Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Fantastyczny występ Skrzypulec i Ogar. Polki coraz bliżej medalu
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:42

Fantastyczny występ Skrzypulec i Ogar. Polki coraz bliżej medalu

Projekt bez tytułu - 2021-07-30T100848.432
PETER PARKS/AFP/East News

Igrzyska olimpijskie w Tokio na razie nie są zbyt szczęśliwe dla polskich sportowców. Po trzech dniach rywalizacji w Zatoce Tokijskiej z bardzo dobrej strony prezentują się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar w klasie 470. Nasze żeglarki, choć gorzej spisały się w pierwszym piątkowym wyścigu, to w drugim zdeklasowały rywalki i wciąż zajmują pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

  • Igrzyska olimpijskie: kolejne znakomite występy Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar

  • Polki piątkowe ściganie zaczęły przeciętnie, ale w drugim wyścigu pokazały, że są w rewelacyjnej formie

  • Nasze żeglarki po sześciu wyścigach prowadzą w klasyfikacji generalnej 470

Igrzyska olimpijskie w Tokio po tygodniu zmagań przyniosły Polskim sportowcom tylko jeden medal. Kolejny dość niespodziewanie może przyjść z żeglarskiej klasy 470, gdzie fantastycznie spisuje się nasza żeńska para Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Polki od początku zmagań spisują się rewelacyjnie. W środę wygrały dwa pierwsze wyścigi, a w czwartek zmagania zakończyły na drugim i piątym miejscu, co dawało im pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Igrzyska olimpijskie: fantastyczny wynik Skrzypulec i Ogar

Piątkowe starty Biało-Czerwone zaczęły przeciętnie. Skrzypulec z Ogar zostały na starcie i na pierwszym znaku zajmowały odległe 16. miejsce. Polki ruszyły w pogoń i na kolejnym pomiarze czasu były już na 13. pozycji.

Mimo ambitnej walki do końca nie udało im się już poprawić pozycji i ostatecznie zakończyły zmagania na 13. miejscu. Wygrały goniące je w klasyfikacji generalnej Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, a trzecie miejsce zajęły kolejne w "generalce" Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

To oznaczało, że przewaga Polek w klasyfikacji została zniwelowana do minimum. Trzeba jednak zaznaczyć, że najgorszy występ każdej ekipy idzie do tzw. obrzutki i nie liczy się w końcowym rezultacie.

Polki bardzo blisko medalu

Biało-Czerwone okazję do rehabilitacji miały już kilkanaście minut później. Od początku nasza para plasowała się w czołówce i jeszcze na pierwszym pomiarze czasu traciła osiem sekund do prowadzącej Japonii.

Skrzypulec z Ogar rozpędzały się z każdym metrem i na drugim pomiarze czasu miały niespełna 20 sekund przewagi nad drugimi Japonkami. Polki na dystansie wręcz zdeklasowały rywalki. Na metę wpłynęły jako pierwsze z niespełna minutą przewagi nad drugą Japonią.

Podium uzupełniły Brytyjki, a drugie w klasyfikacji generalnej Francuzki zajęły 13. miejsce. Tym samym Skrzypulec i Ogar umocniły się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Nad osadą z Francji mają cztery punkty przewagi, a nad Brytyjkami osiem. Czwarte Japonki mają już 18 "oczek" straty do Biało-Czerwonych, co powoduje, że jeżeli dobrze pójdzie, Polki jeszcze przed wyścigiem medalowym będą mogły być pewne miejsca na olimpijskim podium.

Do rozegrania pozostały jeszcze cztery wyścigi. Teraz przed zawodniczkami dzień przerwy i do rywalizacji nad Zatokę Tokijską wrócą w niedzielę. Siódmy wyścig rozpocznie się o godzinie 5:15 czasu polskiego.

Klasyfikacja generalna po 6 z 11 wyścigów: 1. POLSKA – 10 pkt 2. Wielka Brytania – 14 pkt 3. Francja – 17 pkt 4. Japonia – 28 pkt 5. Szwajcaria – 29 pkt 6. Brazylia – 34 pkt 7. Słowenia – 34 pkt 8. Izrael – 41 pkt 9. USA – 43 pkt 10. Włochy – 44pkt

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane