewizje oraz sponsorzy chcą generować większe i większe przychody, a to jest możliwe tylko dzięki większej liczbie wydarzeń sportowych.

Granica zdrowego rozsądku intensyfikacji ilości sportowych zawodów wydaje się być już dawno przekroczona. Trudno przewidzieć, gdzie takową widzą (o ile w ogóle o niej myślą) biznesmeni trzymający kluby i rozgrywki sportowe w garści. Dla kibiców dużym zawodem jest to, że atrakcyjność meczów piłki nożnej i elitarność wielu turniejów stoją na coraz z niższym poziomie i wielu z nich z utęsknieniem wraca do lat 90' lub początku 00', kiedy wszystko miało jeszcze należyty umiar.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Przerwa Roberta Lewandowskiego potrwa krócej?

  • Tragiczna wiadomość. Nie żyje Ryszard Łuczak

  • Tak wygląda córka Adama Małysza. Wyrosła na piękną kobietę

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Robert Lewandowski reprezentacja Polski mistrzostwa świata

Piłka nożna

Lewandowski o szansach Polaków na awans na mundial. "Musimy być czujni"

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Kuriozalny gol dał awans Legii Warszawa w Pucharze Polski (WIDEO)

Czytaj więcej >
Robert Lewandowski Kicker Leo Messi

Piłka nożna

Ujawniono zarobki gwiazd Bayernu Monachium. Lewandowski nie ma sobie równych

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Ogromne problemy Derby County. Znaleźli się na dnie

Czytaj więcej >
Arkadiusz Milik Marsylia

Piłka nożna

Wiadomo, kiedy Arkadiusz Milik może wrócić do gry

Czytaj więcej >
Autokar z piłkarzami

Piłka nożna

Autokar z zawodnikami Carabobo FC został ostrzelany przez "antyspołecznych osobników"

Czytaj więcej >