Poznaliśmy chorążych reprezentacji Polski na igrzyskach w Tokio
Polscy sportowcy ruszają już do Tokio, gdzie będą walczyć o medale igrzysk olimpijskich. Polski Komitet Olimpijski przedstawił chorążych polskiej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia, którymi zostali Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski. Start imprezy już za 10 dni.
Igrzyska Olimpijskie już za dziesięć dni rozpoczną się na stadionie olimpijskim w Tokio
Polski Komitet Olimpijski zapowiedział w poniedziałek, że chorążymi polskiej reprezentacji zostaną Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski
Reprezentacja Polski na igrzyskach w Tokio będzie liczyła 215 zawodników z 28. dyscyplin
Igrzyska olimpijskie w Tokio z rocznym opóźnieniem rozpoczną się już za dziesięć dni. 23 lipca w stolicy Japonii odbędzie się ceremonia otwarcia i w końcu dowiedzieliśmy się, kto wprowadzi reprezentację Polski na płytę stadionu.
Polski Komitet Olimpijski w poniedziałek poinformował, że chorążymi Biało-Czerwonych zostali kolarka Maja Włoszczowska i pływak Paweł Korzeniowski. Polska jako jeden z wielu krajów z optymizmem przyjął pomysł Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o wprowadzeniu dwóch chorążych.
Igrzyska olimpijskie w Tokio: poznaliśmy polskich chorążych
To jest efekt dążenia MKOl-u do równouprawnienia. Działania te mają spowodować, że już podczas XXXIII igrzysk olimpijskich w Paryżu za trzy lata na arenach olimpijskich zobaczymy tyle samo zawodniczek i zawodników.
I Włoszczowska i Korzeniowski są weteranami olimpijskimi. 37-letnia zawodniczka jest najbardziej utytułowaną polską kolarką górską. Na swoim koncie ma dwa srebrne medale olimpijskie zdobyte na igrzyskach w Pekinie (2008) i Rio de Janeiro (2016). Start w Tokio będzie czwartym na igrzyskach olimpijskich. Swój debiut zaliczyła w 2004 w Atenach, a w 2012 roku z powodu kontuzji nie pojechała na imprezę w Londynie.
Z kolei dla Korzeniowskiego to będzie już piąty start olimpijski. Swój debiut zaliczył w Atenach w 2004, a po drodze startował w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro. Na swoim koncie nie ma medalu olimpijskiego, ale za to wielokrotnie w przeszłości zdobywał medale mistrzostw świata i europy.
W przeszłości chorążymi reprezentacji Polski byli m.in. Karol Bielecki (Rio, 2016), Agnieszka Radwańska (Londyn, 2012), Marek Twardowski (Pekin, 2008), Bartosz Kizierowski (Ateny, 2004), Andrzej Wroński (Sydney, 2000).
Włoszczowska i Korzeniowski przełamią "klątwę"?
Od lat żaden z polskich sportowców, który wnosił flagę na stadion olimpijski, nie zdobył medalu. Zaczęto wręcz mówić o "klątwie chorążego". Ostatnim polskim chorążym, który zdobył olimpijski medal, był Waldemar Legień, który sięgnął po złoto w judo.
Polskę na igrzyskach w Tokio będzie reprezentowało 215 sportowców - 103 kobiety i 112 mężczyzn. Biało-Czeroni będą rywalizować w 138 z 339 konkurencji w 28 dyscyplinach. Pięć lat temu na igrzyska w Rio Polska wysłała 25. zawodników więcej.
Do programu tegorocznych igrzysk olimpijskich wracają baseball i softball. Do tego kilka konkurencji zaliczy swój olimpijski debiut. Po raz pierwszy na igrzyskach pojawią się: deskorolka (park i street), karate (kata i kumite), surfing i wspinaczka sportowa. Do tego dojdzie 15 nowych konkurencji, głównie mieszanych.
Na igrzyskach w sumie ma wystąpić niemal 1200 zawodników i zawodniczek z całego świata, a rywalizować będą na 43. arenach. Impreza w Tokio potrwa do 8 sierpnia. Z powodu obostrzeń sanitarnych wszystkie konkurencje odbędą się bez udziału publiczności.
Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: