Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Polskie kluby blisko kolejnego awansu w rankingu UEFA
Redakcja Sportu
Redakcja Sportu 19.03.2022 07:42

Polskie kluby blisko kolejnego awansu w rankingu UEFA

Projekt bez tytułu - 2021-07-29T174731.026
Piotr Molecki/East News

Polskie kluby piłkarskie awansowały na 30. pozycję w europejskim rankingu. Wszystko dzięki dobrym występom Legii Warszawa, Rakowa Częstochowa oraz Śląska Wrocław w eliminacjach do europejskich pucharów. Gdyby nie odpadnięcie z kwalifikacji Pogoni Szczecin, nasza lokata w notowaniu mogłaby być jeszcze wyższa.

  • Dzięki dobrym występom w pierwszych meczach eliminacji pucharowych polskie kluby piłkarskie awansowały w tym miesiącu na 30. miejsce rankingu europejskiego

  • Tydzień temu Polska wyprzedziła Białoruś i Słowację

  • Do kolejnego awansu mogło dojść już wczoraj, ale i tak jesteśmy blisko tego celu

Wczoraj swoje mecze w eliminacjach Ligi Konferencji Europy rozegrały Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin. Spotkania pierwszych dwóch drużyn zakończyły się sukcesem, a "Portowcy" niestety pożegnali się już z grą w europejskich pucharach.

Polskie kluby piłkarskie zaliczą awans w europejskim rankingu?

Dotychczasowe dobre wyniki polskich klubów wpłynęły na awans o dwie pozycje w europejskim rankingu z 32. na 30. miejsce. Wyprzedziliśmy Białoruś oraz Słowację. Wiele wskazywało na to, że jeśli nasze drużyny zaliczą dobre występy w dzisiejszych spotkaniach, będziemy mogli mówić o kolejnym awansie.

Na 29. pozycji znajduje się Azerbejdżan, który nie ma już reprezentantów w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Jeszcze wczoraj w grze o Ligę Konferencji Europy pozostawały Karabach Agdam, Keshla, a także Sumqayit, jednak w swoich pierwszych meczach żadna z tych drużyn nie odniosła zwycięstwa.

Do wczoraj Polska zgromadziła 13,250 punktu, natomiast Azerbejdżan 13,375. Wyżej plasowały się: Kazachstan (13,500) i Słowenia (13,875). W przypadku pełnego sukcesu naszych drużyn i potknięć azerskich zespołów mogliśmy spodziewać się awansu. Stało się ostatecznie inaczej.

Polska blisko wyprzedzenia Azerbejdżanu

Pogoń Szczecin zawiodła, ale podołały Legia Warszawa, Raków Częstochowa i Śląsk Wrocław. Z kolei jeśli chodzi o przedstawicieli Azerbejdżanu to w grze na europejskim froncie pozostał już tylko Karabach Agdam.

Dlatego kwestią czasu jest wyprzedzenie Azerów i uplasowanie się na 29. pozycji, tym bardziej że "Wojskowi" wciąż walczą o Ligę Mistrzów, a w przypadku niepowodzenia będą jeszcze mieli szansę na udział w rozgrywkach Ligi Europy. Piłkarze Karabachu mogą już tylko zagrać w Lidze Konferencji Europy.

Na ten moment polska liga ma zgromadzonych 13,500 punktu i brakuje jej tylko 125 "oczek" do wyprzedzającej ją ligi Azerbejdżanu. W związku z tym, że PKO BP Ekstraklasa na ten moment jest najlepiej punktującą ligą Europy (nie żartujemy!), to tylko kwestia czasu, aż uda nam się wyprzedzić Azerów.

Kolejnym celem będzie wyprzedzenie Słowenii zajmującej 28. lokatę z dorobkiem 14,125 punktów, które zagwarantowałoby grę trzech klubów w II rundzie Ligi Konferencji Europy w sezonie 2023/24. Wyżej warto mierzyć także w Kazachstan, mający zaledwie 125 "oczek" więcej od Słoweńców.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane