Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > PŚ w Niżnym Tagile. Wygrana Halvora Egnera Graneruda, duży awans Piotra Żyły
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:57

PŚ w Niżnym Tagile. Wygrana Halvora Egnera Graneruda, duży awans Piotra Żyły

Halvor Egner Granerud
CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Halvor Egner Granerud wygrał drugi konkurs Pucharu Świata tego weekendu w Niżnym Tagile. Norweg pokonał drugiego Karla Geigera o 8,8 punktu. W drugiej serii duży awans zanotował Piotr Żyła, który ostatecznie był 16. Fatalnie spisał się niestety Andrzej Stękała.

Niestety do II serii konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile awansowało tylko dwóch Polaków. Już po pierwszych skokach odpadli m.in. Kamil Stoch i Dawid Kubacki (więcej tutaj). W serii finałowej duży awans zanotowali Piotra Żyła i Stefan Kraft, któremu udało się nawet zająć miejsce na podium. Wielką szansę zmarnował za to Jan Hoerl.

Słaby skok Andrzeja Stękały i wyraźny awans Piotra Żyły

Pierwszym z dwóch Polaków, którzy pokazali się w II serii konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile był Andrzej Stękała. Na półmetku rywalizacji nasz reprezentant plasował się na 26. pozycji. Niestety w drugim skoku zaprezentował się fatalnie, bo uzyskał tylko 104,5 m, co ostatecznie dało mu ostatnie 30. miejsce.

Drugim z Biało-Czerownych w serii finałowej był Piotr Żyła. Nasz mistrz świata pokazał się tym razem nieco lepiej. 24. zawodnik pierwszej części rywalizacji wylądował na 122 m i summa summarum zajął 17. lokatę, co oznacza, że udało mu się awansować o osiem pozycji.

Znaczący progres w II serii zanotował Stephan Leyhe. Powracający po kontuzji Niemiec poprawił się aż o osiem metrów w porównaniu do pierwszego skoku, bo wylądował na 127 m. To pozwoliło mu awansować

Wyraźnie odżył w porównaniu do piątkowych Stefan Kraft. Austriak w ogóle nie zdołał wywalczyć awansu do wczorajszych zawodów. Dziś nie tylko pokazał się w I serii, ale też awansował do II i w niej skoczył aż 127 m i udało mu się stanąć na najniższym stopniu podium. Widać, że jeden z najlepszych zawodników ostatnich lat w piątek zaliczył po prostu wypadek przy pracy.

Halvor Egner Granerud zwycięzcą niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile

Drugą pozycję w dzisiejszych zawodach zajął lider Pucharu Świata i trzeci zawodnik pierwszej serii, Karl Geiger. Niemiec skoczył 122,5 m. Drugi zawodnik półmetka rywalizacji, czyli Jan Hoerl nie wytrzymał presji, popsuł swój skok i zakończył zawody dopiero na 24. miejscu.

Wygrał kapitalny Halvor Egner Granerud. Triumfator Pucharu Świata z poprzedniego sezonu był najlepszy w obu seriach. W finale Norweg wylądował na 122 m i pokonał drugiego Geigera o 8,8 punktu.

W kolejny weekend rywalizacja Pucharu Świata przeniesie się do fińskiej Ruki. W Finlandii również zaplanowane dwa konkursy indywidualne. Za dwa tygodnie z kolei skoczkowie powalczą o kolejne punkty do klasyfikacji generalnej PŚ w Wiśle. W sobotę na skoczni im. Adama Małysza odbędą się zawody drużynowe.