Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Prezydent UEFA zapowiada bardzo surowe kary dla twórców Superligi
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:31

Prezydent UEFA zapowiada bardzo surowe kary dla twórców Superligi

Aleksander Ceferin prezydent UEFA
RICHARD JUILLIART/AFP/East News
  • Angielskie media rozmawiały z prezydentem UEFA Aleksandrem Ceferinem

  • Szef europejskiej federacji piłkarskiej zapowiedział surowe kary dla „buntowników”

  • „Daily Mail” zasugerował, iż trzem klubom grozi wykluczenie z rozgrywek Ligi Mistrzów

W tym tygodniu świat europejskiej piłki nożnej przeżył prawdziwe trzęsienie ziemi. Dwanaście największych europejskich klubów chciało oficjalnie wcielić w życie projekt o nazwie Superliga. Okazało się, że strach ma wielkie oczy, ponieważ pomysł został szybko ukrócony przez UEFA i piłkarskie środowisko.

Kolejne drużyny postanowiły wypisać się z rozgrywek, a w grze pozostały tylko FC Barcelona i Real Madryt. Mimo że jedna z ekip również wystosowała oświadczenie o rezygnacji z Superligi, to ze słów Aleksandra Ceferina wynika, iż nie tylko hiszpańskie kluby, ale również i jeden włoski czekają surowe kary za bunt.

Anglicy wycofali się jako pierwsi, później dołączyli Włosi

Wiadomość o powstaniu Superligi gruchnęła na początku tygodnia. Wszyscy spodziewali się wielomiesięcznych sporów i dyskusji na temat tego, czy faktycznie rozgrywki dojdą do skutku. Ku uciesze znacznej części futbolowego środowiska, sprawa zakończyła się jeszcze szybciej, niż się zaczęła.

Już we wtorek niemal wszystkie angielskie kluby wystosowały swoje oficjalne rezygnacje z udziału w tym przedsięwzięciu. Najpierw zrobiły to Arsenal, Liverpool, Manchester City, Manchester United oraz Tottenham Hotspur, a z uwagi na wtorkowy mecz, Chelsea przedstawiła swoje stanowisko w środę.

Dzięki temu angielskie kluby uniknęły wykluczenia z rozgrywek Ligi Mistrzów, co udało się również kilku włoskim drużynom, a mianowicie dwóm zespołom z Mediolanu, czyli Milanowi oraz Interowi. Tyle szczęścia może już nie mieć Juventus, który obok FC Barcelony i Realu Madryt może zostać wyrzucony przez UEFA z Champions League.

UEFA będzie bardzo surowa. Trzy wielkie kluby mogą zostać wyrzucone z Ligi Mistrzów

Aleksander Ceferin udzielił wywiadu angielskiemu dziennikowi „Daily Mail” i zapowiedział, że ta sytuacja nie pozostanie bez konsekwencji dla klubów, które nadal optują za utworzeniem Superligi oraz… Juventusu Turyn, bowiem włodarze „Juve” również mocno lobbowali ten pomysł.

- Każdy musi ponieść konsekwencje tego, co zrobił. Nie możemy udawać, że nic się nie wydarzyło. Nie można zrobić czegoś takiego, a potem powiedzieć: "Zostałem ukarany, bo wszyscy mnie nienawidzą". Nie mają problemów z powodu nikogo innego, tylko przez samych siebie - zakomunikował Słoweniec.

Prezydent UEFA dokonał również podziału, który może wskazywać, jak rozłożą się kary dla poszczególnych zespołów.

- Dla mnie jest różnica między klubami z Anglii i pozostałymi sześcioma zespołami. Wycofali się jako pierwsi. Przyznali, że popełnili błąd. Dla mnie są trzy grupy z tej dwunastki. Angielska szóstka, która wyszła z Superligi jako pierwsza, potem kolejne trzy drużyny - Milan, Inter i Atletico, a na końcu Juventus, Real i Barcelona

Według brytyjskiego dziennika właśnie trzy ostatnie zespoły mogą zostać wykluczone z kolejnej edycji Ligi Mistrzów. Czy tak się stanie? Bardzo możliwe, ale jak zapowiedział Ceferin, na to jeszcze trzeba chwilę poczekać. Bez wątpienia taka decyzja byłaby finansowo-wizerunkową katastrofą dla wspominanych klubów.

Źródło: Daily Mail

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane