Swiatsportu.pl
Nie żyje Ryszard Łuczak

Pixabay - CC0 Public Domain

Tragiczna wiadomość. Nie żyje Ryszard Łuczak

2 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Piotr Bernaciak

Udostępnij:

Nie żyje trener, który może być uznawany za jednego z najbardziej utytułowanych szkoleniowców w historii Polski. Ryszard Łuczak zapisał się w historii za sprawą swoich tytułów mistrzowskich, które zdobywał przez wiele lat z rzędu.

Nie żyje Ryszard Łuczak, jeden z najbardziej utytułowanych polskich szkoleniowców bez podziału na dyscypliny. Mężczyzna przez wiele lat prowadził drużynę Stilonu Gorzów Wielkopolski, którą poprowadził do aż 26 tytułów mistrzowskich. Tego typu osiągnięcie nie zdarza się w Polsce zbyt często, bowiem trudno znaleźć drugiego trenera, który pracuje z jedną drużyną aż tak długo.

Ryszard Łuczak przez lata pracy w Gorzowie Wielkopolskim potwierdził, że jest znakomitym szkoleniowcem, który świetnie radzi sobie z wieloma pokoleniami zawodników uprawiających waterpolo. Sport ten, choć nie jest w Polsce bardzo popularny, cieszył się niemałym zainteresowaniem w Gorzowie. Wszystko dzięki sukcesom zawodników Stilonu, którzy przez okres pracy Łuczaka w klubie zdobyli aż dwadzieścia sześć trofeów.

Dziś dotarły do nas tragiczne wiadomości. Dowiedzieliśmy się, że Ryszard Łuczak zmarł w wieku 87 lat w Gorzowie Wielkopolskim. 

Nie żyje Ryszard Łuczak

- To był człowiek z pasją i charyzmą. Miłość do piłki wodnej potrafił zaszczepić u wielu młodych ludzi. Tak było właśnie w moim przypadku. Był nie tylko znakomitym trenerem, ale i wychowawcą, który ukształtował nas na całe życie. Był stanowczy, miał swoje zasady, ale zawsze traktował nas jak ojciec - mówi dla PAP Jacek Osiński, obecnie trener występującej w Ekstraklasie Alfy Gorzów, w przeszłości zawodnik prowadzony przez trenera Łuczaka.

Ryszard Łuczak pracę w Stilonie Gorzów Wielkopolski rozpoczął wiele lat temu, jeszcze w 1977 roku. Zakończył ją w 1994 roku, jednak w tym czasie zdołał zdobyć z zespołem aż 26 tytułów mistrzowskich. Warto podkreślić, że w waterpolo mistrzostwa kraju zyskuje się częściej niż raz do roku.

Trener cieszył się ogromnym szacunkiem wśród kibiców i ekspertów. W pewnym okresie zespół był wręcz niepokonany i wygrał aż 11 mistrzostw kraju z rzędu. Co więcej, sam szkoleniowiec zapracował na zaufanie władz krajowego związku. Przez wiele lat pracował również jako selekcjoner reprezentacji Polski.

Choć Ryszard Łuczak zakończył karierę wiele lat temu, to dziś wciąż przez wielu uznawany był za prawdziwy autorytet w dziedzinie waterpolo. Prawie żaden szkoleniowiec nie potrafił odnosić tak wielkich sukcesów, jak właśnie trener Łuczak. Niemal przez całą karierę utrzymywał swój zespół w absolutnej czołówce.

Zmarł jeden z najwybitniejszych polskich trenerów

Piłka wodna z pewnością straciła dziś jeden z największych autorytetów w kraj. Ryszard Łuczak prowadził przez lata klub, który sam założył, a potem utrzymywał go w czołówce. Mało jest w Polsce przykładów ludzi, którzy tak bardzo przysłużyli się rozwojowi sportu. 

Dziś dotarła do nas także informacja o śmierci Krzysztofa Garbolewskiego, jednego z najbardziej znanych zawodników prowadzonych w przeszłości przez Ryszarda Łuczaka. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Gareth Southgate chwali Polaków

  • Jan Tomaszewski krytykuje Paulo Sousę

  • Kamil Glik podziękował polskim kibicom

Podobne artykuły

Anita Włodarczyk lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem.

Inne sporty

Anita Włodarczyk bez formy po powrocie. Będzie jej trudno o medal w Tokio

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Inne sporty

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >
Zmarł

Inne sporty

Nie żyje Håkon Brusveen, dwukrotny medalista olimpijski

Czytaj więcej >

Inne sporty

Tragiczny wypadek. Nie żyje 24-letni bramkarz Columbus Blue Jackets

Czytaj więcej >

Inne sporty

Paweł Fajdek zachwyca formą przed igrzyskami (WIDEO)

Czytaj więcej >
Kornelia Lesiewicz

Inne sporty

Kornelia Lesiewicz została mistrzynią Europy. Wielki sukces Polki tuż przed igrzyskami

Czytaj więcej >