Swiatsportu.pl
Euro 2020 Aleksander Ceferin

ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Prezydent UEFA przeciwny obecnej formule Euro. Szybko do tego nie wróci

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Euro 2020 odbędzie się w niespotykanej do tej pory formie. Turniej zostanie rozegrany w jedenastu miastach w jedenastu państwach w Europie. Ta formuła od samego początku wywoływała spore kontrowersje. Przeciwko takiemu formatowi otwarcie jest także prezydent UEFA Aleksander Ceferin.

  • Euro 2020 zostanie rozegrane w niecodziennej formule

  • Turniej nie ma jednego gospodarza a zostanie rozegrany na stadionach rozsianych po całej europie

  • Przeciwnikiem takiej formuły mistrzostw jest obecny prezydent UEFA Aleksander Ceferin

Euro 2020 na długo przed rozpoczęciem turnieju wzbudzało wielkie kontrowersje. Jeszcze w 2012 były już prezydent UEFA Michel Platini zapowiedział, że jest zwolennikiem rozegrania mistrzostw na stadionach w całej Europie. W ten sposób federacja chciała uczcić 60 lecie turnieju.

W 2014 roku UEFA wybrała dwanaście miast z dwunastu państw, które miały gościć uczestników mistrzostw Europy. Początkowo turniej miał ruszyć, ale został przełożony z powodu pandemii koronawirusa.

Euro 2020: Ceferin przeciwny obecnej formule mistrzostw

Właśnie pandemia spowodowała, że obecna formuła mistrzostw Europy stała się jeszcze bardziej kontrowersyjna. W każdym kraju sytuacja pandemiczna była inna, a do tego każde z państw miało inną politykę dotyczącą przyjmowania turystów, oraz organizacji imprez z udziałem publiczności.

To właśnie brak gwarancji dotyczący wpuszczenia fanów na trybuny spowodowały, że w kwietniu doszło do roszady wśród miast gospodarzy. Euro 2020 straciły Dublin i Bilbao. Mecze ze stolicy Irlandii zostały przeniesione do Sankt Petersburga, który już wcześniej miał status gospodarza. Z kolei Bilbao zostało zastąpione przez Sewillę i liczba miast gospodarzy zmalała do jedenastu.

ANDRZEJ IWANCZUKREPORTER (2)

Vital Heynen ogłosił skład na mecz z Brazylią

CZYTAJ DALEJ

Wszystko wskazuje na to, że mistrzostwa Europy nie zostaną szybko rozegrane w takiej formule. Prezydent UEFA Aleksander Ceferin w rozmowie z włoską telewizją Rai Sport wyznał, że jest przeciwnikiem turnieju rozsianego po całej Europie.

- Nie jestem zwolennikiem takiej formuły i nie sądzę, że szybko ją powtórzymy - powiedział Słoweniec. Jednocześnie prezydent UEFA cieszy się na piątkową inaugurację Euro 2020. W Rzymie Włosi zmierzą się z Turkami.

- Piłka nożna niesie nadzieję ludziom i to jest dla nas ważne. Nie możemy się doczekać rozpoczęcia turnieju, a wybór Rzymu był oczywisty - podkreślił Ceferin kilkanaście godzin przed rozpoczęciem turnieju.

UEFA wróci do starej formuły Euro

Każda grupa rozegra swoje mecze w dwóch miastach. Dopiero z fazą pucharową będzie zmniejszała się liczba stadionów, na których będą rozgrywane mecze. Półfinały i finał odbędą się na londyńskim Wembley.

Wiadomo już, że następne mistrzostwa Europy wrócą do starej formuły, czyli do jednego państwa gospodarza. We wrześniu 2018 roku UEFA zdecydowała, że Euro 2024 zostaną rozegrane w Niemczech.

Euro 2020 rusza w piątek, ale Polacy rozpoczną udział w turnieju dopiero w poniedziałek. Biało-Czerwoni w Sankt Petersburgu zmierzą się ze Słowacją, a później czekają ich jeszcze mecze z Hiszpanią i Szwecją.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:


Podobne artykuły

Euro 2020 Walia Szwajcaria

Piłka nożna

Walia zremisowała ze Szwajcarią. Wielkie emocje w końcówce meczu

Czytaj więcej >
Zbigniew Boniek

Piłka nożna

Zbigniew Boniek powiedział, dlaczego Paulo Sousa nie powołał Kapustki, Grosickiego i Szymańskiego

Czytaj więcej >
Kamil Piątkowski Karol Świderski i Kacper Kozłowski w barwach reprezentacji Polski

Piłka nożna

Kacper Kozłowski znajdzie się w pierwszym składzie na mecz ze Słowacją?

Czytaj więcej >
Christian Eriksen

Piłka nożna

Christian Eriksen padł nieprzytomny na murawę podczas meczu z Finlandią

Czytaj więcej >
Christian Eriksen

Piłka nożna

Christian Eriksen żyje. Wiemy, co było przyczyną jego upadku

Czytaj więcej >
Simon Kjaer - reprezentant Danii w piłce nożnej

Piłka nożna

Simon Kjaer pomógł uratować życie Christiana Eriksena

Czytaj więcej >