Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Raków Częstochowa zwycięzcą tegorocznej edycji Pucharu Polski

• To pierwsze zdobyte trofeum w historii klubu spod Jasnej Góry

W dzisiejszym finale Fortuna Pucharu Polski spotkały się ekipy Arki Gdynia i Rakowa Częstochowa. Spotkanie finałowe zostało rozegrane drugi rok z rzędu na obiekcie w Lublinie, gdyż na stadionie PGE Narodowym wciąż funkcjonuje szpital tymczasowy.

Faworytem tego meczu rzecz jasna była ekipa „Medalików”, które są rewelacją tego sezonu PKO BP Ekstraklasy i częstochowianie wywiązali się z tej roli. Zawodnicy Marka Papszuna przez dłuższy czas musieli gonić wynik, bowiem „Arkowcy” prowadzili 1:0, ale ostatecznie jeszcze przed gwizdkiem kończącym starcie, Raków zdobył dwa gole i sięgnął po pierwsze trofeum w swojej historii.

Raków Częstochowa z Pucharem Polski!

Pierwsza połowa meczu nie była zbyt pięknym widowiskiem i zakończyła się bezbramkowym remisem. Obie ekipy nie stworzyły sobie zbyt wielu klarownych sytuacji, a strzałów było jak na lekarstwo. Początek pierwszych 45. minut należał do piłkarzy Arki Gdynia, podobnie jak ich końcówka, a pomiędzy nieco lepsze wrażenie pozostawiał po sobie Raków Częstochowa.

Druga część spotkania zrekompensowała na szczęście długie minuty bez gola. W 57. minucie po bardzo ładnej akcji Fabiana Hiszpańskiego piłka trafia na lewe skrzydło do Jacka Żebrowskiego, który chciał dośrodkować. Z centry wyszedł ostatecznie strzał, który nie dał żadnych szans Dominikowi Holecowi.

„Medaliki” długo nie potrafiły odpowiedzieć na trafienie rywali. Pierwszego gola zawodnikom Marka Papszuna udało się zdobyć dopiero w 81. minucie. Po dośrodkowaniu Frana Tudora odbita piłka trafiła pod nogi Iviego Lopeza, który silnym strzałem z powietrza zapewnił swojej ekipie remis.

Niespełna 8. minut później częstochowianie objęli już prowadzenie. Przy rzucie wolnym dla Arki Ivi Lopez kapitalnie zachował się w defensywie i popędził z kontrą Rakowa. Hiszpan zagrał w pole karne do Daniela Szelągowskiego, który z powietrza zgrał futbolówkę przed bramkę do Davida Tijanicia, a Słoweńcowi nie pozostało już nic innego jak tylko wpakować ją do pustej bramki. Ten wynik utrzymał się do ostatniego gwizdka, co oznaczało wygraną Rakowa Częstochowa w tegorocznej edycji Fortuna Pucharu Polski.

Historyczny sukces Rakowa. To pierwsze trofeum w historii klubu

Zdobycie Fortuna Pucharu Polski przez Raków Częstochowa jest pierwszym trofeum w 100-letniej historii klubu. Jest to zatem wspaniały sposób na uczczenie okrągłego jubileuszu częstochowskiego zespołu.

Raków Częstochowa - Arka Gdynia 2:1 (0:0)

Bramki: Lopez 82', Tijanić 89' - Żebrowski 56'.

Raków Częstochowa (3-4-3): Holec - Piątkowski, Niewulis, Arsenić (80' Schwarz) - Tudor, Lederman (85' Szelągowski), Sapała (46' Poletanović), Kun - Cebula (80' Tijanić), Ivi Lopez - Gutkovskis (68' Arak).

Arka Gdynia (4-2-3-1): Krzepisz - Kasperkiewicz, Marcjanik, Memić - Hiszpański (58' Siemaszko), Danch, Deja, Letniowski (46' Da Silva), Valcarce (68' Skóra) - Rosołek, Żebrowski (80' Sasin).