Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:52

Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej

Spodek w Katowicach
PIOTR GAJEK/East News

Polska wraz ze Szwecją zorganizuje mistrzostwa świata w piłce ręcznej w 2023 roku. To pierwszy raz, kiedy impreza tej rangi odbędzie się w naszym kraju. Najlepszych szczypiornistów świata ugości legendarny Spodek w Katowicach. Kolejne trzy polskie miasta, gdzie zostaną rozegrane pozostałe mecze, powinniśmy poznać do końca tego roku.

  • Polska została współgospodarzem MŚ w piłce ręcznej

  • Turniej dobędzie się w 2023 roku, a drugim z organizatorów będzie Szwecja

  • W Katowicach zostanie rozegranych 21 spotkań

W poniedziałek 11 października odbyła się konferencja prasowa w trakcie której ogłoszono, że Polska i Szwecja zostały organizatorami mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn 2023. To pierwszy raz, gdy światowy czempionat w tej dyscyplinie odbędzie się w naszym kraju. Do tej pory odbywały się u nas tylko mistrzostwa Europy.

Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej

Pięć lat temu Polska była gospodarzem mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Wówczas część spotkań odbywała się w słynnym katowickim Spodku. Tak jak i wtedy, tak i teraz w legendarnej arenie zostaną rozegrane mecze rangi mistrzowskiej.

- Dziękujemy za zaufanie. Jako województwo śląskie gościliśmy już w przeszłości wielu czołowych sportowców świata, a teraz przyszedł czas na piłkarzy ręcznych. To dla nas ogromne wyróżnienie oraz dowód, że jesteśmy dobrym gospodarzem największych imprez - powiedział wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża cytowany przez zprp.pl.

W trakcie mistrzostw świata zostanie rozegranych aż 112 meczów. Katowice jednak będą gospodarzem zaledwie 21 spotkań. W Spodku zobaczymy mecz otwarcia, który zaplanowano na 11 stycznia 2023 roku, oraz wszystkie mecze fazy grupowej z udziałem reprezentacji Polski. Dodatkowo 2 lipca 2022 roku w stolicy województwa śląskiego odbędzie się losowanie grup.

Turniej potrwa do 29 stycznia. Poza Katowicami jeszcze w trzech innych polskich miastach zostaną rozegrane spotkania MŚ w 2023 roku. Z informacji TVP Sport wynika, że pod uwagę brane są głównie Kraków, Gdańsk i niespodziewanie Płock. Natomiast pewne jest, iż po stronie szwedzkiej będą to Sztokholm, Malmoe, Goeteborg, Joenkoeping i Kristianstad.

Dziewięć spotkań fazy głównej, a także dwa mecze ćwierćfinałowe i jeden półfinał rozegrane zostaną z kolei w Tauron Arenie w Krakowie. Finał oraz mecz o trzecie miejsce zorganizują już Szwedzi.

Czasy, kiedy reprezentacja Polski walczyła o medale MŚ, niestety już minęły

Niestety polska piłka ręczna od kilku lat nie jest w najlepszej kondycji i teraz Biało-Czerwonym jest znacznie trudniej o medale, niż było to jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Największe sukcesy nasi szczypiorniści odnosili pod wodzą Bogdana Wenty, kiedy w 2007 roku zostali wicemistrzami świata, a dwa lata później wywalczyli brązowy medal.

Wówczas o sile reprezentacji stanowili m.in. bracia Jureccy i Lijewscy, Grzegorz Tkaczyk, Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Mariusz Jurasik, Artur Siódmiak i wielu innych. Niektórzy z nich w 2015 roku pod wodzą już Michaela Bieglera sięgnęli po swój drugi brąz imprezy tej rangi.

Ostatnie MŚ dla Polaków były już dużym rozczarowaniem. W 2017 roku Biało-Czerwoni zajęli 17. miejsce, dwa lata później nie zakwalifikowali się do turnieju, a w tym roku zostali trzynastą drużyną świata.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane