Swiatsportu.pl
Piotr Żyła mistrzostwa świata

facebook.com/wwwSkaczemyPL

Piotr Żyła zapisze się w historii? Jeśli wygra w piątek, to zostanie najstarszym mistrzem świata

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Piotr Żyła w piątek po raz drugi może zapisać się w historii skoków narciarskich. W sobotę 34-latek został najstarszym zawodnikiem, który wywalczył tytuł mistrzowski, a piątek może zostać szóstym, który na jednej imprezie zgarniał dwa złote medale. Polak

  • Piotr Żyła kolejny raz może się zapisać w historii skoków narciarskich

  • W sobotę Polak został najstarszym zawodnikiem, który wywalczył złoto mistrzostw świata

  • 34-latek w piątek może zostać szóstym skoczkiem i drugim Polakiem, który zdobył dwa złota na jednej imprezie

Piotr Żyła w sobotę osiągnął największy sukces w swojej dotychczasowej karierze. 34-latek został mistrzem świata na skoczni normalnej w Oberstdorfie. Tym samym został piątym Polakiem z tytułem mistrzowskim,

Jako pierwszy po złoto sięgnął Wojciech Fortuna, który wygrał igrzyska olimpijskie w Sapporo (do 1980 tytuł olimpijski był uznawany za mistrzostwo świata). Później przyszły cztery triumfy Adama Małysza, a także złote medale Kamila Stocha i Dawida Kubackiego.

Piotr Żyła blisko kolejnego historycznego wyczynu

Dzięki swojemu sobotniemu zwycięstwu Żyła zapewnił sobie miejsce w historii skoków narciarskich. Został najstarszym zawodnikiem, który zdobył złoto tej imprezy. Teraz przed nim kolejna historyczna szansa.

Żyła może zostać szóstym w historii skoczkiem, który wygrywał dwa konkursy na jednej imprezie. Zawodnicy rywalizują w zawodach na skoczni dużej i normalnej od 1962 roku i mistrzostw w Zakopanem. Od tamtego czasu tylko pięciu zawodników wygrało podwójne tytuły.

Jako pierwszy osiągnął to Norweg Bjørn Wirkola na mistrzostwach w Oslo w 1966 roku. Cztery lata później na imprezie w czechosłowackich Wysokich Tatrach dublet zgarnął Rosjanin Garij Napałkow. Podwójnego zwycięzcę miała także kolejna impreza z rzędu. W 1974 roku w Falun dwa razy triumfował Hans-Georg Aschenbach.

Na kolejnego podwójnego mistrz świata kibice musieli czekać niemal 30 lat. W 2003 roku w Predazzo w obu konkursach równych sobie nie miał Adam Małysz. Po nim ta sztuka udała się tylko Stefanowi Kraftowi, który zgarnął dwa złota na mistrzostwach świata w Lahti w 2017 roku.

Żyła dwa skoki przed historią

Do tego Żyła ma okazję zostać siódmym zawodnikiem, który po wywalczeniu złota w pierwszym konkursie, w następnym sięgnął po srebro lub brąz. Przed nim tej sztuki dokonali: Austriak Armin Kogler w 1982 roku, Norweg Per Bergerund (1985), Niemiec Martin Schmitt (2001), Szwajcar Simon Ammann (2007), Austriak Thomas Morgenstern (2011) i Norweg Rune Velta (2015).

Dla Żyły sobotnie złoto było drugim indywidualnym medalem mistrzostw świata. Wcześniej w swojej kolekcji miał brąz z Lahti z 2017 roku. Do tego ma trzy medale w konkursach drużynowych - złoto i dwa brązy.

Sobotnie zwycięstwo stawia Polaka w gronie faworytów piątkowego konkursy na dużej skoczni. Szanse Żyły znacznie wzrosły po tym, jak z powodu zakażenia koronawirusem w zawodach nie wystąpi lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud.

34-latek razem ze Stochem i Kubackim nie wziął udziału w środowej sesji treningowej na Schattenbergschanze. Cała trójka za to wystartuje w czwartkowych kwalifikacjach. Na piątek jest zaplanowany konkurs indywidualny, a na sobotę drużynowy.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje do jutrzejszego konkursu LGP w Wiśle

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Doleżal Letnie Grand Prix

Skoki narciarskie

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Czytaj więcej >
Kamil Stoch z trofeum Złotego Orła za wygranie Turnieju Czterech Skoczni

Skoki narciarskie

Kamil Stoch udostępnia swoje trofea kibicom. Wszystkie z nich będzie można zobaczyć na żywo

Czytaj więcej >
Adam Małysz

Skoki narciarskie

Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Czytaj więcej >
Zbigniew Klimowski - trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski opowiedział o tym, jak ciężko przechodził koronawirusa

Czytaj więcej >