Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Pożegnanie Małachowskiego z igrzyskami, Jóźwik w finale
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:59

Pożegnanie Małachowskiego z igrzyskami, Jóźwik w finale

Projekt bez tytułu - 2021-07-30T074920.856
BEN STANSALL/AFP/East News

Igrzyska olimpijskie tydzień kazały czekać kibicom na występ lekkoatletów. Start zmagań na Stadionie Olimpijskim miał dla Polaków słodko-gorzki smak. Do półfinału biegu na 800 metrów awansowała Joanna Jóźwik. Swój ostatni rzut w karierze oddał Piotr Małachowski, który nie awansował do finału rzutu dyskiem.

• Igrzyska olimpijskie: lekkoatleci rozpoczęli zmagania

• Do finału biegu na 800 metrów jako jedyna awansowała Joanna Jóźwik

• Wicemistrz olimpijski Piotr Małachowski nie awansował do finału i zakończył karierę

Igrzyska olimpijskie dopiero w piątek rozpoczęły rywalizację wśród lekkoatletów. Już na otwarcie zmagań na Stadionie Olimpijskim pojawili się Biało-Czerwoni, którzy rozpoczęli walkę w eliminacjach.

Jako jeden z pierwszych na rzutni pojawił się wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. Polak walczył o awans do swojego ostatniego finału wielkiej imprezy. Już wcześniej 38-latek zapowiedział, że po rywalizacji w Tokio zakończy karierę.

Igrzyska olimpijskie: Piotr Małachowski poza finałem

Małachowski w tym sezonie nie był typowany w gronie faworytów do medalu, zajmował ósme miejsce na światowych tabelach. Jeszcze rzut rozgrzewkowy dawał nadzieję na awans do finału. W samych eliminacjach już tak dobrze nie było. W najlepszej próbie Polaka dysk poleciał na 62,68 i zajmował 9. miejsce w grupie A.

Chwilę później na rzutni pojawiła się grupa B, a w niej Bartłomiej Stój. Polak w pierwszej próbie posłał dysk na odległość 62,84, co dawało mu trzecie miejsce. Na koniec swojej sesji eliminacyjnej uplasował się na 6 pozycji. Ostatecznie Stój uzyskał 14. wynik, a tuż za nim był Małachowski i obaj nie zakwalifikowali się do finału.

Tym samym Małachowski oddał swój ostatni rzut na igrzyskach. Swoją piękną olimpijską historię zaczął pisać w Pekinie, gdzie niespodziewanie zajął drugie miejsce. W Londynie zajął piąte miejsce. Pięć lat temu w Rio do ostatniej kolejki prowadził w finale, ale ostatecznie zajął drugie miejsce.

- Wynik jest słaby, bo stać mnie był ona dużo dalszy rezultat, ale niestety nie udało się. Nie mam do siebie pretensji, bo powalczyłem do końca, a w ostatnim rzucie czułem, że go trafiłem. Niestety dysk nie poleciał daleko. To jest sport, trzeba nauczyć się przegrywać, a ja w swoim życiu już parę razy przegrałem. Słabo żegnać się ze sportem i igrzyskami, ale mam 38 lat i trzeba podjąć męską decyzję - powiedział po eliminacjach.

Jóźwik w finale biegu na 800 metrów

38-latek potwierdził, że ostatnimi zawodami w jego karierze będzie wrześniowy Memoriał Kamili Skolimowskiej, gdzie pożegna się z polskimi kibicami. Oprócz dwóch medali olimpijskich Małachowski ma w dorobku złoto mistrzostw świata, dwa tytuły mistrza europy, oraz dwa wicemistrza świata.

W międzyczasie na bieżni rywalizowały nasze panie w biegu na 800 metrów. W eliminacjach wystartowały Joanna Jóźwik, Angelika Sarna oraz Anna Wielgosz. Najlepiej spisała się pierwsza z nich, która z czasem 2:01,87 zajęła trzecie miejsce w swoim biegu i awansowała do półfinału. Sarna w swoim biegu była czwarta (2:02,18) a Wielgosz szósta (2:03,20).