Swiatsportu.pl
Igrzyska olimpijskie żeglarstwo kobiet

PETER PARKS/AFP/East News

Fantastyczny występ Skrzypulec i Ogar. Polki coraz bliżej medalu

30 Lipca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Igrzyska olimpijskie w Tokio na razie nie są zbyt szczęśliwe dla polskich sportowców. Po trzech dniach rywalizacji w Zatoce Tokijskiej z bardzo dobrej strony prezentują się Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar w klasie 470. Nasze żeglarki, choć gorzej spisały się w pierwszym piątkowym wyścigu, to w drugim zdeklasowały rywalki i wciąż zajmują pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

  • Igrzyska olimpijskie: kolejne znakomite występy Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar

  • Polki piątkowe ściganie zaczęły przeciętnie, ale w drugim wyścigu pokazały, że są w rewelacyjnej formie

  • Nasze żeglarki po sześciu wyścigach prowadzą w klasyfikacji generalnej 470

Igrzyska olimpijskie w Tokio po tygodniu zmagań przyniosły Polskim sportowcom tylko jeden medal. Kolejny dość niespodziewanie może przyjść z żeglarskiej klasy 470, gdzie fantastycznie spisuje się nasza żeńska para Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar.

Polki od początku zmagań spisują się rewelacyjnie. W środę wygrały dwa pierwsze wyścigi, a w czwartek zmagania zakończyły na drugim i piątym miejscu, co dawało im pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Projekt bez tytułu - 2021-07-30T084225.607

Wygrana naszych siatkarzy z Japonią. Polacy w ćwierćfinale

CZYTAJ DALEJ

Igrzyska olimpijskie: fantastyczny wynik Skrzypulec i Ogar

Piątkowe starty Biało-Czerwone zaczęły przeciętnie. Skrzypulec z Ogar zostały na starcie i na pierwszym znaku zajmowały odległe 16. miejsce. Polki ruszyły w pogoń i na kolejnym pomiarze czasu były już na 13. pozycji.

Mimo ambitnej walki do końca nie udało im się już poprawić pozycji i ostatecznie zakończyły zmagania na 13. miejscu. Wygrały goniące je w klasyfikacji generalnej Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz, a trzecie miejsce zajęły kolejne w "generalce" Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre.

To oznaczało, że przewaga Polek w klasyfikacji została zniwelowana do minimum. Trzeba jednak zaznaczyć, że najgorszy występ każdej ekipy idzie do tzw. obrzutki i nie liczy się w końcowym rezultacie.

Polki bardzo blisko medalu

Biało-Czerwone okazję do rehabilitacji miały już kilkanaście minut później. Od początku nasza para plasowała się w czołówce i jeszcze na pierwszym pomiarze czasu traciła osiem sekund do prowadzącej Japonii.

Skrzypulec z Ogar rozpędzały się z każdym metrem i na drugim pomiarze czasu miały niespełna 20 sekund przewagi nad drugimi Japonkami. Polki na dystansie wręcz zdeklasowały rywalki. Na metę wpłynęły jako pierwsze z niespełna minutą przewagi nad drugą Japonią.

Podium uzupełniły Brytyjki, a drugie w klasyfikacji generalnej Francuzki zajęły 13. miejsce.
Tym samym Skrzypulec i Ogar umocniły się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Nad osadą z Francji mają cztery punkty przewagi, a nad Brytyjkami osiem. Czwarte Japonki mają już 18 "oczek" straty do Biało-Czerwonych, co powoduje, że jeżeli dobrze pójdzie, Polki jeszcze przed wyścigiem medalowym będą mogły być pewne miejsca na olimpijskim podium.

Do rozegrania pozostały jeszcze cztery wyścigi. Teraz przed zawodniczkami dzień przerwy i do rywalizacji nad Zatokę Tokijską wrócą w niedzielę. Siódmy wyścig rozpocznie się o godzinie 5:15 czasu polskiego.

Klasyfikacja generalna po 6 z 11 wyścigów:

1. POLSKA – 10 pkt
2. Wielka Brytania – 14 pkt
3. Francja – 17 pkt
4. Japonia – 28 pkt
5. Szwajcaria – 29 pkt
6. Brazylia – 34 pkt
7. Słowenia – 34 pkt
8. Izrael – 41 pkt
9. USA – 43 pkt
10. Włochy – 44pkt

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Polak nie został dopuszczony do startu na igrzyskach. Dramatyczny wpis zawodnika, "chce mi się krzyczeć"

  • Zapłonął autokar z polskimi olimpijczykami w Tokio

  • Zaskakujący transfer Mateusz Borka. Dziennikarz za kilka dni zadebiutuje w nowej stacji, kolejna gwiazda dołącza do nowego gracza